Dlouhé kudrnaté lokny, vosí pas a alabastrová pleť. Honba za nebeskou krásou je ale pro mladou císařovnu utrpením. Kalorie počítá jako zběsilá, stejně tak je schopná počítat každý vypadnutý vlas. Její touha po věčném mládí ji proto dožene až na samé dno.
Je mladá, krásná, navenek srší vtipem a elánem. V nitru však svádí křehká císařovna Sissi (1837–1898) kruté vnitřní boje. Život u dvora je pro ni utrpením, nejenže je neustále pod dozorem, ale ani do výchovy svých vlastních dětí nemůže říct popel. Ostrý a vyčítavý je i jazyk hraběnky Žofie (1805–1872).
Není divu, že se s každým dalším rokem uzavírá víc do sebe, a začíná obracet svou pozornost na věci, se kterými může hnout. Především svoji krásu a štíhlou figuru.
Hubená jako lunt
V honbě za figurou jako laňka se mučí nejenom poloprázdným talířem, ale především každodenním cvičením. Od chvíle, kdy Františku Josefovi (1830–1916) řekne své „ano“ neuplyne ještě ani den a ona už začíná hladovět.
V palácích, v nichž s oblibou přebývá, se proto na její povel budují tělocvičny ve velkém.
Na Hofburgu musí kvůli jejímu „fitness vrtochu“ obětovat dokonce rytířský sál. Jakmile jsou tělocvičny hotové, tráví v nich císařovna kolem tří hodin denně. Ať už se potí na ribstolech, hrazdě nebo bradlu. V mezidobí jezdí na koni, plave nebo zdolává velké vzdálenosti pěšky.
Její martyrium zhodnocuje 3krát denně ručička na váze. Jakmile přibere i jen nepatrné deko, nasazuje dietu a upadá do silných depresí, kvůli kterým si zadělá na poruchu příjmu potravy.
Ďábelská strava
Ruku v ruce s šílenou posedlostí figurou jde ještě šílenější jídelníček. Ten totiž sestává jen z nekalorických tekutin. Legendární je především systém, kdy tři dny pije jen vodu, tři dny mléko a dva dny pouze vývary z masa.
Mléko pije výhradně od krav ze zámeckého parku Schönbrunn, které ji mnohdy na cestách doprovází.
Lahůdkou a vrcholem jejího mučení je pak šťáva z 6 kilogramů nejlepšího hovězího masa, o níž zvládne přežívat klidně i několik dní. Její tělo ale po nějaké době začíná z hladu stávkovat a viditelně protestovat. Bojuje s oteklými kotníky a nejen s nimi.
Mladá a bezchybná?
Maska na vlasy z citronu, medu, žloutků nebo koňaku? Pro vlasy císařovny, které sahají až ke kolenům, nutnost! A když není ani jedno po ruce tak jen tu nejlepší francovku.
Není divu, že její osobní kadeřnici Fanny Angererové (1842–1911) zabere každodenní česání až 3 hodiny. Veškeré vyčesané vlasy pak končí na stříbrném podnosu, aby si je Sissi mohla přepočítat.
I když císařovnu od složitých a těžkých účesů často bolí hlava, zkrácení vlasů jí myslí nikdy neprolétne. Na velké mytí přichází čas jednou za 3 týdny, přičemž celá procedura spolkne celý den.
Dým a inkoust
Výrazem její revolty a nespokojenosti s upjatým životem u dvora je kouření, které před ostatními vůbec neskrývá. Naopak, cigarety bez filtru jsou jednou z hubnoucích metod, za kterou se nestydí. Mnohé z dvořanů ale její chování pobuřuje.
Zejména, když se před poddanými projíždí v kočáře, ze kterého se line cigaretový dým.
Bohužel si dehtovou vášní zadělá na nevkusný chrup, který pak horko těžko maskuje. V posledních letech života proto raději s nikým nemluví, a když, tak jedině se zakrytými ústy. Veliké „haló“ způsobí i její nápad nechat se potetovat.
Permanentní obrázek v podobě kotvy si Sissi přiváží ze svého pobytu na ostrově Korfu.
„Pro císaře to bylo hrozné překvapení,“ poznamená si do deníku jejich dcera Marie Valerie (1868–1924).