Skip to content

Královská dynastie Bourbonů: Francouz usedl na španělský trůn

Následníkem trůnu se Ludvík XV. stává v pouhých dvou letech a králem v pěti letech, protože krátce po sobě umírá jeho dědeček, otec i pradědeček. Příroda mu sice nadělila dostatek inteligence, ale bohužel také patřičnou porci arogance a lhostejnosti ke státním záležitostem.

Ludvík XV. (1710–1774) pokračuje ve stylu absolutistické vlády svého pradědečka. Ani on se po vzoru svého předka ale neobejde bez šedé kardinálské eminence. Tuto úlohu na jeho dvoře plní kardinál Fleury (1653–1743). Za většinu svých vladařských úspěchů může Ludvík poděkovat právě kardinálovi a jeho snaze vyhnout se válečným konfliktům.

Ludvík XV. je dost arogantní. FOTO: Hyacinthe Rigaud/Creative Commons/Public domain

Milovník varhan a zpěvu

Když se roku 1729 vyklube na svět Ludvík Ferdinand Bourbonský (1729–1765), syn Ludvíka XV., slaví se nejenom na francouzském dvoře, ale i v celé Francii. Po sérii úmrtí v bourbonské královské rodině to konečně vypadá, že je budoucnost dynastie zajištěna.

Ludvík sice na trůn nenastoupí, ale stane se otcem tří budoucích francouzských králů. Postavou je spíše obézní a oblíbené dvorské zábavy jako plesy, hry a lov mu nic moc neříkají. Naopak si oblíbí hru na varhany a zpěv chorálů.

blank
Filipovi V. spadne do klína španělský trůn. FOTO: Miguel Jacinto Meléndez/Creative Commons/Public domain

Končí pod gilotinou

Ludvík XVI. (1754–1793) se stává vládcem Francie v roce 1774 po smrti svého dědečka Ludvíka XV. Francie tehdy zažívá období krize. Státní rozpočet se pohybuje v červených číslech. Největší daně sužují prosté obyvatele, naopak šlechta neplatí nic.

Měšťané chtějí větší moc a nespokojenost ovládá celou francouzskou společnost. Ludvík je sice dobromyslný a mírumilovný král, ale ve vládě nerozhodný. Reformovat stát Ludvíkovi nepomůže ani francouzský finančník Anne Robert Jacques Turgot (1727–1781), který razí cestu nekompromisních úsporných opatření.

Reformy se nedaří ani jemu, ani jeho nástupci Jacquesovi Neckerovi (1732–1804), který naopak stát ještě více zadluží. Země se ocitá na kraji vzpoury. Když roku 1789 svolává Ludvík generální stavy, čímž si zvýší popularitu mezi prostými lidmi.

Nakonec ale stejně roku 1793 skončí pod gilotinou.

blank
Za vlády Ludvíka XVI. zažívá Francie finanční krizi. FOTO: Joseph Duplessis/Creative Commons/Public domain

Ustrašený chlapec

V roce 1700 vymírají po meči španělští Habsburkové. Na uvolněný španělský trůn potom nastupuje syn Ludvíka Francouzského jako král Filip V. Španělský (1683–1746). Už jako malého chlapce považují Filipa na francouzském dvoře za milého muže.

Projevů lásky se tu ale dočká jenom od své pratety Alžběty Charlotty (1676–1744). Ta mu přezdívá „ty můj malý španělský králi“. Ovšem ne proto, že by uměla věštit budoucnost, nýbrž kvůli tomu, že chlapec jí svojí bojácnou a pokornou povahou připomíná spíš Habsburka než Bourbona.

Anglie a Rakousko se po Filipově nástupu na trůn bojí spojení Francie a Španělska a z toho vyplývající silné moci Francie v evropské politice. Proto vypuká válka o španělské dědictví, která skončí až v roce 1713 takzvaným Utrechtským mírem.

Království Velké Británie a Rakousko tehdy uznávají Filipa jako španělského krále jedině pod podmínkou, že se Francie nespojí se Španělskem.

blank
5 Jindřich V. se stal posledním z hlavní větve Bourbonů. FOTO: Adeodato Malatesta/Creative Commons/Public domain

Rodu zůstává Španělsko

Po svržení francouzského císaře Napoleona Bonaparta (1769–1821) v roce 1815 vládnou ještě dva králové z hlavní linie rodu Bourbonů Ludvík XVIII. (1755–1824) a Karel X. (1757–1836). Když Karel X. v roce 1830 zavede cenzuru, rozpustí poslaneckou sněmovnu, a vyhlašuje nové volby, vypukne v Paříži tzv.

červencová revoluce. Král musí opustit zemi. Vlády se po něm ještě do roku 1848 ujímá Ludvík Filip (1773–1850) z vedlejší větve Bourbon-Orleáns, potom je ale Francie vyhlášena republikou. Hlavní bourbonská linie vymírá v roce 1883 hrabětem Jindřichem V. (1820‒1883). Až do současnosti ovšem existují vedlejší linie Bourbon-Anjou a Bourbon-Orleáns. Rod Bourbon-Anjou dosud vládne ve Španělsku. Přímým předkem současného španělského krále Juana Carlose I. (*1938) je Filip V. Španělský.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Jean Ranc/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...