Domů     Královna Kleopatra: Její láska zničila dva mocné Římany
Královna Kleopatra: Její láska zničila dva mocné Římany
28.12.2024

Pokud bychom v dějinách lidstva hledali skutečnou osudovou ženu, tak by se na prvním místě zcela jistě umístila královna Kleopatra (69–30 př. n. l.).

Ta totiž pořádně zamíchala osudy několika mocných mužů, dva z nich přivedla do náruče smrti, a k tomu ještě zvládla významně ovlivnit světové dějiny.

Pocházela z královského rodu Ptolemaiovců, který v Egyptě vládl v letech 323–30 před naším letopočtem, byla toho jména už sedmá, a přesto si ji budeme pamatovat jen jako Kleopatru. Však to také byla velmi cílevědomá dáma.

Na cestu si vzala zlato

Už ve svých sedmnácti letech se stala spoluvladařkou svého otce, a když zemřel, měla se o vládu nad Egyptem dělit se svým dvanáctiletým bratrem.

To se jí ale zřejmě vůbec nelíbilo a podle dobových pramenů již od roku 51 před naším letopočtem panovala nad celou říší sama. Kleopatra se tehdy opírala o moc silné Římské říše, což se Egypťanům moc nelíbilo. Netrvalo dlouho a v Egyptě vypuklo povstání.

Naše hrdinka musela uprchnout, dodnes se neví kam, vzala si s sebou ale dostatek zlata, aby mohla přemýšlet o odvetě a svém návratu do Egypta. Než se tak stalo, zamíchal kartami sám velký Julius Caesar (100–44 př. n. l.).

Když Caesar rozbalil svůj dárek…

Caesar přitáhl do Egypta a na trůn dosadil právě Kleopatru. Jak k tomu fakticky došlo, dodnes nevíme. Jisté je jen to, že řecký spisovatel Plutarchos (asi 46–127) později přišel s velmi romantickou verzí, která se pochopitelně rychle ujala mezi lidem.

Kleopatra se prý do paláce dostala zabalená v koberci, a když si Caesar svůj dárek rozbalil, nemohl odolat její kráse a doslova jí zobal z ruky. Uznal její nárok na trůn a jako spoluvládce určil jejího bratra Ptolemaia XIII. (62–47 př. n. l.).

Toto rozhodnutí bývá často připisováno Kleopatřině půvabu, ovšem ačkoliv měl Caesar nepochybně slabost pro krásné ženy, zřejmě jen naplnil vůli Ptolemaia XII.

Vydala se na výlet do Říma

I když měl Caesar jistě dobré úmysly, zaplést se s Kleopatrou pro něj znamenalo jistou cestu do pekel. A přitom to začalo tak romanticky. Caesar pozval egyptskou královnu na velkolepou plavbu po Nilu, která trvala celé dva měsíce.

Patrně koncem května nebo začátkem června roku 47 před naším letopočtem svou urozenou milenku opustil a vytáhl se svým vojskem na Východ, řešit další ze svých mocenských zájmů.

Kleopatra ale odloučení špatně snášela, už jen proto, že během té doby porodila syna, který dostal jméno Ptolemaios Caesar (47–30 př. n. l.). To proto, aby celý svět věděl, že otcem malého chlapce není nikdo jiný než velký Caesar. Jen o rok později se vydala na výlet do Říma a synka vzala s sebou.

Kleopatra se sice narodila v Egyptě, svůj původ ale odvozovala od Ptolemaia I. Sótéra (367–283 př. n. l.), který byl jedním z makedonských generálů ve vojsku Alexandra Velikého.
Kleopatra se sice narodila v Egyptě, svůj původ ale odvozovala od Ptolemaia I. Sótéra (367–283 př. n. l.), který byl jedním z makedonských generálů ve vojsku Alexandra Velikého.

Zemřel dřív, než ho donutila k svatbě

V té době už ale Kleopatra Římanům pořádně lezla krkem. Caesar totiž nechal její sochu vystavit ve Venušině chrámu, čímž ji prakticky vyzvedl na úroveň bohů. A to jí zbožní obyvatelé světové metropole zkrátka nemohli odpustit.

Na Caesara byl 15. března 44 před naším letopočtem spáchán atentát.

Krátce na to se začalo šuškat, že právě jeho posedlost Kleopatrou byla onou pověstnou kapkou, kterou přetekl pohár trpělivosti ctihodných římských občanů s císařem, jenž spolu s ambiciózní milenkou spřádal plány na ovládnutí celého světa.

Pro Kleopatru ale byla Caesarova smrt hotovou katastrofou. Zvlášť když si uvědomíme, že zemřel dřív, než ho dokázala donutit k svatbě.

Neměla ve zvyku se vzdávat

V jednu chvíli se viděla jako mocná královna a té druhé se stala ženou, která se obávala o vlastní bezpečnost. Ona ale neměla ve zvyku se vzdávat. Trochu jí pomohl fakt, že v Římě vypukla občanská válka, jejímiž hlavními aktéry byli Marcus Antonius (83–30 př.

n. l.) a Octavianus (63 př. n. l.–14 n. l.). Ani jeden z nich v tu chvíli nemohl řešit situaci v Egyptě, a tak Kleopatra dál vystupovala jako svrchovaná panovnice. Antonius to akceptoval, a když konečně došlo k jejich setkání, měla navrch právě Kleopatra.

Do města Taurus přijela na lodi s pozlacenou přídí, postříbřenými vesly a s purpurovými plachtami.

Krása jako smrtící zbraň

Na palubě hráli muzikanti a sama Kleopatra stála pod pozlaceným baldachýnem, přestrojená za Afroditu, vynořující se z vln. Není divu, že byl Marcus Antonius jejími půvaby zcela okouzlen. Takovému divadlu nedokázal odolat a bezhlavě se do Kleopatry zamiloval.

Zda i ona do něho, anebo se v jejím případě jednalo o chladnokrevný kalkul, to dodnes nevíme. Jisté je jen to, že Kleopatra byla chytrá, vzdělaná, odvážná a také si byla moc dobře vědoma svých půvabů.

Je tak docela dobře možné, že svou krásu využila jako účinnou zbraň. A to se jí také podařilo. Antonius se s ní vrátil do Egypta a brzy se stal miláčkem všech jeho obyvatel.

Hotová antická tragédie

V Římě měl sice manželku, ale tu rychle zapudil a oženil se s Kleopatrou. Ta mu pak na znamení své lásky porodila dvojčata, dceru Kleopatru Selené (40 př. n. l.–6 n. l.) a syna Alexandra Hélia (40–29/25 př. n. l.), a poté ještě syna Ptolemaia Philadelpha.

To ale vzbudilo v Římě pořádné pozdvižení a odveta na sebe nenechala dlouho čekat. 2. září roku 31 před naším letopočtem došlo k námořní bitvě, během které byl Marcus Antonius na hlavu poražen. Následující události mají všechny znaky antické tragédie.

Prchající milenecký pár se zastavil ve městě Paraitonionu u hranic Egypta. Kleopatra zde však na rozdíl od Antonia nezůstala a pokračovala v plavbě do své země.

Kleopatra byla známá především díky své inteligenci, mluvila nejméně deseti jazyky a byla vzdělaná v matematice, filozofii, rétorice a astronomii.
Kleopatra byla známá především díky své inteligenci, mluvila nejméně deseti jazyky a byla vzdělaná v matematice, filozofii, rétorice a astronomii.

Začala vyjednávat s Římem

Kleopatra nechtěla přiznat, jak bitva dopadla, protože by se mohla dočkat dalšího povstání. Své lodě proto ozdobila, aby vzbudila zdání vítěze.

Jenže šeptanda i tehdy fungovala spolehlivě, a tak musela nechat popravit několik lidí, než si doma znovu zjednala respekt. Nadlouho jí to ale nepomohlo.

Antonius sice také dorazil do Egypta, jenže se záhy nato se dozvěděl, že většina jeho spojenců přešla na stranu protivníka. Zatímco propadal zoufalství a myslel na sebevraždu, Kleopatra stále ještě doufala v záchranu.

Chtěla utéci i s dětmi do Indie, jenže připravené lodě byly zničeny. V tu chvíli pochopila, že je zle a spolu s Antoniem začala vyjednávat s Římem.

Musel se pokusit o sebevraždu

Octavianovi posílala nákladné dary a naoplátku chtěla jen jediné – zachovat egyptský trůn pro své děti. Antonius zase sliboval, že dožije svůj život soukromí a už se nikdy nebude míchat do politiky. Ale ani to nestačilo.

Octavianus přitáhl i se svými vojsky do Egypta a 1. srpna roku 30 před naším letopočtem došlo k poslední bitvě. Královna mezitím s dvěma služebnými utekla do hrobky, kterou si nechala vybudovat. Poraženému Antoniovi pak poslala vzkaz, že spáchala sebevraždu.

Ten uvěřil, že je mrtvá, a nařídil svému sluhovi, aby ho zabil. Ten dobrý muž ale sprovodil ze světa jen sebe, takže Antoniovi nezbylo nic jiného než se pokusit o sebevraždu.

Chtěla zemřít žalem

Ještě než Antonius vydechl naposledy, ale k němu přišel další Kleopatřin poddaný, aby mu řekl, že královna stále žije. Smrtelně zraněný Antonius byl dopraven do Kleopatřiny hrobky, kde zemřel.

Jeho vznešená milenka truchlila tak, že se o tom dozvěděl celý svět. Na znamení smutku si rozdrásala obličej a ňadra a pak ještě k tomu ke všemu onemocněla. Nejedla, snad proto, že opravdu chtěla zemřít žalem.

Jakmile jí ale Octavianus pohrozil, že když toho nenechá, zabije její děti, dala se zase rychle dohromady. Ostatně Římský vládce měl s Kleopatrou své plány. Chtěl, aby se spolu s ním vrátila do Říma. Ona i její děti měly být součástí jeho triumfálního průvodu.

Odchod ve velkém stylu

Něco takového ale hrdá královna nemohla dopustit. Rozhodla se opustit tento nevděčný svět, a to ve velkém stylu. 12. srpna roku 30 před naším letopočtem ještě naposledy navštívila Antoniův hrob, a pak si nechala připravit lázeň a vybraně posnídala.

Zároveň poslala Octavianovi dopis, který obsahoval prosbu, aby byla pohřbena vedle Antonia. Octavianus poslal rychle do paláce své muže, jenže ti našli hrdou královnu bez známek života.

Jak ale zemřela kdysi tak mocná královna Egypta, milující matka a vášnivá a také nebezpečná milenka, to dodnes není stoprocentně jisté. Verzí je totiž hned několik.

Ta nejznámější předpokládá, že si nechala přinést jedovatého hada v košíku s fíky a ten ji uštkl.

Mstil se jí i po smrti

Jiná zase tvrdí, že královna nosila ve vlasech dutou jehlici s jedem, anebo že se sama kousla a do rány nalila hadí jed. Ať už to tehdy bylo jakkoli, Octavianus se této hrdé ženě mstil i po smrti.

Jejího syna Ptolemaia Caesara nechal popravit a mladší děti skutečně odvezl do Říma, kde musely potupně kráčet v jeho průvodu. Jen jediné se hrdé královně splnilo – její ostatky byly uloženy do hrobu vedle Antonia. Kde se ale tato hrobka nachází, není dodnes známo.

Velmi nebezpečná milenka

Opravdu smutný konec pro královnou, kterou dobové prameny označovaly jako „ženu nepřekonatelné krásy, schopnou uhranout jakéhokoli muže“.

Kleopatra byla zkrátka dámou nesporných duševních schopností a velkých půvabů a nepřímo zavinila pád i smrt dvou mocných mužů. Byla také poslední panovnicí 3000 let staré faraonské říše a také velmi nebezpečnou milenkou.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.scientificamerican.com, www.history.com
Úvodní foto: Coyau. (2008). Wikimedia Commons. FOTO 2: Pixabay, FOTO 3: Pexels
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz