6. února 1952 se královna Alžběta II. stala po smrti svého otce Jiřího VI. královnou Spojeného království. I když korunována byla oficiálně až o rok později, počítá se její vláda od tohoto data.
Uplynulo tedy už neuvěřitelných sedmdesát let od chvíle, co tato dnes pětadevadesátiletá žena nastoupila na trůn.
Prožila zánik Britského impéria, vytvoření Commonwealthu, stala se nejdéle vládnoucím monarchou na světě.
A ačkoliv teze panovníka je v dnešní době již z čísti přežitá, anglická královna překonává všemožné panovnické rekordy a v Anglii je nesmírně populární osobností.
URYCHLUJÍCÍ SE DEKOLONIZACE
Za vlády Alžběty II. procházelo Spojené království poměrně bouřlivým vývojem, mnoho asijských a afrických zemí, které byly britskými koloniemi, postupně získávalo nezávislost.
Sama Alžběta tento proces podporovala, ačkoliv se sama její vláda ocitala čas od času pod drsnou kritikou veřejnosti.
Některé země si však status anglické državy zachovaly a Alžběta je tak dodnes oficiálně hlavou Commonwealth realm, společenství sdružujícího patnáct nezávislých států.
Ačkoliv její popularita v Anglii je dodnes značná, zapletla se královna i do několika skandálů.
Ten největší se vyrojil před několika lety, kdy se její jméno objevilo na seznamu Paradise Papers, který odhaluje tajné investice bohatých lidí a daňové úniky, které měli mít na svědomí.
Její syn Andrew byl rovněž zapleten do sexuální aféry pedofilního miliardáře Jeffreyho Epsteina.
S VĚRNÝM MANŽELEM PO BOKU
Královna Alžběta prožila drtivou většinu své vlády po boku s manželem Phillipem, bývalým princem řeckým a dánským, za kterého se provdala v roce 1947. Ten zemřel v dubnu 2021 ve věku 99 let.
Po smrti Alžběty se má trůnu a předsednictví Commonwealthu ujmout její nejstarší syn Charles, kterému je dnes 73 let.
V souladu s britským zvykovým právem se ale očekává, že podobně jako Alžběta bude plnit primárně reprezentativní funkci a do politiky zasahovat jen výjimečně.
Monarchistické zřízení v Anglii se, ačkoliv si od doby nástupu Alžběty na trůn prošel zbytek světa výrazně republikánskou proměnou, zřejmě jen tak nezmění.
A podle názorů a průzkumů většina obyvatelstva Spojeného království nemá s tímto zřízením doposavad žádný problém.