Domů     Králíci v Austrálii: Kontinent kvůli nim rozdělí vedví!
Králíci v Austrálii: Kontinent kvůli nim rozdělí vedví!
20.12.2019

Thomas Austin žije v Austrálii, ale jednoho dne se mu zasteskne po domově na britských ostrovech. Rozhodne se si ho připomenout aspoň během vánočního lovu.

Z Evropy proto v roce 1859 nechává přivézt 24 králíků, čímž nevědomky způsobí jednu z největších ekologických katastrof v dějinách lidstva. Neuloví je totiž všechny…

Vánoční tradice jsou různé, někdo rozkrajuje jablko, jiný lije olovo. Australský farmář Thomas Austin (1815–1871) má ve zvyku oslavovat narození údajného mesiáše střílením do hloučku králíků.

Na své pozemky ve Winchelsea v jihoaustralském státě Victoria si jich proto přes svého bratra v rodné Anglii nechá roku 1859 dovézt hned dva tucty.

Tím si zajistí nejen pohyblivé terče pro své krvelačné choutky, ale zároveň tím naplní i cíle Viktoriánské aklimatizační společnosti, jíž je Austin členem. „Účelem této organizace bylo ‚civilizovat‘ australskou buš.

To zahrnovalo i zavádění evropských ryb – lososa, pstruha a lína – a rovněž různých rostlin,“ informuje nás spisovatel Stephen Weir.

Když si to v říjnu téhož roku na půdu Austinových pozemků vyhopká první králík, začíná zkáza původního australského ekosystému.

Díky faktické absenci predátorů a příznivým podnebným podmínkám králičí populace raketově roste.
Díky faktické absenci predátorů a příznivým podnebným podmínkám králičí populace raketově roste.

Nápad za metál

Králíci se začnou rychle množit. V roce 1866 už jich lovci na Austinově panství zastřelí 1400. Sám realizátor „geniálního“ nápadu na dovoz zajícovitého savce je za své zásluhy oceněn od aklimatizační společnosti medailí.

Ale neprozřetelnost jeho rozmaru se ukáže záhy. Již ke konci 60. let jsou farmáři nuceni vyklidit přes 8000 kilometrů čtverečných půdy, neboť králíci ji celou spásali a zemědělsky je nyní nepoužitelná.

Lov králíků se stane prakticky národním sportem. Maso i kůže ale nepřijdou nazmar, zužitkují se.
Lov králíků se stane prakticky národním sportem. Maso i kůže ale nepřijdou nazmar, zužitkují se.

Chybí přirozený predátor

Do konce 19. století králíci přeskáčou poušť až do Západní Austrálie a současně i Severního teritoria (oba spolkové státy), urazit přitom musí neuvěřitelnou vzdálenost 5000 kilometrů! Jak je něco takového možné?

Králíkům hraje v migraci do karet hned několik věcí – zaprvé jim vyhovuje suchá australská krajina, zadruhé je zde ohrožuje minimum přirozených nepřátel a zatřetí se jejich populace díky vysokému reprodukčnímu potenciálu neustále obnovuje a roste. S těmito evolučními esy jsou v podstatě nezastavitelní.

Metr vysoký plot, jenž rozdělil Austrálii na dvě půle, ochránil úrodnější pozemky na jihozápadě.
Metr vysoký plot, jenž rozdělil Austrálii na dvě půle, ochránil úrodnější pozemky na jihozápadě.

Vybíjení národní povinností

Australská vláda i soukromníci zkoušejí za účelem zastavení králíků všechno možné. Králíky střílí, tráví, nahánějí je fretkami, kladou jim ocelové pasti… Zamořené oblasti pak od rána do večera brázdí povozy bořící rozsáhlé podzemní nory.

„Jde o proces, při němž jsou králíci rozsekání nebo pohřbeni zaživa. Jejich nory lidé dále odstřelovali a vykuřovali, především na rozsáhlých farmách,“ vyjmenovává americký spisovatel Michael C. Clarke.

Ve státě Nový Jižní Wales dokonce v roce 1883 schválí zákon, který každému farmáři přímo nařizuje likvidaci škůdce a pokud bude u někoho nalezen králík živý, může si viník odsedět až půl roku ve vězení!

Západoaustralská vláda zároveň dá celé západní pobřeží od severu k jihu rozdělit metr vysokým plotem. S délkou 1833 kilometrů je zábrana v roce svého dokončení (1907) vůbec nejdelší nepřerušenou stavbou svého druhu na světě!

Od druhé poloviny 20. století australské úřady zapojily do boje s králíky virologii.
Od druhé poloviny 20. století australské úřady zapojily do boje s králíky virologii.

Umírají stromy i zvěř

Ve 40. letech 20. století už podle odhadů žije v Austrálii na 800 milionů králíků a jejich vliv na místní faunu i flóru se nedá nazvat jinak než devastující. K lokálnímu zániku odkážou možná až desítky druhů stromů. Na vyprahlých půdách také dochází k erozím.

Stejně tak králičí zamoření přivodí konec asi jedné osmině všech druhů tamních savců… Zásadní zlom přijde v 50. letech. Úřady králíky uměle infikují myxomatózou. Nakažlivé virové onemocnění zdecimuje počet králíků až o 95 procent!

Zbylých 5 procent si však vytvoří imunitu a jejich počty se do pár desetiletí téměř obnoví. Virologie se ale v honbě za vymýcením králíků jednoznačně ukáže jako nejúčinnější nástroj.

Od 90. let pak australské úřady začnou využívat kontroverzní kalcivirus, který infikované zvíře v podstatě rozloží zaživa. Odhaduje se, že dnes v Austrálii žije kolem 200 milionů králíků, což je za posledních 50 let pokles asi o 70 procent.

Foto: wikimedia
Související články
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Historie
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Historie
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
reklama
historie
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
Myčka nádobí: Za jejím vznikem stály střepy ze vzácného porcelánu
Také se ošklíbáte, když musíte umýt nádobí? Nejste sami, podobně je na tom většina lidí. Zbavit se dřezu přeplněného špinavými talíři, sklenicemi a hrnci zkrátka není žádná zábava. To si ostatně lidé mysleli už v polovině 19. století, kdy se proto začaly objevovat první myčky nádobí. Ovládaly se pákou, kterou se muselo točit pořád dokola, takže […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz