Skip to content
reklama

Krak des Chevaliers: Pyšný svědek křižácké éry

blank

Impozantní pevnost na kopci s výškou téměř 700 metrů je hmatatelnou připomínkou dob křížových výprav. Bývá považována za nejlépe dochovanou a největší památku svého druhu. Anglický král podle ní buduje svá sídla a Lawrence z Arábie ji nazve nejúchvatnějším hradem světa.

Když rytíři v pláštích s křížem táhnou při svých výpravách do Svaté země, mají k dispozici řadu hradů a pevností. Jeden z nich je už ve své době výjimečný. Pyšné sídlo Krak des Chevaliers leží v Sýrii nedaleko hranic s Libanonem a dnes se řadí k nejzachovalejším křižáckým hradům na světě.

Je také jedním z největších podobných sídel a v historii se nikomu nepodaří dobýt jej vojenskou silou. Britský důstojník, cestovatel, arabista a organizátor arabského povstání proti Osmanské říši (1916-1918) Thomas Edward Lawrence (1888-1935), známý podle filmového hitu také jako Lawrence z Arábie prohlásí, že jde zřejmě o „nejzachovalejší a nejúchvatnější hrad na světě“.

Největší pevnost

Původně muslimskou pevnost zde nechá vybudovat počátkem 11.století Abu Kamil Nasr ibn Salih ibn Mirdas (†1038), emír z města Aleppo. V roce 1099 se do její blízkosti dostanou křižáci pod vedením Raimonda IV. z Toulouse (1041-1105) a zdejší posádka na ně zaútočí.

Francouzští rytíři jim nezůstanou nic dlužni a vezmou hrad útokem. Krátce ho využívají pro sebe, pak pokračují na své cestě do Jeruzaléma.

blank
Rozměry někdejšího křižáckého sídla jsou opravdu monumentální.

Neúspěšný Saladin

Hrad je trvale obýván od 12.století, kdy se dostává do správy řádu johanitů, kteří jej přestaví a rozšíří na největší křižáckou pevnost v Levantě (přibližně oblast dnešních států Izrael, Libanon, Jordánsko a Sýrie).

V roce 1188 se o dobytí pokusí sám slavný muslimský válečník Saladin (1138-1193), avšak neúspěšně. Další stavební úpravy ve 13. století dávají hradu jeho současnou podobu. Zatímco ostatní křižácké hrady na tom nejsou nejlépe, zdejší posádka, čítající až 2000 vojáků ovládá okolní oblast.

Osudná lest

V roce 1271 obléhá hrad egyptský sultán Bajbars (1223-1277), snažící se sjednotit Sýrii a Egypt do jednoho mocného státu. Zkušený válečník zjišťuje, že dobytí pevnosti by mohlo být nad jeho síly a uchýlí se ke lsti.

Posílá do hradu falešnou zprávu od řádového velmistra, který místní posádce dovoluje vzdát se. Zdejší muži tedy poslechnou a předají sídlo do rukou nepřítele, který na oplátku ušetří jejich životy. Hrad se tak stává majetkem sultána a je proměněn na muslimskou pevnost s mešitou.

blank
Uvnitř pevnosti se zachovala řada působivých architektonických prvků.

Hrad rytířů

Jeho pověst však přežívá a anglický král Edward I. (1239-1307), který se účastní deváté křížové výpravy, vystaví po vzoru Kraku des Chevaliers mnohé své hrady na území Anglie a Walesu. Po skončení křížových výprav upadají křižácké hrady v Levantě u Evropanů v zapomnění.

O Krak des Chevaliers se badatelé začínají zajímat opět až v 19.století. Zahájí jeho průzkum a obnovu. Hrad v té době získává také své současné pojmenování.

Nové jméno

Původně se totiž poté, co johanité přebírají kontrolu nad pevností, stává známou pod názvem Crac de l’Ospital. Jméno Crac des Chevaliers, alternativně psáno jako Krak des Chevaliers představí až francouzský archeolog a orientalista Emmanuel Guillaume-Rey (1837-1916) při novodobém průzkumu.

Pod tímto jménem je hrad také v roce 2006 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Co nedokázaly boje mezi muslimy a křižáky, to dokáže občanská válka v Sýrii. Během ní je hrad vážně poškozen, což si vyžádá nutnost oprav.

blank
Během občanské války v Sýrii utrpěl Krak des Chevaliers mnohá poškození.
Foto: www.triphistoric.com, www.grandpalais.fr, www.noonpost.org, www.islamiclandmarks.com, Článek vznikl ve spolupráci s časopisem EPOCHA.
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pravěk neskončil? Případy novodobých pozorování prehistorických monster!
enigmaplus.cz

Pravěk neskončil? Případy...

Skutečnost, že před miliony let vládli naší planetě...
Městská hora v Berouně: Výhled na město medvědů
epochanacestach.cz

Městská hora v Berouně: Výhled...

Nepoštěstí se každému městu, že jeho občané nemusejí za...
Skončila v posteli s kolegou z televize?
nasehvezdy.cz

Skončila v posteli s kolegou...

Myslela si, že v něm...
Rozpad vztahu kvůli nevěře?
nasehvezdy.cz

Rozpad vztahu kvůli nevěře?

Půvabná herečka...
Záhadná civilizace: Proč neměly minojské paláce opevnění?
enigmaplus.cz

Záhadná civilizace: Proč neměly...

Zdi paláců starověké minojské kultury se řítí k zemi. Padají...
Fototerapie: Mnohem víc než jen omlazení pokožky pomocí světla
iluxus.cz

Fototerapie: Mnohem víc než jen...

Umí zpomalit proces stárnutí pleti, ale také...
Prémiové domácí vinotéky
rezidenceonline.cz

Prémiové domácí vinotéky

Abychom měli z konzumace vína ten nejlepší požitek, měl by být...
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
V liberecké zoo se po 30 letech vylíhnul ohrožený sup hnědý
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo se po 30 letech...

V Zoo Liberec zažili radost, kterou 30 let nepamatují. V zázemí...
Pokroky ve výzkumu příčiny syndromu náhlého úmrtí kojenců
21stoleti.cz

Pokroky ve výzkumu příčiny...

Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů...
Švagr nás připravil o vysněný dům
skutecnepribehy.cz

Švagr nás připravil...

Měly to být dva krásné domy, v nichž měly žít...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha