Skip to content
reklama

Krádež Měsíce: Největší lup v historii NASA

Mezi roky 1969 a 1972 dostane program Apollo na Měsíc 12 lidí. A pak je tu Thad Roberts. Jediný muž, který na Měsíci provozuje sex, aniž by kdy do vesmíru letěl. Místo ovací si vyslouží 100 měsíců za mřížemi a titul nejhoršího internisty v dějinách.

Ve svých 24 letech už je Thad Roberts ženatý, má titul z astrofyziky a je vybrán do elitní stáže Johsonova vesmírného střediska NASA v Houstonu pro budoucí astronauty. Na chlapce, kterého vlastní mormonská rodina vydědí v 18 letech za předmanželský sex, je to slušný kariérní rozjezd.

V roce 2002 ale tou dobou ženatý Thad potká lásku svého života, Tiffany Fowlerovou. Dvaadvacetiletou internistku zná teprve 3 týdny, když ji slíbí, že ji snese modré z nebe. A myslí to smrtelně vážně.

Přinesu ti modré z nebe

Jedné deštivé červencové noci roku 2002 ukradne Thad, dívka jeho srdce a další internistka národní poklad a 30 let výzkumu. Tiffany s Thadem se plíží po chodbách až k laboratoři proslulého astrobiologa profesora Everetta Gibsona. Mají neoprénové obleky a dýchací masky – v bezpečnostní místnosti bez kyslíku je alarm monitorující výkyvy teplot. Celý 270 kg těžký sejf nakládají na dodávku a v blízkém motelu ho rozřežou motorovou pilou.

Uvnitř najdou vzorky z každého lunárního přistání a martský meteorit – dohromady 101 gramů.

Internista Thad Roberts ukradne měsíční horninu ze sejfu NASA, krom toho u něj policisté najdou dinosauří kosti zcizené z muzea v Utahu.

Past na internistu

Modré z nebe je sice hezké, až 5 000 dolarů tržní hodnoty za gram měsíčního kamene ovšem také není k zahození. Pod pseudonymem Orb Robinson naláká Thad na svou měsíční sbírku belgického sběratele hornin, Axela Emmermanna. Kupci celá záležitost přijde podezřelá, proto kontaktuje FBI. Do prodeje zbývá jedna hodina, když se oba studenti rozhodnou svůj zločin oslavit v hotelovém pokoji. Ironií osudu je zrovna 33. výročí přistání Apolla 11 na Měsíci, 20 červenec 2002.

„Vzal jsem pár měsíčních kamenů a dal jsem je pod peřinu,“ říká Thad. Trochu měsíčního prachu si vloží vzájemně do úst, a jako první lidé se oddají „sexu na Měsíci“.

blank
Na trhu má vzácná měsíční hornina hodnotu mezi 1 000 a 5 000 dolary za gram.

100 měsíců naostro

Tiffany rozhodně není žádná princezna na hrášku. „Bylo to docela nepříjemné. Ale více než o komfortu to bylo o symbolice,“ dodává. V italské restauraci v Orlandu na Floridě, kde si domluví schůzku s prostředníkem kupce, na ně mezitím čeká 40 agentů FBI a jedna helikoptéra.

Za krádež měsíčních kamenů a kusu meteoritu, který mohl obsahovat známky života na Marsu, je Thad 29. října odsouzen k 100 měsícům pobytu ve vězení. Dívky vyváznou s podmínku. Tiffany mimochodem už víckrát nevidí.

blank
Za mřížemi Roberts nelení. Dále se vzdělává a vytvoří základ teorie kvantového prostoru, o které ve vězení napíše 700 stránkové pojednání.

Foto: galeria.cdn.index.hu, assets-natgeotv.fnghub.com, wikipedia.com, wall2born.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články