Skip to content

Kounovské řady: Jak vypadá Stonehenge střední Evropy?

V přírodním parku Džbán, na hranici Středočeského a Ústeckého kraje leží v lesích zvláštní kamenné řady, které již dlouho lákají milovníky záhad. Kde se tam vzaly?

Jde o jednu z nejvýznamnějších megalitických staveb střední a východní Evropy. Kamenné řady u Kounova jsou ale zároveň také jednou z největších záhad. Vědci totiž ani po osmdesáti letech od jejich nalezení, nedokážou s jistotou říci, kdy přesně podivný útvar vznikl a kdo ho vytvořil.

Balvany v řadách jsou pro vědce velkou záhadou.
Balvany v řadách jsou pro vědce velkou záhadou.

Nepomáhá ani fakt, že velká část byla zničena obyčejnými lidmi z okolí i dělníky, kteří kameny používali na průmyslové stavby. Podle jedné teorie se kameny, které svým uspořádáním připomínají podobný útvar ve francouzském Carnacu, na své místo dostaly už v době Keltů, kdy mohly údajně sloužit k astronomickým účelům.

Jde o jednu z nejvýznamnějších megalitických staveb střední a východní Evropy.
Jde o jednu z nejvýznamnějších megalitických staveb střední a východní Evropy.

Část z nich má dokonce tvořit obrysy některých hvězdných souhvězdí. Hypotéz je ale daleko víc: Středověké ohraničení lesních parcel, navigační systém pro UFO či prastaré závodiště.

Rozestavění kamenů je podobné tomu ve francouzském Carnacu.
Rozestavění kamenů je podobné tomu ve francouzském Carnacu.

S originálním vysvětlením přišel před pár lety amatérský badatel Jaroslav Kočí. Podle něj by mohlo jít o nezdařený pokus šlechtického rodu Schwarzenbergů o založení nové chmelnice. „V průběhu stavby ale došlo k nějakým událostem, které přiměly majitele od stavby chmelnic odstoupit.

Tak práce přerušili, později tam vysadili les a kameny nechali, kde jsou,“ věří Jaroslav Kočí. Může být právě jeho teorie ta správná?

Plánek kamenů.
Plánek kamenů.
Foto: www.obec-kounov.cz, www.fotocesko.cz, www.sacred-sites.org, eldar.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …