Skip to content

Pozor! Práce na směny může člověka zničit

Čas nelze zachytit žádným ze smyslů, přesto tu je, ať děláme cokoli, a řídí naše tělo. To tak moc dobře ví, kdy je nejlepší čas jít spát nebo kdy se najíst.

Co když tyto hodiny násilně posuneme? Co se stane s našimi biorytmy, když se přeneseme letecky do Tokia? Nebo když místo do postele zamíříme na noční šichtu?

young man in bed with eyes opened suffering insomnia and sleep disorder thinking about his problem
S prací na směny často přichází také nespavost.

Práce na směny má pro člověka řadu negativních důsledků. V krátkodobém měřítku se při ní setkáváme s obdobnými symptomy jako u pásmové nemoci, mezi jejíž příznaky patří únava, nespavost, podrážděnost, bolesti hlavy, ztráta koncentrace nebo chuti k jídlu. U někoho dříve či později odezní, jiný musí vyhledat pomoc lékaře.

3
Práce na směny zvyšuje i riziko pracovních úrazů.

Mohou za to rozhozené biorytmy. Nespavost po pár nočních není nic příjemného, ale v dlouhodobém měřítku je to ještě horší. „Existuje řada důkazů, že práce na směny má souvislost s velkým počtem zdravotních problémů, jako jsou například kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo nadváha,“ uvádí dr. Frank A. J. L. Scheer, neurolog z Harvardovy lékařské školy (Harvard Medical School) v Bostonu. Tím však výčet nekončí. Je spojena i s žaludečními potížemi, vředy a depresemi.

4
Rychlé cestování mezi časovými pásmy způsobuje pásmovou nemoc (tzv. jet lag).

Svět je rozdělen na 25 časových pásem. Cestování mezi nimi může u někoho způsobit zdravotní potíže. Ti, kdo letí poprvé, se většinou strachují, že se s nimi letadlo zřítí. To je však velice málo pravděpodobné. Mnohem více by je měla strašit pásmová nemoc (tzv. jet lag), která se sice nevyskytuje u každého, ale přesto se jedná o jev statisticky pravděpodobnější. Způsobuje ji rychlé překonání více než tří časových pásem. Jedná se o relativně nový pojem, neboť dokud se lidé přemisťovali málo a pomalu, nic podobného nehrozilo. Na scéně se objevila až s rozmachem dopravy v minulém století.

5
Svět je rozdělen na 25 časových pásem.

Při letech na východ nebo západ dochází k narušení biorytmů. Změna časového pásma má vliv na tzv. cirkadiánní rytmus – biologické hodiny našeho těla řídící uvolňování příslušných hormonů, které ovlivňují náladu, hlad a touhu po spánku v závislosti na fázi dne. Když je tento rytmus vykolejen z rovnováhy, vede to k celé řadě negativních důsledků. Lety na západ jsou příznivější. Adaptibilita na nový čas je totiž snadnější, protože si de facto prodloužíme den a večer jdeme spát pořádně unavení. S lety na opačnou stranu je to horší. Večer nastane dříve, než tělo očekává – není na spaní připraveno. A pásmová nemoc je tu!

Foto: Flickr, Guardian, Wikipedia,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …