Nad Kongem se vznáší stín. Vrhá ho tělo netvora, kterému místní říkají kongamato. Děsivou postavu nikdo nevidí v ráži, všichni se raději schovají do bezpečí chýší, kde poslouchají nářek nebohého zvířete, které kongamato lapí do svých pařátů.
Netvor s křídly, který ovšem nemá žádné peří. Taková potvůrka se v afrických bájích objevuje docela často. Jednou z nich je právě kongamato, který děsí hlavně lidi z Konga, Angoly a Zambie.
Vyvolává zvláštní strach, protože útočí nečekaně, je mohutný a letí na jistotu. Bájné postavičky má každá kultura, spousta Afričanů ale přísahá, že zrůdu viděla na vlastní oči!
Přízrak z pravěku
Kříženec ještěra a ptáka skutečně existuje. Říká se mu pterodaktyl. Jen je trochu problém, že na Zemi žije už před 150 000 000 lety. Na začátku 19. století je vyhynuté zvíře poprvé popsáno.
Proto je v roce 1920 markýz Maurice de Chatteleux šokován, když k němu při pobytu v Severní Rhodésii přiskočí úředník a živě popisuje, jak se právě setkal s údajně vyhynulým tvorem.
Létající lebka
„Vypadal jako krokodýl. Hlavu měl velkou. Taková létající lebka,“ popisuje markýzi místní vypravěč stvůru s rozpětím křídel až dva metry. Maurice je nadšen a prosí, aby ho muž zavedl k močálu Džiundu. „Nikdy!“ zděsí se úředník.
Kongamato je synonymem pro netvora, který převrací lodě a baví se tím, jak se nebozí rybáři snaží doplavat ke břehu. „Z vysílených těl potom začne rvát kusy masa,“ popisuje úředník vyprávění jiných domorodců.
Útočí rychle a bolestně
Markýz se vydá po stopách netvora na vlastní pěst. Bez úspěchu. Stejně o rok později chce kongamata vypátrat anglický etnograf Frank H. Melland (1879–1939). Také marně.
„Štěstí“ má britský zoolog Ivan Terence Anderson (1911–1973), kterého v roce 1933 napadne v řece záhadný ještěr. Muž se však zachrání potopením do vody. O čtvrt století později je napaden inženýr J. P. F. Browna. Popisuje, jak mu rozdrásanou hruď poničil kongamato.
Vyleká i Čecha
Nestvůra láká i českého cestovatele Jaroslava Mareše (*1937). On sám popíše, že v korunách stromů spatřil škaredé zvíře, které by odpovídalo popisu kongamata. Jestli opravdu viděl bájného tvora potvrdit ale nemůže.
Existuje tedy kongamato, nebo jde o africký přízrak? Podle expertů jde nejspíš o příbuzný druh, který se vyvinul z dávného tvora. Možná jde o zatím neznámého netopýra nebo kaloně. Jenže co ta velikost?