Skip to content

Případ Gypsy Blanchardové: Tak trochu jiná mateřská láska

Už od malička trpí leukémií a svalovou dystrofií, úsměv její tvář ale nikdy neopouští. Její milující matka by pro ni šla až na kraj světa. Pro okolí jsou Dee Dee a Gypsy Rose symbolem lásky a naděje, která nevyhasíná. Až do onoho osudného dne, kdy rodinnou pohodu ukončí chladnokrevná vražda…

Je 14. června 2015 a na ulice poklidného amerického městečka Springfield se snáší soumrak. V domě Blanchardových panuje hrobové ticho, když ozbrojené policejní jednotky vyrážejí vchodové dveře. V ložnici leží všemi oblíbená Clauddine Blanchardová (1967–2015), které nikdo neřekne jinak než Dee Dee. Ještě před pár dny měla energie na rozdávání, teď má tvář pokřivenou děsem a její tělo zdobí několik bodných ran. Malá Gypsy Rose Blanchardová (*1991) jako by se vypařila.

Chodit po vlastních? Zapomeň!

Ale kam? Její mentalita je na úrovni sedmiletého dítěte a invalidní vozík, ke kterému je odjakživa připoutaná, stojí jako přízrak uprostřed předsíně. Celý příběh se začíná psát v létě roku 1991, kdy Dee Dee přivádí svou vymodlenou dceru na svět.

První komplikace se ohlásí o několik měsíců později – Gypsy trpí spánkovou apnoe, vážnou poruchou, kvůli které ve spánku opakovaně přestává dýchat. V osmi letech si poraní koleno a i přes ujištění lékařů, že nejde o nic závažného, ji Dee Dee od té doby raději vozí v kolečkovém křesle.

Na první pohled Gypsy na lékaře působí jako zcela obyčejná, zdravá dívka.

Jedna tragédie za druhou

Zanedlouho v Gypsyiných zdravotních záznamech přibude svalová dystrofie, problémy se zrakem a sluchem i epileptické záchvaty. Lékařům se žádné z onemocnění nepodaří diagnostikovat, přesto Gypsy na žádost matky předepisují koňské dávky léků.

Další tragédie přichází s rokem 2005, v podobě hurikánu Katrina, který Blanchardovým vezme dům. Dobrovolníci z neziskové organizace Habitat for Humanity pro ně vybudují zbrusu nový s bezbariérovým přístupem.

Jejich dojemný příběh upoutá pozornost místních lékařů, kteří se o Gypsy začnou aktivně zajímat.

Tady něco nehraje…

Nevidím jediný důvod, proč nechodí,“ nechá se slyšet jeden z nich. Gypsy působí jako zdravá 14letá dívka, příznaky ani původ žádné z nemocí se lékaři nedaří najít. Když si vyžádá její zdravotní záznamy, přichází Dee Dee s vysvětlením, že všechny zničil hurikán.

To už se píše rok 2010 a silné podezření začíná růst i v samotné Gypsy. Nemůže si pomoct, ale nemocná se prostě necítí. Kdykoli se o tom snaží s někým mluvit, zakročí Dee Dee s vysvětlením, že je dcera duševně zaostalá a neví, co říká.

Dee Dee trpí psychickou poruchou zvanou Münchhausenův syndrom by proxy, která ji donutí udělat ze své dcery invalidní a mentálně zaostalou osobu.

Vražda na objednávku

Zoufalé dívce tak nezbývá, než se vydat riskantní cestou – vstoupí do světa internetových seznamek a hledá muže, který by ji z matčiných spárů osvobodil. To se jí povede roku 2012, kdy narazí na 23letého Nicholase Godejohna (*1989), který sice nemá čisté kriminální záznamy a trpí psychickou poruchou, jinak ale působí jako sympatický mladík.

V červenci roku 2015 si mladá dvojice poprvé užije večer plný vášně a začne snovat plán pomsty, který uskuteční o pár dnů později. Když se nic netušící Dee Dee uchýlí ke spánku, Nicholas ji bezcitně ubodá a dá se s Gypsy na útěk.

Svých činů Gypsy upřímně lituje, nyní se však konečně cítí nezávislá. To je pocit, který za celý svůj život nezažila.

Život v pavučině lží

Policejní želízka ale jejich zápěstí sevřou po pár dnech. Spletitá síť lží se začíná rozmotávat. Gypsy je ve skutečnosti 24 let a těší se perfektnímu zdraví, matka ji celou dobu usurpovala a nutila k přetvářce!

Dee Dee už není ta vřelá dáma s obrovským srdcem, ale pomatená psychopatka. Z dívky se stává oběť domácího násilí, trestu za zprostředkování chladnokrevné vraždy se ale nevyhne. U soudu se ke všemu přizná a vyslechne si trest odnětí svobody na 10 let, Nicholas odchází s doživotím.

„Ve vězení se cítím svobodněji, než když jsem žila se svou matkou,“ líčí Gypsy. „Protože teď můžu žít jako alespoň trochu normální žena,“ dodává se slzami v očích.

Na sladkou chuť svobody si ale dívka musí počkat až po propuštění. To se zřejmě nepoštěstí Nicholasovi, který za mřížemi pravděpodobně stráví zbytek života.
Foto: people.com, twitter.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Ztracený poklad Karla IV. v Opatovicích: Kde je mu konec?
enigmaplus.cz

Ztracený poklad Karla IV. v...

Ztracený poklad Karla IV. se...
Zachránil naši dcerku
skutecnepribehy.cz

Zachránil naši dcerku

Vzali jsme si pejska z útulku,...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Pražské židovské hřbitovy: Tajemná místa posledního odpočinku
enigmaplus.cz

Pražské židovské hřbitovy:...

Starý židovský hřbitov není jediným pohřebištěm,...
Boj v zákulisí Slunečné? Závidí jí slávu a peníze!
nasehvezdy.cz

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí...

Dlouhé roky se snaží...
Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
panidomu.cz

Kapka ke kapce, pro užitek i...

Voda je život a pro zahradu to platí...
Babiččiny tvarohové buchty
tisicereceptu.cz

Babiččiny tvarohové buchty

A když buchty, nemůže chybět česká klasika...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...