Po smrti svých blízkých mají rodiny většinou dvě možnosti: Pohřbít jejich tělo v rakvi do země, nebo zvolit kremaci. V budoucnosti se možná ale pozůstalým nabídne další možnost, jak pochovat zemřelé, možnost přírodní a organická: lidské kompostování.
O jeho legalizaci se nyní diskutuje v americkém státě Washington. Návrh zákona, který by mohl zlegalizovat kompostování lidských pozůstatků je už na stole politiků, čeká již pouze na podpis guvernéra.
Pokud guvernér dokument podepíše, stane se Washington na počátku příštího roku prvním státem na světě, kde budou moci lidé takto nakládat se zemřelými.
Kompostování pozůstatků urychluje proces rozkladu a těla zemřelých přemění na výživnou půdu v několika týdnech. Technika má také podle jejích zastánců podstatně menší ekologický dopad než již zmíněná kremace.
“Kompostování lidí není typem pohřbu, je to úplně nový způsob toho, jak naložit s tělem po jeho smrti.
A mít více možností je vždy dobré,” uvedla jedna z podporovatelek nového zákona Katarina Spade, která také založila společnost, která má lidem z kompostováním pozůstalých pomoci.
“Kremací spalujete fosilní paliva a vznikají emise. Konvenční pohřby zase zanechávají karbonový otisk kvůli výrobě a přepravě rakví a nutných údržeb hřbitovů. A lidé mají jen tyto dvě možnosti, a pokud nechtějí ani jednu, mají nyní smůlu.
Kompostování ale vyžaduje přibližně osminu energie co jiné způsoby pohřbu,” popsala Spade.
Co se stane s půdou, která po kompostaci těla zůstane, je na pozůstalých. Může být uložena do uren, použita pro zasazení květin nebo stromů nebo, podobně jako popel, rozprášena. Z jednoho těla vzniknou asi dvě kolečka půdy.