Pro své chlupaté miláčky jsme ochotni udělat vše, co jim na očích vidíme, aniž bychom obraceli každou korunu. Někteří z nich ale svému majiteli dokáží udělat pořádnou díru do kapsy, a to už při koupi. Jejich cena se totiž pohybuje v řádu desítek milionů korun!
„Toho koně chci! A je mi jedno, kolik mě to bude stát,“ prohlásí rozhodně obchodník Fusao Sekiguchi (*1935). Píše se rok 1998 a on se právě zamiloval do nádherného ročního plnokrevníka. Neváhá, a druhý den už o něj na aukci v Kentucky bojuje.
Povedlo se – odchází jako vítěz, s peněženkou o 4 miliony dolarů lehčí. Nadějný kůň potřebuje velkolepé jméno. Co takhle Fusaichi Pegasus?
První část je spojení majitelova jména s japonským „ichi“, neboli „číslo jedna“, ta druhá odkazuje na bájného okřídleného koně.
Rychlejší než vítr
Zanedlouho už se plnokrevník prohání po závodních okruzích a sbírá jedno vítězství za druhým. S prvenstvím ve známém Kentucky Derby se roku 2000 o hřebce rychlejšího než vítr strhne další boj.
Poslední slovo má irská chovatelská stanice Coolmore Stud, která za něj zaplatí přes 60 milionů dolarů, což se v té době rovná přibližně 2,3 miliardy korun!
Letecké eso
Nejlepšího holuba pro dálkové lety jménem Armando do belgické aukční síně loni umístí jeho majitel Joël Verschoot a prodejní částka se vyšplhá na 1,25 milionu eur, tedy přibližně 33,6 milionu korun.
Armando letos oslaví šesté narozeniny a závodů v Evropě se již neúčastní, pořád ale může závodit v Číně, kam putuje s novými majiteli. „Tenhle holub na závodech dosáhl rekordu, kterému se nikdy žádný jiný holub ani nepřiblížil.
Pokud bychom to srovnali s fotbalem, pak se tu bavíme o úrovni Ronalda nebo Messiho,“ popisuje Armandovy úspěchy Nikolaas Gyselbrecht z aukční síně.
Huňatý poklad
Tibetští mastifové jsou v Číně považováni za posvátné plemeno, podle starých legend je jejich vlastníkem i sám Buddha (asi 6.–5. století př. n. l.). A jeden červený tibetský mastif se roku 2011 stane tím nejdražším psem světa.
Jmenuje se Big Splash, je mu necelý rok a váží více než 80 kilogramů. Hrdým majitelem se stává čínský uhlobaron, jehož jméno je z bezpečnostních důvodů drženo v tajnosti. Aby ne, vždyť za nového miláčka zaplatil 10 milionů juanů, tedy téměř 27 milionů korun!
Strakatá modelka
Ne nadarmo jí říkají Claudia Schiffer hovězího dobytka. Do tříleté holštýnské stračeny jménem Missy se v roce 2009 zamiluje skupinka kanadských investorů, kteří za ni v aukční síni v Torontu zaplatí 1,2 milionu dolarů, tedy téměř 20,3 milionu korun.
Novým majitelům dělá tahle kráska radost, zvítězila téměř v každé přehlídce, které se zúčastnila.
Prostě dokonalá
Kromě krásy odborníci obdivují i její genetickou vybavenost – pyšní se vemenem dokonalé velikosti a produkuje o 50 % více mléka než její kolegyně.
Prodejem zájem o její kvality ještě stoupne, během několika měsíců si zájemci u nového majitele zarezervují 25 jejích embryí v celkové hodnotě 230 000 dolarů. Kariéru modelky Missy po nějaké době opustí a v současnosti si dopřává odpočinku. Ten je zasloužený – během pouhých pěti let přivedla na svět 17 potomků.