Skip to content

Koko: Příběh mluvící gorily!

Zlechtá Robina Williamse, jamuje s basákem Red Hot Chilli Peppers a zamiluje se do Benedicta Cumberbatche. Co je pozoruhodnější, gorila Koko rozumí 2 000 slovům a ovládá 1 000 gest znakového jazyka.

Jako na zubožené mládě v zoo v San Francisku je na ni přitom žalostný pohled. Pro roční samičku Koko nemá matka dost mléka, navíc v gorilí tlupě řádí úplavice. I tak padne do oka Francine „Penny“ Pattersonové (*1947), která v roce 1972 hledá kandidáta pro svůj doktorandský projekt.

Moje původní představa byla, že s ní budu pracovat čtyři roky, potom získám titul a tím to skončí.“ Skončí to nakonec nejen titulem, ale také adopcí gorily, založením nadace a celoživotním poutem, které po dalších 45 letech zpřetrhá až smrt Koko loni v červnu.

První bolestný dojem

Gorily nemají v 70. letech vysokou reputaci. Vědci nepovažují jejich inteligenci za srovnatelnou s šimpanzi, britští školáci je řadí spolu s krysami, hady a pavouky mezi nejnenáviděnější zvířata. „Při našem prvním setkáním neudělala Koko nic, čím by tuto pověst pozvedla,“ vzpomíná Pattersonová.

Rychle si mě změřila, a pak mě kousla do nohy.“ Vědkyně se ale neobává, ani když primát dospěje a váží 127 kg. I když většina lidí považuje gorily za krvelačné zabijáky, ve skutečnosti jsou to plaší a mírní tvorové, ke spolupráci tak mnohem vhodnější než právě šimpanzi.

Trenérka Penny Patersonová učí gorilu komunikovat pomocí znakové řeči. S IQ 90 bodů zaostává Koko za průměrným lidským IQ jen asi o 10 bodů.

Lež má chápavé nohy

Pattersonová brzy zjistí, že Koko se nečekaně rychle učí. Za první rok a půl si osvojí jedno gesto znakového jazyka každý měsíc. Kolem 5 let věku objeví kouzlo lhaní. „Jsem přesvědčená, že Koko skutečně lže, aby se dostala z průšvihu,“ říká Pattersonová, když pozoruje, jak se gorila snaží svalit vinu za rozžvýkané pastelky na jiné ošetřovatele.

V 19 letech projde Koko zrcadlovým testem sebeuvědomění, v kterém mnoho jiných goril selže. Pomocí znakové řeči vtipkuje, nadává i vynalézá nová gesta, aby vyjádřila své myšlenky. Postavičku Pinocchia například popíše znakem pro „slon“ a „dítě“. Používá tedy jazyk stejně jako lidské bytosti.

Koko zlechtá herce Robina Williamse, ten se nezdráhá jí to oplatit.

Řezat – krk

V roce 1976 pořídí výzkumníci Koko společnost. Doufají, že s o rok a půl mladším samcem Michaelem (1973–2000) utvoří v dospělosti pár. Z Michaela se stane lokální celebrita-malíř, tvořící a vystavující abstraktní obrazy.

Vědce ale uvede v úžas něčím jiným. Zdá se, že si nejenom vybavuje okamžik, kdy v kamerunském lese tragicky osiřel, ale že o něm dokáže i vyprávět. „Rozmačkat – maso – gorila. Hlasitý – pláč. Řezat – krk,“ gestikuluje gorilí samec.

Pašerácké zátahy na gorilí maso nejsou v Africe žádnou výjimkou, že by ale zanechaly ve zvířecím mláděti živou emocionální stopu, vědce ohromí. Jako partner pro Koko se ovšem Michael neosvědčí. Její silná mateřská potřeba nakonec nebude nikdy naplněna.

Na obálku magazínu National Geographic se dostane hned dvakrát. Jednou jako první lidoop, který si pořídí selfie, podruhé se svým kotětem.

Koko a kotě

Jedním z důvodů, proč Koko nemá potomky, by mohla být krize identity. Považuje Penny za svou matku a chce se družit s lidmi. Vůči lidem vykazuje i sexuální náklonnost. Ačkoliv se osobně setká s Leonardem DiCapriem i Robinem Williamsem, jejím favoritem zůstává Benedict Cumberbatch, kterého zná z DVD. „Očividně na něj má veliký zálusk,“ říká producentka Bridget Applebyová. „Koko miluje britský přízvuk.“ Své mateřské pudy nakonec promítne do jiných bezbranných tvorů – stane se milovnicí koček. O adoptovaného kocourka pečuje jako o vlastní mládě.

Přes všechny pozoruhodné pokroky se ale ozývá i hlas kritiků. Podle nich Koko nerozumí skutečnému významu gest, která předvádí. Gestikuluje prý náhodně a jen proto, že následuje odměna. Pattersonová, která prožije 45 let po boku gorily, si ovšem stojí za svým: „Koko světu ukázala, jak hluboká inteligence a netušená empatie se skrývá v lidoopech.

Foto: static.independent.co.uk, trbimg.com, savetheearth.coop, media4.s-nbcnews.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Lipno plnými doušky: Novinky pro letošní rok
epochanacestach.cz

Lipno plnými doušky: Novinky...

Rodinný skiareál Lipno pro...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...