Skip to content

Koko: Příběh mluvící gorily!

Zlechtá Robina Williamse, jamuje s basákem Red Hot Chilli Peppers a zamiluje se do Benedicta Cumberbatche. Co je pozoruhodnější, gorila Koko rozumí 2 000 slovům a ovládá 1 000 gest znakového jazyka.

Jako na zubožené mládě v zoo v San Francisku je na ni přitom žalostný pohled. Pro roční samičku Koko nemá matka dost mléka, navíc v gorilí tlupě řádí úplavice. I tak padne do oka Francine „Penny“ Pattersonové (*1947), která v roce 1972 hledá kandidáta pro svůj doktorandský projekt.

Moje původní představa byla, že s ní budu pracovat čtyři roky, potom získám titul a tím to skončí.“ Skončí to nakonec nejen titulem, ale také adopcí gorily, založením nadace a celoživotním poutem, které po dalších 45 letech zpřetrhá až smrt Koko loni v červnu.

První bolestný dojem

Gorily nemají v 70. letech vysokou reputaci. Vědci nepovažují jejich inteligenci za srovnatelnou s šimpanzi, britští školáci je řadí spolu s krysami, hady a pavouky mezi nejnenáviděnější zvířata. „Při našem prvním setkáním neudělala Koko nic, čím by tuto pověst pozvedla,“ vzpomíná Pattersonová.

Rychle si mě změřila, a pak mě kousla do nohy.“ Vědkyně se ale neobává, ani když primát dospěje a váží 127 kg. I když většina lidí považuje gorily za krvelačné zabijáky, ve skutečnosti jsou to plaší a mírní tvorové, ke spolupráci tak mnohem vhodnější než právě šimpanzi.

Trenérka Penny Patersonová učí gorilu komunikovat pomocí znakové řeči. S IQ 90 bodů zaostává Koko za průměrným lidským IQ jen asi o 10 bodů.

Lež má chápavé nohy

Pattersonová brzy zjistí, že Koko se nečekaně rychle učí. Za první rok a půl si osvojí jedno gesto znakového jazyka každý měsíc. Kolem 5 let věku objeví kouzlo lhaní. „Jsem přesvědčená, že Koko skutečně lže, aby se dostala z průšvihu,“ říká Pattersonová, když pozoruje, jak se gorila snaží svalit vinu za rozžvýkané pastelky na jiné ošetřovatele.

V 19 letech projde Koko zrcadlovým testem sebeuvědomění, v kterém mnoho jiných goril selže. Pomocí znakové řeči vtipkuje, nadává i vynalézá nová gesta, aby vyjádřila své myšlenky. Postavičku Pinocchia například popíše znakem pro „slon“ a „dítě“. Používá tedy jazyk stejně jako lidské bytosti.

blank
Koko zlechtá herce Robina Williamse, ten se nezdráhá jí to oplatit.

Řezat – krk

V roce 1976 pořídí výzkumníci Koko společnost. Doufají, že s o rok a půl mladším samcem Michaelem (1973–2000) utvoří v dospělosti pár. Z Michaela se stane lokální celebrita-malíř, tvořící a vystavující abstraktní obrazy.

Vědce ale uvede v úžas něčím jiným. Zdá se, že si nejenom vybavuje okamžik, kdy v kamerunském lese tragicky osiřel, ale že o něm dokáže i vyprávět. „Rozmačkat – maso – gorila. Hlasitý – pláč. Řezat – krk,“ gestikuluje gorilí samec.

Pašerácké zátahy na gorilí maso nejsou v Africe žádnou výjimkou, že by ale zanechaly ve zvířecím mláděti živou emocionální stopu, vědce ohromí. Jako partner pro Koko se ovšem Michael neosvědčí. Její silná mateřská potřeba nakonec nebude nikdy naplněna.

blank
Na obálku magazínu National Geographic se dostane hned dvakrát. Jednou jako první lidoop, který si pořídí selfie, podruhé se svým kotětem.

Koko a kotě

Jedním z důvodů, proč Koko nemá potomky, by mohla být krize identity. Považuje Penny za svou matku a chce se družit s lidmi. Vůči lidem vykazuje i sexuální náklonnost. Ačkoliv se osobně setká s Leonardem DiCapriem i Robinem Williamsem, jejím favoritem zůstává Benedict Cumberbatch, kterého zná z DVD. „Očividně na něj má veliký zálusk,“ říká producentka Bridget Applebyová. „Koko miluje britský přízvuk.“ Své mateřské pudy nakonec promítne do jiných bezbranných tvorů – stane se milovnicí koček. O adoptovaného kocourka pečuje jako o vlastní mládě.

Přes všechny pozoruhodné pokroky se ale ozývá i hlas kritiků. Podle nich Koko nerozumí skutečnému významu gest, která předvádí. Gestikuluje prý náhodně a jen proto, že následuje odměna. Pattersonová, která prožije 45 let po boku gorily, si ovšem stojí za svým: „Koko světu ukázala, jak hluboká inteligence a netušená empatie se skrývá v lidoopech.

Foto: static.independent.co.uk, trbimg.com, savetheearth.coop, media4.s-nbcnews.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...