Většině z nás se při vyslovení slova nafta protočí oči a napadne nás jediné: peníze.
Stejným způsobem možná uvažuje mladý Fred Chase Koch (1900-1967), americký chemický inženýr a zakladatel společnosti Koch Industries, rodinného konglomerátu, který je dnes druhou nejbohatší a největší sokroumou společností v USA.
Čím se tedy rodinný klan zapisuje do historie byznysu a zařazuje se na žebříček nejúspěšnějších rodinných podniků 20. století s celkovým vlastnictvím kolem sto miliard amerických dolarů?
Všechno je jen dobře promyšlená chemická reakce
Mladý Fred je ctižádostivý a velice inteligetní. Ve svých sedmadvaceti letech vyvíjí novou metodu na rychlejší a efektivnější zpracování surové nafty.
Jeho inovativní postup je natolik úspěšný, že si okamžitě vyžaduje pozornost velkých amerických olejových společností. Některé z nich neváhají a soudí se s Kochem o výrobní patent a práva na jeho objev. Soudní spory se táhnou roky.
S nulovou vidinou úspěchu jeho metody na americké půdě a s nekompromisní konkurencí cestuje mladý inženýr v roce 1929 se svým objevem do Sovětského svazu. Stalinský režim se však k cizincům staví s nedůvěrou a řada z nich končí v pracovních táborech na Sibiři.
To se týká i některých Kochových kolegů. Koch SSSR opouští a začne působit v jiné totalitní zemi: v nacistickém Německu. Zde v Hamburku buduje rafinerii, jejíž vznik osobně v rámci válečných příprav schválil Adolf Hitler (1889 – 1945).
Poté Koch vrací do rodné Ameriky, kde na principu svojí metody konečně v roce 1940 zakládá rafinérku Wood River Oil and Refining Company.
Později se podnik přejmenuje na Rock Island Oil and Refining Company až se nakonec její název definitivně přemění na Koch Industries.
Rodinná gigantická firma
Od založení Koch Industries na sebe úspěch nenechá dlouho čekat i v dalších oblastech podnikání. Koch se soustředí nejen na olejové rafinérie, ale díky svému nahromaděnému majetku začíná investovat i dalších odvětví.
Koch Industries začíná operovat v primárních odvětvích těžby, zpracování a distribuci ropy, chemikálií, energie, vláken, polymerů a podobných surovin.
Koch Industries zakládá svoje pobočky a dceřinné firmy i v oblasti zpracování minerálů, hnojiv či papíru a stejně tak se angažuje do vybavení v zemědělském a chemicko-technologickém sektoru, finančnictví a obchodování s komoditami.
Ročně vydělá rodinný konglomerát přes 119 miliard amerických dolarů což ze společnosti činní druhou nejbohatší rodinou firmu po Waltonech. V dnešní době zaměstnává Koch Industries kolem 120 tisíc zaměstnanců.
Bohatství rodinné firmy se v roce 2019 odhaduje na 100 miliard amerických dolarů.
Smrt na lovu kachen
Fred Koch zemřel v roce 1967 během lovu kachen. Už předtím se u něj objevily srdeční problémy a ty právě vyvrcholily onoho osudného dne, kdy se krátce po svém posledním výstřelu obrátil k nakladači kořisti a podotkl:
„Chlapče, to byla skvělá trefa.“ O vteřinu později byl mrtvý…
Fred Koch měl čtyři syny a s jistotou se dá řící, že ze všech udělal do konce jejich života miliardáře. Frederick (*1933), Charles (*1935) a dvojčata David a William (*1940) dostali ve společnosti svůj podíl.
Avšak pouze Charles a David se rozhodují podnikání pokračovat, zatímco zbývající bratři svůj podíl prodali.