Domů     Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband

Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“?

Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky bereme jako věc, nad kterou není třeba nijak dlouze přemýšlet. Ale je to škoda. Mají totiž poměrně zajímavou historii a zájem o ně neklesá ani dnes.

Stopy starých civilizací

Předměty podobné knoflíkům, ale používané spíše jako ozdoby nebo pečeti, objevili archeologové na různých místech světa. Jde například o hrobku ve Skotsku nebo naleziště v Číně a Římě. Všechny pocházejí ze 2. a 3. tisíciletí před naším letopočtem.

Některé z nich jsou vyrobeny z lastur, jiné jsou upraveny do geometrických tvarů a mají v sobě dírky, takže se dají připevnit nití k oděvu. A ten skutečně nejstarší, jaký byl kdy nalezený, je vyrobený z perleti a jeho stáří se odhaduje na 5000 let.

Pochází z archeologického naleziště Mohendžodaro na území dnešního Pákistánu, což jsou pozůstatky největšího sídliště dávné civilizace v povodí řeky Indus a jednoho z prvních velkých měst na světě s populací okolo 40 000 lidí.

Egyptská 18. dynastie (přibližně 1550-1292 př. n. l.) po sobě pro změnu zanechala povlaky na paruky, které jsou opatřeny knoflíky z drahých kovů.

Tyto ozdoby pamatují ještě antický Řím. Pocházejí z období od 1. do 6. století.(Foto: Daderot / commons.wikimedia.org / CC0)
Tyto ozdoby pamatují ještě antický Řím. Pocházejí z období od 1. do 6. století.(Foto: Daderot / commons.wikimedia.org / CC0)

Nic se nemá přehánět!

Vojenské kožené brašny z římské říše zase mají jedny z prvních nalezených knoflíkových dírek v podobě štěrbiny v kůži. Knoflíky se objevují jako prostředek k sepnutí manžet v Byzantské říši a k zapínání egyptských tunik.

Ve středověké Evropě se oděvy šněrují dohromady nebo zapínají brožemi či sponami až do 13. století, kdy se objeví klasické knoflíkové dírky.

Pak se knoflíky stanou tak módní záležitostí, že na některých místech jsou dokonce přijaty zákony, omezující (kromě jiného) také nadměrné používání knoflíků jako projev marnivosti.

Nošení zlatých, stříbrných a slonovinových knoflíků je tehdy známkou bohatství a postavení. Šikovní řemeslníci dokážou udělat nákladnou záležitost i z knoflíků z mědi a jejích slitin, protože je ozdobí vložkami ze slonoviny, želvoviny nebo drahokamů.

Nejčastěji se však vyrábějí knoflíky z kostí nebo dřeva a často bývají tyto základní formy potažené látkou.

Tovární výroba přinesla nové typy knoflíků a pomohla snížit jejich cenu.(Foto: National Museum of the U. S. Navy / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Tovární výroba přinesla nové typy knoflíků a pomohla snížit jejich cenu.(Foto: National Museum of the U. S. Navy / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Dobré české sklo

V 18. století je látka z velké části nahrazena u majetných nositelů jinými drahými materiály, ale velkou oblibu si v té době získají vyšívané knoflíky s motivy, vhodně doplňující konkrétní oděv.

K výrobě lisovaných nebo ražených knoflíků se tehdy hojně využívá cín, ale bohaté vrstvy nad nimi ohrnují nos. Zato odlévané mosazné knoflíky s ozdobnými vzory si získají oblibu k použití na vojenských uniformách i civilních šatech.

I tyto drobné součásti oděvu tak v průběhu staletí podléhají módním trendům.

Ve Francii si zamilují pro jejich výrobu porcelán, v Japonsku si oblíbí keramiku s ruční malbou zobrazující tradiční motivy a koncem 19. století se v Evropě stanou populární zdobené a lakované knoflíky z papírmašé, tedy směsi obsahující drcený papír.

A z českých zemí pochází většina barevného skla používaného pro výrobu knoflíků po celém světě.

Neobvyklý průzkum

Zatímco v uplynulých staletích jsou knoflíky především dekorativní ozdoba, s příchodem 20. století se stanou hlavně užitkovou záležitostí a také jim zdatně konkuruje zip.

Ustupuje se od nákladných materiálů, které pak už používají především umělci a módní návrháři. Továrny chrlí tisíce knoflíků různých velikostí, tvarů i barev.

Už v roce 1918 provedou Američané rozsáhlý průzkum mezinárodního trhu s knoflíky a zjistí, že v té době je takzvaná rostlinná slonovina (materiál vyrobený ze semen některých palem, vzhledem připomínající slonovinu) nejoblíbenějším materiálem na obleky a košile, zatímco papírová hmota je nejpoužívanějším druhem pro obuv.

Dnes jsou nejběžnějšími „knoflíkovými“ materiály plast, kovy nebo dřevo, případně perleť. Ostatní se využívají pouze na drahé oblečení nebo při opravách starožitných oděvů či pro jejich repliky.

Některá muzea a umělecké galerie mají ve svých sbírkách kulturně, historicky, politicky nebo umělecky významné knoflíky.

Chlubit se jimi mohou například britské Victoria and Albert Museum nebo prestižní americká skupina muzeí a vzdělávacích center Smithsonian Institution.

Hitem byly hlavně na počátku 20. století produkty z takzvané „rostlinné slonoviny“.(Foto: Marco Bernardini / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Hitem byly hlavně na počátku 20. století produkty z takzvané „rostlinné slonoviny“.(Foto: Marco Bernardini / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Nejdražší knoflík na světě

V USA lze najít také řadu menších muzeí, která se specializují na knoflíky a zdá se, že k tomu mají dobrý důvod.

Kromě toho, že v této zemi je sběratelství knoflíků pravděpodobně nejrozšířenější, existuje také převážně americká tradice „politicky významných“ knoflíků.

Tu odstartuje první prezidentská inaugurace George Washingtona (1732-1799) v roce 1789. Sběratelům známé Washington Inaugurals jsou vyrobeny z obecných kovů, ve větších velikostech na kabáty a jako menší knoflíky na kalhoty.

Je známých 22 ručně ražených vzorů a nyní jsou mimořádně cennými sběratelskými artefakty. Jeden z nich vytvoří v roce 2018 světový rekord jako nejdražší prodaný knoflík v historii: kupec za něj zaplatí 225 000 dolarů (tehdy cca 4,8 milionů korun).

Ale ne vždy spočívá hodnota sbírky v tom, jak jsou její součásti cenné. Tak třeba na konci 19. století sbírají mladé Angličanky skleněné knoflíky a když jich mají 1000, jsou prý připraveny na sňatek.

Víte, že…

… více než 60 % světové produkce knoflíků, tedy až 15 miliard, pochází z města Čchiao-tchou na jihovýchodě Číny. Přezdívá se mu „metropole knoflíků“.

… největší knoflík na světě má průměr 2,2 metru? V roce 2020 ho ručně vyrobí 6 žen v průměrném věku 71 let z anglického Dorsetu, výroba trvá 8 týdnů.

… zhruba od 18. století se knoflíky stanou oblíbenou schránkou pro pašování? Mají speciální konstrukci a využívají je dnes i někteří moderní pašeráci drog.

… podle Guinnessovy knihy rekordů nashromáždil Američan Dalton Stevens 439 900 různých knoflíků? Dnes již zesnulý sběratel jimi kvůli své nespavosti zdobil různé věci, od brýlí přes oděvy až k autům.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Mabel Amber / Pixabay)
Související články
Historie
Eduard VIII.: Nekorunovaný mistr průšvihů
Je pohledný, charismatický, zcestovalý a jeho styl diktuje módu v ostrovním státě. Pro svou snahu být v první linii si vyslouží i úctu prvoválečných veteránů.   Řeč je o králi Spojeného království a britských dominií a císaři Indie Eduardovi VIII. (1894–1972). Většina lidí si ho ale spojí hlavně s abdikací kvůli fanatické lásce k Američance Wallis Simpsonové (1896–1986). Eduardova […]
Historie
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak […]
Historie
Život Ludvíka Svobody byl plný zvratů, vzestupů a pádů
Muž, který se dokázal vzepřít okupaci. Pražský hrad, jaro 1969. Legionář a tvůrce našich zahraničních jednotek v Sovětském svazu Ludvík Svoboda sedí zhroucený v křesle, jako kdyby měl za sebou jedno ze svých pověstných tažení. „Věřte mi, že jsem podepsal nejtěžší dokument ve svém životě!“ říká svému poradci. „Snad nebude tak zle, pane prezidente,“ chlácholí oslovený muž […]
Historie
Bartolomeu Dias: Muž, který našel jih Afriky
V kronikách se píše léta páně 1453. Osmanská říše dobývá Konstantinopol. Hedvábná stezka, po které proudí do Evropy vzácné zboží z Asie, je v rukou muslimů a řeč peněz je neúprosná. „Musíme najít nové cesty!“ shodují se obchodníci. A tak vojenská porážka na jednom konci světa otevírá nové možnosti na druhém. Z Lisabonu vyplouvají první lodě s nelehkým úkolem: objevit […]
reklama
záhady a tajemství
Krvavé rituály: 20 000 vyrvaných srdcí za týden
Aztékové věří, že krev je posvátná životní síla, že bohové svou krví živí Slunce, a že jediným adekvátním výrazem poděkování může být jen podobná oběť. Znehybněn pěti muži svírajícími jeho ruce, nohy a hlavu, leží na obětním kameni vytvarovaném tak, aby byl nejvýše jeho napnutý hrudník. Snaží se nedat najevo strach, přesto se chvěje a […]
Norimberský kostel sv. Vavřince a pověsti s ním spojené
Norimberský luterský kostel svatého Vavřince, německy Kirche St. Lorenz, gotická trojlodní bazilika z poloviny 13. století s vysokým halovým chórem z roku 1477 a dvěma věžemi v průčelí, stojí v jižní části starého města. Kostel byl vystavěn v letech 1250 až 1390 v gotickém stylu. Zazděný mnich K tomuto kostelu se váže hned několik legend […]
Shahmaran, příběh moudrosti, lásky, zrady i oběti
Shahmaran je fascinující mytická postava z tureckého folkloru zejména z oblasti Anatolie, která je bohatá na symboliku a nese v sobě hluboké poselství o moudrosti, lásce, obětování i následcích zrady. Milující léčitelka Zobrazována je jako napůl žena a napůl had – její tělo je od pasu nahoru ženské, zatímco od pasu dolů má hadí ocas […]
Tragédie na letecké přehlídce v Goussainville: Kde se tu vzal ten letoun?!
„Jen počkej, až nás uvidíš letět, tos ještě neviděl,“ zahlásí sovětský pilot Michail Kozlov směrem k anglo-francouzského týmu Concordu. Bude to právě konkurenční boj, co bude stát za smrtí celé 6členné posádky Tupoleva Tu-144, zničením několika domů, usmrcením 8 lidí na zemi (z toho 3 dětí) a 60 vážně raněným civilistům?   Možná. Ve hře […]
zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz