Domů     Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
7.8.2023

Neskáče ze stromů, nemá rádo léto, nečíhá na člověka a nakazit se neznamená onemocnět. Udělejme si konečně jasno, jak je to s těmi miniaturními prevíty.

Je léto a to u mnohých znamená těžkou volbu. Lehnout si do trávy a užívat si sluníčka, nebo se jí vyhnout obloukem, protože tam všude číhá krvelačné klíště obecné (Ixodes ricinus), dychtící nakazit člověka nějakou smrtelnou nemocí?

Léto jim nesvědčí

Tak za prvé. Léto není dobou, kdy by u klíšťat vrcholila lovecká sezóna. Naopak, vysoké teploty a suchý vzduch jim nesvědčí, proto zalézají pod zem, kde čekají na tu správnou kombinaci tepla a vlhka.

Nejraději proto mají období od března do května, a poté od září do listopadu.

V posledních letech s chabou zimou však není výjimkou chytit klíště i v lednu, stačí aby teplota vyšplhala na 5°C. „To, že jich lidé nejvíc nachytají v létě, je dáno spíš tím, že jich nejvíc chodí ven do přírody,“ vysvětluje dr. Jindra Suchomelová.

Za druhé. Louka a les, zejména listnatý a plný houštin, jsou sice jejich doménou, ne však podmínkou. Chytit je lze v městském parku stejně jako na zahrádce. Neplatí ani kdysi platné pravidlo, že v nadmořských výškách nad 800 metrů už ho nepotkáte.

Klimatické změny a oteplování nemají na triku jen to, že vinou mírných zim klíšťata nevychcípají, ale také posouvání výškové hranice. Dnes není problém klíště chytit ve výškách kolem 1200 m.n.m. Tedy na celém našem území.

Nejméně jich najdete na holých, prosluněných a suchých místech a jednou z možných příčin množení klíšťat na kdysi netypických místech tak může být i zákaz dříve pravidelného vypalování luk a zahrad.

Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Dostaveníčko na vašem těle

Jednoho se bát nemusíte. Ze stromu na vás klíště rozhodně neskočí ani nespadne. Nemá důvod se na svých vratkých nožičkách drápat nahoru, když jídlo čeká dole.

To si pak běžíte rozkvetlou loukou, kocháte se, a netušíte, že ono už na vás s rozevřenou náručí čeká. Rozevřenou proto, že nemá oči a kořist vyhledává pomocí Hallerova orgánu.

Což je smyslová jamka na konci prvního páru nohou, která obsahuje senzory zachycující teplo, vydechovaný CO2 a také mastné kyseliny v potu (takže ne, nejde na sladké, a světlé oblečení ho neláká o nic víc než tmavé).

Když ho pak bez povšimnutí míjíte, vytasí drápky, zahákuje vás jako zkušený pirát a už se nese. Teď už zbývá jen najít vhodné místo k vrtu. Vše totiž musí klapnout na první dobrou.

Zejména u dospělé samičky, která potřebuje sát až 10 dní a je tak velká, že pozornosti neujde. „Proto musí sát někde ve skrytu a takové místo dokáže poměrně dobře odhadnout,“ říká Suchomelová.

Snadné to nemá ani dospělý samec, ačkoli ten už nesaje a vaše krev je mu ukradená. Na těle hostitele pouze hledá samičku k páření, což je pro něj snadnější než ji hledat po lese.

Mimochodem, po úspěšné kopulaci samice dokončí sání, při němž zvětší svůj objem až 300x, naklade až 3000 vajíček a umírá.

Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Nebezpečný bonus

Kdyby šlo jen o sání krve, byla by to jen mrzutost, kterou by nikdo příliš neřešil. Jenže hodování klíšťat sebou nese problém mnohem závažnější. Nemoci, které přenášejí. Je jich víc než 15, od babéziózy přes ehrlichiózu až po tularémii, ale prim hrají dvě.

Virová klíšťová encefalitida a bakteriální lymská borelióza. S nadsázkou řečeno, ani jeden z patogenů není tím, že končí u člověka nadšen. Nejsme totiž jejich cílem. Žijí si a vesele kolují mezi drobnými živočichy a pokud narazí na člověka, mají smůlu.

Od nás už se dál nedostane a ztrácí šanci dál se šířit. Nicméně, když už u nás jsou, tak nám to alespoň pořádně osladí. Každá má přitom silnější i slabší stránky. Encefalitida má vážnější následky a k nákaze dochází už v prvních dvou hodinách po přisátí.

„Navíc se může přenášet také konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat,“ doplňuje Suchomelová. Na druhou stranu ji přenáší pouze 1% klíšťat a existuje proti němu poměrně účinné očkování. S boreliozou je to naopak.

Neexistuje proti ní očkování a nemoc přenáší asi pětina klíšťat, byť v některých oblastech je jich až 40%, ale pokud je stihnete vytáhnout do 24 hodin po přisátí, k nákaze nedojde.

Navíc u obou nemocí platí, že i když dojde k nákaze, neznamená to, že člověk onemocní. Řada lidí, aniž to tuší, v sobě může mít protilátky. Třeba z dřívější, přehlédnuté nákazy.

Bohužel, když nemoc propukne, může to mít celoživotní následky nebo dokonce smrt, a tak je rozhodně na místě udělat vše proto, aby se tak nestalo.

Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)
Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)

Repelenty a kalhoty

Snaha bojovat proti klíšťatům má dlouhou historii. Od dávných babských rad až plošné chemické postřiky. A protože klíště vás nevidí, ale cítí, je tu dobrá zpráva.

Repelenty opravdu fungují a klíšťata si na ně nevytváří odolnost, protože jsme pro ně menšinovým, spíš dokonce výjimečným hostitelem. Jiným slovy, prostě jim za to nestojíme.

Další dobrou zbraní je obléknout se tak, aby se klíště na tělo nedostalo, popřípadě bylo snadno odhaleno. Ideálem jsou kalhoty světlé barvy, na kterých je lépe vidět, a z hladkého materiálu, po kterém se mu hůře šplhá.

Vhodné jsou také pevné boty a kalhoty v ponožkách nebo nohavice zakončené gumou, byť v létě to samozřejmě není ideální oblečení. Nezbývá tedy, než nezapomenout poslední na linii obrany – po příchodu domů se pečlivě prohlédnout.

Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Nemastit, nevytáčet

Co dělat, když klíště přece jen uspěje? Rozhodujícím faktorem nákazy je délka sání, proto platí, že čím dřív ho odstraníte, tím je riziko menší.

Rozhodně však zapomeňte na dávno překonané metody jako je zakapávání olejem a vytáčení po nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště není šroub a jeho sosák nemá závit.

Takže zakápnout dezinfekcí, počkat pár minut, poté chytit pinzetou a opatrně vyviklat, popřípadě vytáhnout. A opatrně, rozdrtit ho, není nejlepší nápad, protože v takovém případě se koktejl virů a bakterií dostává přímo do rány.

Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia titulka (Rude, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml