Domů     Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
7.8.2023

Neskáče ze stromů, nemá rádo léto, nečíhá na člověka a nakazit se neznamená onemocnět. Udělejme si konečně jasno, jak je to s těmi miniaturními prevíty.

Je léto a to u mnohých znamená těžkou volbu. Lehnout si do trávy a užívat si sluníčka, nebo se jí vyhnout obloukem, protože tam všude číhá krvelačné klíště obecné (Ixodes ricinus), dychtící nakazit člověka nějakou smrtelnou nemocí?

Léto jim nesvědčí

Tak za prvé. Léto není dobou, kdy by u klíšťat vrcholila lovecká sezóna. Naopak, vysoké teploty a suchý vzduch jim nesvědčí, proto zalézají pod zem, kde čekají na tu správnou kombinaci tepla a vlhka.

Nejraději proto mají období od března do května, a poté od září do listopadu.

V posledních letech s chabou zimou však není výjimkou chytit klíště i v lednu, stačí aby teplota vyšplhala na 5°C. „To, že jich lidé nejvíc nachytají v létě, je dáno spíš tím, že jich nejvíc chodí ven do přírody,“ vysvětluje dr. Jindra Suchomelová.

Za druhé. Louka a les, zejména listnatý a plný houštin, jsou sice jejich doménou, ne však podmínkou. Chytit je lze v městském parku stejně jako na zahrádce. Neplatí ani kdysi platné pravidlo, že v nadmořských výškách nad 800 metrů už ho nepotkáte.

Klimatické změny a oteplování nemají na triku jen to, že vinou mírných zim klíšťata nevychcípají, ale také posouvání výškové hranice. Dnes není problém klíště chytit ve výškách kolem 1200 m.n.m. Tedy na celém našem území.

Nejméně jich najdete na holých, prosluněných a suchých místech a jednou z možných příčin množení klíšťat na kdysi netypických místech tak může být i zákaz dříve pravidelného vypalování luk a zahrad.

Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Dostaveníčko na vašem těle

Jednoho se bát nemusíte. Ze stromu na vás klíště rozhodně neskočí ani nespadne. Nemá důvod se na svých vratkých nožičkách drápat nahoru, když jídlo čeká dole.

To si pak běžíte rozkvetlou loukou, kocháte se, a netušíte, že ono už na vás s rozevřenou náručí čeká. Rozevřenou proto, že nemá oči a kořist vyhledává pomocí Hallerova orgánu.

Což je smyslová jamka na konci prvního páru nohou, která obsahuje senzory zachycující teplo, vydechovaný CO2 a také mastné kyseliny v potu (takže ne, nejde na sladké, a světlé oblečení ho neláká o nic víc než tmavé).

Když ho pak bez povšimnutí míjíte, vytasí drápky, zahákuje vás jako zkušený pirát a už se nese. Teď už zbývá jen najít vhodné místo k vrtu. Vše totiž musí klapnout na první dobrou.

Zejména u dospělé samičky, která potřebuje sát až 10 dní a je tak velká, že pozornosti neujde. „Proto musí sát někde ve skrytu a takové místo dokáže poměrně dobře odhadnout,“ říká Suchomelová.

Snadné to nemá ani dospělý samec, ačkoli ten už nesaje a vaše krev je mu ukradená. Na těle hostitele pouze hledá samičku k páření, což je pro něj snadnější než ji hledat po lese.

Mimochodem, po úspěšné kopulaci samice dokončí sání, při němž zvětší svůj objem až 300x, naklade až 3000 vajíček a umírá.

Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Nebezpečný bonus

Kdyby šlo jen o sání krve, byla by to jen mrzutost, kterou by nikdo příliš neřešil. Jenže hodování klíšťat sebou nese problém mnohem závažnější. Nemoci, které přenášejí. Je jich víc než 15, od babéziózy přes ehrlichiózu až po tularémii, ale prim hrají dvě.

Virová klíšťová encefalitida a bakteriální lymská borelióza. S nadsázkou řečeno, ani jeden z patogenů není tím, že končí u člověka nadšen. Nejsme totiž jejich cílem. Žijí si a vesele kolují mezi drobnými živočichy a pokud narazí na člověka, mají smůlu.

Od nás už se dál nedostane a ztrácí šanci dál se šířit. Nicméně, když už u nás jsou, tak nám to alespoň pořádně osladí. Každá má přitom silnější i slabší stránky. Encefalitida má vážnější následky a k nákaze dochází už v prvních dvou hodinách po přisátí.

„Navíc se může přenášet také konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat,“ doplňuje Suchomelová. Na druhou stranu ji přenáší pouze 1% klíšťat a existuje proti němu poměrně účinné očkování. S boreliozou je to naopak.

Neexistuje proti ní očkování a nemoc přenáší asi pětina klíšťat, byť v některých oblastech je jich až 40%, ale pokud je stihnete vytáhnout do 24 hodin po přisátí, k nákaze nedojde.

Navíc u obou nemocí platí, že i když dojde k nákaze, neznamená to, že člověk onemocní. Řada lidí, aniž to tuší, v sobě může mít protilátky. Třeba z dřívější, přehlédnuté nákazy.

Bohužel, když nemoc propukne, může to mít celoživotní následky nebo dokonce smrt, a tak je rozhodně na místě udělat vše proto, aby se tak nestalo.

Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)
Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)

Repelenty a kalhoty

Snaha bojovat proti klíšťatům má dlouhou historii. Od dávných babských rad až plošné chemické postřiky. A protože klíště vás nevidí, ale cítí, je tu dobrá zpráva.

Repelenty opravdu fungují a klíšťata si na ně nevytváří odolnost, protože jsme pro ně menšinovým, spíš dokonce výjimečným hostitelem. Jiným slovy, prostě jim za to nestojíme.

Další dobrou zbraní je obléknout se tak, aby se klíště na tělo nedostalo, popřípadě bylo snadno odhaleno. Ideálem jsou kalhoty světlé barvy, na kterých je lépe vidět, a z hladkého materiálu, po kterém se mu hůře šplhá.

Vhodné jsou také pevné boty a kalhoty v ponožkách nebo nohavice zakončené gumou, byť v létě to samozřejmě není ideální oblečení. Nezbývá tedy, než nezapomenout poslední na linii obrany – po příchodu domů se pečlivě prohlédnout.

Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Nemastit, nevytáčet

Co dělat, když klíště přece jen uspěje? Rozhodujícím faktorem nákazy je délka sání, proto platí, že čím dřív ho odstraníte, tím je riziko menší.

Rozhodně však zapomeňte na dávno překonané metody jako je zakapávání olejem a vytáčení po nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště není šroub a jeho sosák nemá závit.

Takže zakápnout dezinfekcí, počkat pár minut, poté chytit pinzetou a opatrně vyviklat, popřípadě vytáhnout. A opatrně, rozdrtit ho, není nejlepší nápad, protože v takovém případě se koktejl virů a bakterií dostává přímo do rány.

Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia titulka (Rude, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Věda a technika
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené […]
reklama
zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,