Domů     Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
7.8.2023

Neskáče ze stromů, nemá rádo léto, nečíhá na člověka a nakazit se neznamená onemocnět. Udělejme si konečně jasno, jak je to s těmi miniaturními prevíty.

Je léto a to u mnohých znamená těžkou volbu. Lehnout si do trávy a užívat si sluníčka, nebo se jí vyhnout obloukem, protože tam všude číhá krvelačné klíště obecné (Ixodes ricinus), dychtící nakazit člověka nějakou smrtelnou nemocí?

Léto jim nesvědčí

Tak za prvé. Léto není dobou, kdy by u klíšťat vrcholila lovecká sezóna. Naopak, vysoké teploty a suchý vzduch jim nesvědčí, proto zalézají pod zem, kde čekají na tu správnou kombinaci tepla a vlhka.

Nejraději proto mají období od března do května, a poté od září do listopadu.

V posledních letech s chabou zimou však není výjimkou chytit klíště i v lednu, stačí aby teplota vyšplhala na 5°C. „To, že jich lidé nejvíc nachytají v létě, je dáno spíš tím, že jich nejvíc chodí ven do přírody,“ vysvětluje dr. Jindra Suchomelová.

Za druhé. Louka a les, zejména listnatý a plný houštin, jsou sice jejich doménou, ne však podmínkou. Chytit je lze v městském parku stejně jako na zahrádce. Neplatí ani kdysi platné pravidlo, že v nadmořských výškách nad 800 metrů už ho nepotkáte.

Klimatické změny a oteplování nemají na triku jen to, že vinou mírných zim klíšťata nevychcípají, ale také posouvání výškové hranice. Dnes není problém klíště chytit ve výškách kolem 1200 m.n.m. Tedy na celém našem území.

Nejméně jich najdete na holých, prosluněných a suchých místech a jednou z možných příčin množení klíšťat na kdysi netypických místech tak může být i zákaz dříve pravidelného vypalování luk a zahrad.

Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Dostaveníčko na vašem těle

Jednoho se bát nemusíte. Ze stromu na vás klíště rozhodně neskočí ani nespadne. Nemá důvod se na svých vratkých nožičkách drápat nahoru, když jídlo čeká dole.

To si pak běžíte rozkvetlou loukou, kocháte se, a netušíte, že ono už na vás s rozevřenou náručí čeká. Rozevřenou proto, že nemá oči a kořist vyhledává pomocí Hallerova orgánu.

Což je smyslová jamka na konci prvního páru nohou, která obsahuje senzory zachycující teplo, vydechovaný CO2 a také mastné kyseliny v potu (takže ne, nejde na sladké, a světlé oblečení ho neláká o nic víc než tmavé).

Když ho pak bez povšimnutí míjíte, vytasí drápky, zahákuje vás jako zkušený pirát a už se nese. Teď už zbývá jen najít vhodné místo k vrtu. Vše totiž musí klapnout na první dobrou.

Zejména u dospělé samičky, která potřebuje sát až 10 dní a je tak velká, že pozornosti neujde. „Proto musí sát někde ve skrytu a takové místo dokáže poměrně dobře odhadnout,“ říká Suchomelová.

Snadné to nemá ani dospělý samec, ačkoli ten už nesaje a vaše krev je mu ukradená. Na těle hostitele pouze hledá samičku k páření, což je pro něj snadnější než ji hledat po lese.

Mimochodem, po úspěšné kopulaci samice dokončí sání, při němž zvětší svůj objem až 300x, naklade až 3000 vajíček a umírá.

Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Nebezpečný bonus

Kdyby šlo jen o sání krve, byla by to jen mrzutost, kterou by nikdo příliš neřešil. Jenže hodování klíšťat sebou nese problém mnohem závažnější. Nemoci, které přenášejí. Je jich víc než 15, od babéziózy přes ehrlichiózu až po tularémii, ale prim hrají dvě.

Virová klíšťová encefalitida a bakteriální lymská borelióza. S nadsázkou řečeno, ani jeden z patogenů není tím, že končí u člověka nadšen. Nejsme totiž jejich cílem. Žijí si a vesele kolují mezi drobnými živočichy a pokud narazí na člověka, mají smůlu.

Od nás už se dál nedostane a ztrácí šanci dál se šířit. Nicméně, když už u nás jsou, tak nám to alespoň pořádně osladí. Každá má přitom silnější i slabší stránky. Encefalitida má vážnější následky a k nákaze dochází už v prvních dvou hodinách po přisátí.

„Navíc se může přenášet také konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat,“ doplňuje Suchomelová. Na druhou stranu ji přenáší pouze 1% klíšťat a existuje proti němu poměrně účinné očkování. S boreliozou je to naopak.

Neexistuje proti ní očkování a nemoc přenáší asi pětina klíšťat, byť v některých oblastech je jich až 40%, ale pokud je stihnete vytáhnout do 24 hodin po přisátí, k nákaze nedojde.

Navíc u obou nemocí platí, že i když dojde k nákaze, neznamená to, že člověk onemocní. Řada lidí, aniž to tuší, v sobě může mít protilátky. Třeba z dřívější, přehlédnuté nákazy.

Bohužel, když nemoc propukne, může to mít celoživotní následky nebo dokonce smrt, a tak je rozhodně na místě udělat vše proto, aby se tak nestalo.

Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)
Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)

Repelenty a kalhoty

Snaha bojovat proti klíšťatům má dlouhou historii. Od dávných babských rad až plošné chemické postřiky. A protože klíště vás nevidí, ale cítí, je tu dobrá zpráva.

Repelenty opravdu fungují a klíšťata si na ně nevytváří odolnost, protože jsme pro ně menšinovým, spíš dokonce výjimečným hostitelem. Jiným slovy, prostě jim za to nestojíme.

Další dobrou zbraní je obléknout se tak, aby se klíště na tělo nedostalo, popřípadě bylo snadno odhaleno. Ideálem jsou kalhoty světlé barvy, na kterých je lépe vidět, a z hladkého materiálu, po kterém se mu hůře šplhá.

Vhodné jsou také pevné boty a kalhoty v ponožkách nebo nohavice zakončené gumou, byť v létě to samozřejmě není ideální oblečení. Nezbývá tedy, než nezapomenout poslední na linii obrany – po příchodu domů se pečlivě prohlédnout.

Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Nemastit, nevytáčet

Co dělat, když klíště přece jen uspěje? Rozhodujícím faktorem nákazy je délka sání, proto platí, že čím dřív ho odstraníte, tím je riziko menší.

Rozhodně však zapomeňte na dávno překonané metody jako je zakapávání olejem a vytáčení po nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště není šroub a jeho sosák nemá závit.

Takže zakápnout dezinfekcí, počkat pár minut, poté chytit pinzetou a opatrně vyviklat, popřípadě vytáhnout. A opatrně, rozdrtit ho, není nejlepší nápad, protože v takovém případě se koktejl virů a bakterií dostává přímo do rány.

Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia titulka (Rude, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Věda a technika
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Věda a technika
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
Věda a technika
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Věda a technika
Zbraň proti depresím se špatnou pověstí
Říká se jim něžně houbičky a někteří lidé je vyhledávají kvůli jejich halucinogenním účinkům. Nové výzkumy ovšem ukazují, že lysohlávky v sobě skrývají zajímavé možnosti týkající se léčby duševních problémů. Ne všechny lysohlávky patří mezi halucinogenní houby, ale ty, které ano, obsahují ve velké míře dvě látky: psilocin a také psilocybin. Psilocybin je jedním z […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je