Domů     Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
Klíště: Miniaturní zabiják zvětší svůj objem až 300x!
7.8.2023

Neskáče ze stromů, nemá rádo léto, nečíhá na člověka a nakazit se neznamená onemocnět. Udělejme si konečně jasno, jak je to s těmi miniaturními prevíty.

Je léto a to u mnohých znamená těžkou volbu. Lehnout si do trávy a užívat si sluníčka, nebo se jí vyhnout obloukem, protože tam všude číhá krvelačné klíště obecné (Ixodes ricinus), dychtící nakazit člověka nějakou smrtelnou nemocí?

Léto jim nesvědčí

Tak za prvé. Léto není dobou, kdy by u klíšťat vrcholila lovecká sezóna. Naopak, vysoké teploty a suchý vzduch jim nesvědčí, proto zalézají pod zem, kde čekají na tu správnou kombinaci tepla a vlhka.

Nejraději proto mají období od března do května, a poté od září do listopadu.

V posledních letech s chabou zimou však není výjimkou chytit klíště i v lednu, stačí aby teplota vyšplhala na 5°C. „To, že jich lidé nejvíc nachytají v létě, je dáno spíš tím, že jich nejvíc chodí ven do přírody,“ vysvětluje dr. Jindra Suchomelová.

Za druhé. Louka a les, zejména listnatý a plný houštin, jsou sice jejich doménou, ne však podmínkou. Chytit je lze v městském parku stejně jako na zahrádce. Neplatí ani kdysi platné pravidlo, že v nadmořských výškách nad 800 metrů už ho nepotkáte.

Klimatické změny a oteplování nemají na triku jen to, že vinou mírných zim klíšťata nevychcípají, ale také posouvání výškové hranice. Dnes není problém klíště chytit ve výškách kolem 1200 m.n.m. Tedy na celém našem území.

Nejméně jich najdete na holých, prosluněných a suchých místech a jednou z možných příčin množení klíšťat na kdysi netypických místech tak může být i zákaz dříve pravidelného vypalování luk a zahrad.

Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Malý prevít, který může způsobit velké potíže. (James Lindsey, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Dostaveníčko na vašem těle

Jednoho se bát nemusíte. Ze stromu na vás klíště rozhodně neskočí ani nespadne. Nemá důvod se na svých vratkých nožičkách drápat nahoru, když jídlo čeká dole.

To si pak běžíte rozkvetlou loukou, kocháte se, a netušíte, že ono už na vás s rozevřenou náručí čeká. Rozevřenou proto, že nemá oči a kořist vyhledává pomocí Hallerova orgánu.

Což je smyslová jamka na konci prvního páru nohou, která obsahuje senzory zachycující teplo, vydechovaný CO2 a také mastné kyseliny v potu (takže ne, nejde na sladké, a světlé oblečení ho neláká o nic víc než tmavé).

Když ho pak bez povšimnutí míjíte, vytasí drápky, zahákuje vás jako zkušený pirát a už se nese. Teď už zbývá jen najít vhodné místo k vrtu. Vše totiž musí klapnout na první dobrou.

Zejména u dospělé samičky, která potřebuje sát až 10 dní a je tak velká, že pozornosti neujde. „Proto musí sát někde ve skrytu a takové místo dokáže poměrně dobře odhadnout,“ říká Suchomelová.

Snadné to nemá ani dospělý samec, ačkoli ten už nesaje a vaše krev je mu ukradená. Na těle hostitele pouze hledá samičku k páření, což je pro něj snadnější než ji hledat po lese.

Mimochodem, po úspěšné kopulaci samice dokončí sání, při němž zvětší svůj objem až 300x, naklade až 3000 vajíček a umírá.

Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)
Klíště není žádný krasavec, za to je vybaven velmi účinnou vrtací soupravou. (Richard Bartz, CC BY-SA 2.5, commons.wikimedia)

Nebezpečný bonus

Kdyby šlo jen o sání krve, byla by to jen mrzutost, kterou by nikdo příliš neřešil. Jenže hodování klíšťat sebou nese problém mnohem závažnější. Nemoci, které přenášejí. Je jich víc než 15, od babéziózy přes ehrlichiózu až po tularémii, ale prim hrají dvě.

Virová klíšťová encefalitida a bakteriální lymská borelióza. S nadsázkou řečeno, ani jeden z patogenů není tím, že končí u člověka nadšen. Nejsme totiž jejich cílem. Žijí si a vesele kolují mezi drobnými živočichy a pokud narazí na člověka, mají smůlu.

Od nás už se dál nedostane a ztrácí šanci dál se šířit. Nicméně, když už u nás jsou, tak nám to alespoň pořádně osladí. Každá má přitom silnější i slabší stránky. Encefalitida má vážnější následky a k nákaze dochází už v prvních dvou hodinách po přisátí.

„Navíc se může přenášet také konzumací syrového mléka a nepasterizovaných mléčných výrobků od nakažených zvířat,“ doplňuje Suchomelová. Na druhou stranu ji přenáší pouze 1% klíšťat a existuje proti němu poměrně účinné očkování. S boreliozou je to naopak.

Neexistuje proti ní očkování a nemoc přenáší asi pětina klíšťat, byť v některých oblastech je jich až 40%, ale pokud je stihnete vytáhnout do 24 hodin po přisátí, k nákaze nedojde.

Navíc u obou nemocí platí, že i když dojde k nákaze, neznamená to, že člověk onemocní. Řada lidí, aniž to tuší, v sobě může mít protilátky. Třeba z dřívější, přehlédnuté nákazy.

Bohužel, když nemoc propukne, může to mít celoživotní následky nebo dokonce smrt, a tak je rozhodně na místě udělat vše proto, aby se tak nestalo.

Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)
Tak vypadá misionářská poloha u klíšťat (WHO, Volné dílo, commons.wikimedia)

Repelenty a kalhoty

Snaha bojovat proti klíšťatům má dlouhou historii. Od dávných babských rad až plošné chemické postřiky. A protože klíště vás nevidí, ale cítí, je tu dobrá zpráva.

Repelenty opravdu fungují a klíšťata si na ně nevytváří odolnost, protože jsme pro ně menšinovým, spíš dokonce výjimečným hostitelem. Jiným slovy, prostě jim za to nestojíme.

Další dobrou zbraní je obléknout se tak, aby se klíště na tělo nedostalo, popřípadě bylo snadno odhaleno. Ideálem jsou kalhoty světlé barvy, na kterých je lépe vidět, a z hladkého materiálu, po kterém se mu hůře šplhá.

Vhodné jsou také pevné boty a kalhoty v ponožkách nebo nohavice zakončené gumou, byť v létě to samozřejmě není ideální oblečení. Nezbývá tedy, než nezapomenout poslední na linii obrany – po příchodu domů se pečlivě prohlédnout.

Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samec, to je ten, který lidem krev nesaje., jen běhá a hledá samičku. Inu, samec. (Lamiot, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)

Nemastit, nevytáčet

Co dělat, když klíště přece jen uspěje? Rozhodujícím faktorem nákazy je délka sání, proto platí, že čím dřív ho odstraníte, tím je riziko menší.

Rozhodně však zapomeňte na dávno překonané metody jako je zakapávání olejem a vytáčení po nebo proti směru hodinových ručiček. Klíště není šroub a jeho sosák nemá závit.

Takže zakápnout dezinfekcí, počkat pár minut, poté chytit pinzetou a opatrně vyviklat, popřípadě vytáhnout. A opatrně, rozdrtit ho, není nejlepší nápad, protože v takovém případě se koktejl virů a bakterií dostává přímo do rány.

Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Samice, to je ta krvelačná bestie, která saje lidem krev. (Wwalas, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia titulka (Rude, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Související články
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
Věda a technika
Lesní terapie: Vědecky potvrzené léčivé účinky přírody
Les není jen místem pro odpočinek nebo sběr hub – podle vědců má prokazatelné léčivé účinky na lidské tělo i psychiku. Od posílení imunity po snížení stresu, příroda funguje jako přirozený lék. Jak přesně nám les pomáhá a proč bychom do něj měli chodit častěji? Les má sám o sobě terapeutický potenciál. Přímo působí na […]
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz