Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky?
Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země
Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, část státního rozpočtu padla na šéfovo stravování.
Platil si kuchaře z celého světa, aby za ním létali a vařili mu. Nejraději měl sašimi, syrové plátky rybího masa. Vyřezávaly se pro něj z ještě živé ryby.
Vyžadoval, aby všechny zrnka rýže v jeho pokrmech byla identická, a měl celý tým lidí, kteří je museli vybírat. Kuchaře pak posílal do ciziny, aby přivezli ty nejlepší suroviny.
Jeden z nich později vyprávěl, že letěl do Íránu a Uzbekistánu pro kaviár, do Dánska pro vepřové, do Číny pro hroznové víno, do Thajska pro manga a papáje a do Tokya pro rýžový dort.
Kromě toho byl korejský diktátor jedním z největších konzumentů koňaku značky Hennessy. Propaganda ovšem psala, že jí jen brambory.

Výkřik: Britské autorky Melissa Scottová a Victoria Clarková o stravování diktátorů napsaly zábavnou knihu. Obsahuje také recepty. Vyšla i ve slovenštině s názvem Večere diktátorov: Sprievodca skazenými chúťkami diktátorov.
Mao Ce-tung: Hygiena nebyla jeho silnou stránkou
Čínský komunistický revolucionář Mao Ce-tung (1893–1976) rád plaval, ale nekoupal se. Otíral se jen teplým ručníkem. Všude si s sebou vozil vlastní postel s tuhou matrací, kterou obývaly vši. Nečistil si ani zuby, ale vyplachoval si místo toho ústa čajem.
Zřejmě to moc nefungovalo, a protože odmítal i zubaře, měl vleklé dentální obtíže a nakonec přišel o všechny horní zuby.

Kim Čong-il a Mao Ce-tung představují dva extrémy – zatímco severokorejský vůdce utrácel za luxusní jídla, čínský předseda zanedbával i základní hygienu. Oba však měli jedno společné – jejich vláda přinesla utrpení milionům lidí.