Mladá černovlasá žena usedá do svého auta cestou z party v domě hudebníka Marilyna Mansona (*1969). Její Jeep Cherokee se řítí ulicemi Los Angeles, když najednou v rychlosti přes 130 km/h na bulváru Cahuenga narazí do trojice zaparkovaných vozů. Obrovský náraz ženu vymrští a ta je na místě mrtvá.
Je 2. dubna 2001 ráno. Zanedlouho poté zazvoní v kanceláři koronera telefon. V něm zazní chraplavý hlas:
„Je u vás tělo Jennifer Symeové?“ Vyšetřující koroner seržantka Cheryl MacWillieová potvrdí, že ženské tělo skutečně patří Jennifer Symeové (1972–2001). „Už ho někdo identifikoval?“ pokračuje hlas v telefonu.
MacWillieová volajícímu sdělí, že k identifikaci prozatím využili řidičský průkaz, nicméně pan Keanu Reeves (*1964) bude zřejmě muset dorazit do kanceláře koronera, aby definitivně identifikoval ostatky. Mrtvá je totiž jeho přítelkyně.
Další tragická etapa
Pro seržantku MacWillieová jde vlastně o celkem běžnou záležitost. Tenhle úřad je – pokud jde o hvězdy showbyznysu – poměrně exponovaný.
Do centra pozornosti se dostane za nějaký čas znovu v souvislosti s vyšetřováním smrti Michaela Jacksona (1958–2009) či syna Sylvestera Stalloneho (*1946) Sage (1976–2012).
A vlastně ani pro Keanu Reevese to, bohužel, není nic tak neobvyklého. Tenhle sympatický mladík a úspěšný herec už stihl nahromadit ve svém životě tolik smutku a tragédií, že by to možná vystačilo i na dva životy.
Cesta nahoru
Rok 1999 je pro něj neuvěřitelnou směsí protikladů. Právě tehdy do kin vstupuje kultovní sci-fi Matrix. Právě Matrix je přelomem v Reevesově kariéře. Celkem film vydělá neuvěřitelnou půl miliardu dolarů.
Po výrazné roli ve filmu Nebezpečná rychlost je to právě Matrix, který z něj udělá superhvězdu. Ve stejném roce začne žít s Jennifer Symeovou, se kterou se seznámí v roce 1998. Kromě úspěchu Matrixu se tak může těšit na jeho první dcerku.
Symeová totiž otěhotní, a tak si plánují společnou budoucnost. Do hercova života ale vstoupí osud, rozhodně ne poprvé.
Až na dno
V prosinci 1999 se totiž Ava Archer Syme-Reeves narodí předčasně a lékaři jí již nemohou pomoci. Nové milénium tak oba začnou velmi smutně, pohřbem své dcery.
Symeová tuto tragédii neunese a upadne do hlubokých depresí, stane se závislou na antidepresivech a jiných lécích. Nakonec nepřežije ani jejich vztah a rozejdou se.
Veškeré naděje na znovuobnovení jejich vztahu pak vezme tragické ráno onoho 2. dubna 2001. Není to ani 18 měsíců od smrti jejich dcery a už se asi nikdy nedozvíme, co bylo příčinou této havárie.
Nezvládla žena řízení pod vlivem prášků, nebo se usadila rovně v autě a sešlápla plyn? Dokonce se vyrojí spekulace, že za její smrtí stojí Marilyn Manson, který jí má dát drogy těsně před odjezdem. Stojí za to dokonce před soudem, ale není odsouzen.
Romantický začátek
Zdá se, že protivenství ho provázejí již od jeho vstupu do života.
Jeho otci Samuelu Nowlinu Reevesovi (*1945) není ještě ani 20, když vstoupí do jednoho baru v Bejrútu a uvidí o dva roky starší herečku Patricii Taylorovou (*1943). Dívka ho upoutá a začnou se scházet.
Než si ale oba stihnou vůbec uvědomit, že jsou do sebe zamilovaní, Taylorová mu oznámí:
„Budeme se muset vzít, za chvíli ze mě vyskočí malý buggah.“ Není to úplně hezké slovo, v překladu znamená něco jako idiot, ale malý Keanu Reeves je na cestě a pár se tedy vezme. Budoucí slavný herec se narodí 2. září 1964 v Bejrútu.
Dvě děti jsou příliš
O dva roky později spatří světlo světa i jejich druhé dítě, Keanova sestra Kim (*1966).
Tou dobou už pár žije v Austrálii, jenže Samuel Reeves opravdu ještě není připraven na roli otce, problémy, které se dvěma dětmi přicházejí, začne utápět v alkoholu a drogách.
Situace v rodině se začne prudce zhoršovat, Keanovi jsou pouhé tři roky, když se jeho otec sebere a opustí rodinu. Údajně proto, aby mohl cestovat se svým bratrem a starat se o koně svého nevlastního otce. Pro herce začíná první z velmi obtížných období jeho života.
Z místa na místo
Ještě nějaký čas zůstane s otcem v kontaktu, ale po rozvodu rodičů se matka snaží postarat se o děti, a tak chvíli žijí v Austrálii, pak se přestěhují do New Yorku a nakonec zapustí kořeny v Torontu.
I proto má Keanu Reeves kanadský pas, a když se později rozhodne zůstat natrvalo ve Spojených státech, musí si požádat o „magickou“ zelenou kartu dovolující mu trvalý pobyt na území USA. Zatím ale následuje matku, a tak často střídá střední školy, nikde není tak dlouho, aby si stihl najít kamarády.
Situaci se studiem mu navíc komplikuje dyslexie, a tak nakonec žádnou střední školu nedokončí. Naštěstí ale ve sportu ho dyslexie nelimituje, proto hraje hokej za školní tým. To se mu bude později hodit.
Téměř úplně ztratí kontakt se svým otcem, jen čas od času ho navštíví na jeho pětadvacetiarové farmě v Kaua’i na Havaji. V roce 2000 pak řekne v rozhovoru pro časopis Rolling Stone: „Příběh o mně a mém otci je plný bolesti, žalu a pocitu ztráty.“
Poslední návštěva
I ve svých 13 Keanu Reeves těžce nese neschopnost svého otce ukotvit svůj vlastní život. Rozhodne se ho přestat vídat, přesto za ním ještě jednou vyrazí: „Seděli jsme v noci u domu a dívali se na hvězdy. Řekl mi, že Země je velká krabice.
Ne, tati, Země je kulatá. Je to kvádr, synu,“ vzpomíná na toto setkání později už s úsměvem. Tehdy ještě netuší, že ho opravdu vidí naposledy. V roce 1994 je totiž Samuel Reeves zatčen na mezinárodním letišti v Hilo za prodej heroinu.
Hrozí mu až deset let vězení, nakonec je po dvou letech propuštěn. Následky užívání alkoholu a drog zanechaly na jeho těle nepřehlédnutelné stopy a dnes trpí řadou neduhů.
Tragická smrt přítele
Brzy si ale drogy vyberou další krutou daň v hercově okolí. Jeho kariéru nastartuje účast v romantickém filmu Youngblood, ve kterém se objeví po boku Patricka Swayzeho (1952–2009), právě tenhle film ho pohne k definitivnímu přestěhování do Los Angeles.
Ve filmu si zahraje hokejového brankáře a zúročí tak školní zkušenosti. Během natáčení filmu Parenthood se potká s dalším důležitým člověkem svého života, hercem Riverem Phoenixem (1970–1993), stanou se z nich přátelé na život a na smrt.
Phoenix považuje o šest let staršího Reevese za svého staršího bratra, ten na něm naopak obdivuje jeho nespoutanou povahu a umění užívat si života. Bohužel právě to se mu stane nakonec osudným.
Poslední říjnový den roku 1993 se Phoenix vypotácí na chodník před noční klub The Viper Room v západním Hollywoodu, který patří další herecké superstar Johnnymu Deppovi (*1963). Tady zkolabuje a brzy nato, v pouhých 23 letech, umírá.
I po letech na něj Keanu Reeves v jednom z rozhovorů vzpomíná: „Byl to skvělý člověk a báječný herec. Bylo nám spolu skvěle. Pořád mi moc chybí a často na něj myslím.“
Matrix přitahuje neštěstí
Po uvedení prvního Matrixu přijde Reeves o nenarozenou dceru a nakonec i o přítelkyni. Když natáčí další z dílů Matrix: Reloaded, dozví se, že jeho sestra Kim trpí akutní leukémií.
Ve filmu je angažován i finančně, věnuje asi 80 milionů dolarů na speciální efekty a make-up některých herců. Přesto ale neváhá ani chvíli a okamžitě za sestrou odjíždí, aby ji mohl držet za ruku a pečovat o ní.
Sestra svůj boj naštěstí vyhraje, Keanu Reeves od té doby podporuje nadace věnující se výzkumu rakoviny i nadále.