Skip to content
reklama

Vypustil si anglický král na toaletě šíp do zadnice?

Vztahy Edmunda II. Železobokého (989‒1016) s jeho otcem, anglickým králem Ethelredem II. (cca 968‒1016), se pohybují na ostří nože. Jejich spory oslabují postavení Anglie na mezinárodní scéně. Tahanice o moc mezi nimi se v dubnu 1016 konečně stávají minulostí.

Ethelred II. umírá a Edmund II. může usednout na vytoužený trůn. Období klidu ale zemi nečeká. Do Anglie vtrhne vojsko dánského krále Knuta Velikého (cca 895‒1035) a novému panovníkovi se nedaří nepřátele vyhnat.

Setkání Edmunda II. Železobokého s Knutem Velikým. FOTO: John Cassell/Creative Commons/Public domain

Kdo přežije, dostane polovinu

Když 18. října 1016 dojde k bitvě u Assandunu, Edmundův švagr Eadrik (†1017) se navíc přidá k nepříteli. Podle Anglosaské kroniky „tak zradí svého přirozeného pána a všechen lid Anglie.“ Přispěje k porážce anglického krále.

Po bitvě, která skončí Knutovým drtivým vítězstvím, proto Edmundovi nezbývá, než usednout k jednacímu stolu. S dánským králem uzavře dohodu, podle které bude Londýn a polovina Anglie jižně od řeky Temže Edmundova, severní polovina Knutova.

Smlouva říká: „Po smrti jednoho vládce připadne jeho polovina tomu druhému.“ Edmund se nechá ukolébat tím, že v zemi nastane pokoj. Místo toho si na něj ale 30. listopadu 1016 počíhá maskovaný vrah.

blank
Vilém z Malmesbury uvádí jiný vražedný nástroj. FOTO: Arpingstone/Creative Commons/Public domain

Možná použil luk

Podle anglického historika Jindřicha z Huntingdonu (1080‒1160) k činu dojde „v noci, kdy měl tento velký a mocný král příležitost odejít do domu, aby přijal volání přírody, se syn ealdormana (muž vysokého postavení a původu ‒ pozn.

red.) Eadrika otcovým úskokem skryl v jámě a krále dvakrát bodl ostrou dýkou a když nechal zbraň v útrobách, utekl.“ Jiní autoři ale událost popisují jinak. Anglo-normanský kronikář Geoffrey Gaimar ve 30. letech 12. století tvrdí, že k vraždě došlo, když Eadrik pozval Edmunda k sobě a odehrála se na záchodě pomocí „nataženého luku s tětivou připevněnou k sedadlu, takže když si na něj král sedl, došlo k vypuštění šípu, který pronikl do útrob.

“ Anglický benediktinský mnich Vilém z Malmesbury (kolem 1090/1095‒po 1143) ve Skutcích anglických králů pro změnu uvádí, že dva Edmundovi sluhové „zarazili železný hák do jeho zadní části, když seděl za nezbytným účelem“. I když Edmundova smrt pro Knuta znamená, že se stává jediným vládcem Anglie, žádné anglické zdroje neuvádějí, že by na ní měl podíl. Naopak. Když se Knut dozví, co se stalo, rozkáže, aby Eadrikovi usekli hlavu.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Anonymus (Život krále Edwarda Bekennera)/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články