Skip to content

Když potkal xenobot kyborga

Kromě samotného vývoje nanorobotů si vědci neustále pohrávají s myšlenkou propojení umělé a živé tkáně. Jak může vypadat evoluce, která neproběhla v přírodě, ale v superpočítači?

Co že se to vlastně vědcům podařilo sestrojit? Foto: pixabay

O xenobotech se říká, že jsou živí a jsou produktem jakési umělé evoluce, dokonce se údajně nemusí od lidí nic učit. Světu je představila skupina výzkumníků z University of Vermont pod vedením Michaela Levina a biologové z Tufts University pod vedením Joshe Bongarda.

Jak jsou vlastně živí?

Xenoboti jsou dle svých tvůrců tvořeni zcela výhradně živými buňkami, přičemž jsou stvořeni pouze k vykonávání určitých aktivit s předem definovaným designem. Celý jejich vývoj byl utvářen v supervýkonných počítačích s pomocí umělé inteligence (AI).

Původně nechali informatici vytvořit jen zcela náhodné virtuální buňky, a ty následně podrobili testování, zda jsou schopny vykonávat předem určené funkce – jestli se např. dokážou pohybovat po rovné ploše.

Následně zvolili ty „nejnadějnější“ a provedli u nich jakousi evoluci. Zvolena byla modelace pohybu v určitých tempech, směru a prostředí.

Jde o robotický prst, který toho sice sám o sobě mnoho nedokáže, umí se klasicky ohýbat nahoru a dolu, pro výzkumníky se však jedná o obrovský pokrok. Foto: pixabay

Jako výchozí surovina k výrobě xenobotů posloužila embrya africké žáby drápatky vodní (Xenopus laevis), od níž je ostatně také odvozen samotný název. Vědci stvořili dva typy buněk, pokožky a srdeční svaloviny, zatímco ty srdeční spontánně tepaly a pohybovaly se, ty kožní poskytovaly ochranu a oporu.

Malé s velkým významem

Přímou výrobu buněk zajišťoval výzkumník Douglas Blackiston z Tufts University podle evolučních plánků, přičemž xenoboti z buněk neměřili více než jeden milimetr. Případné shluky byly „krájeny“ a následně spojovány s jistou pomocí mikronástrojů.

To byla prakticky jediná přímá lidská práce, zbytek zaštiťoval počítač, vše probíhalo autonomně, s výrobou xenobotů bez lidských zásahů se ostatně do budoucna počítá. „Budou se xenoboti chovat tak, jak předvídá umělá inteligence?

Budou plnit úkoly, pro které byli počítačovou evolucí designovaní? Ano!,“ říká jeden z vedoucích výzkumu. Již nyní bez obtíží zvládají chůzi či přemisťování mikroskopických objektů a jejich tvůrci s nimi mají veliké plány.

Hodlají je „nasadit“ jako jakési transportéry léků po lidském těle, aby byla případná léčba co nejcílenější, čímž by mohli velice pomoci v boji např. s rakovinou. Potenciál však mají také v běžné přírodě, jež je zahlcena plasty a mikroplasty, které by xenoboti mohli sbírat a transportovat na jedno předem určené místo, kde by se mohly ekologicky likvidovat.

Biohybridní roboti mají velkou budoucnost a jednoho dne by mohly být velikým přínosem např. pro farmaceutický průmysl. Foto: pixabay

Xenobot vs. kyborg

Prozatím se nepřipravuje žádná válka mezi umělými bytostmi, nicméně věda postupuje každý den a že vědci mají s xenoboty již velké pokroky, dokázali. Jak jsou na tom s kyborgy? „Kříženec“ člověka a stroje je známý, jedná se o různé protetické robotické pomůcky apod.

Co když se ale lidská, nebo biologická část vloží do stroje? Odborníci z Institute of Industrial Science při University of Tokyo např. v loňském roce vyvinuli robotické zařízení obsahující živou tkáň, které navíc dokázalo fungovat déle než týden.

Výzkumníci ke svému výtvoru využili techniku stereolitografie. Jakmile začali u skeletu, museli připevnit klouby a další úchyty k upevnění tkáně, potřebné kontrakce svalů následně zajistili pomocí elektrod, jež byly vyrobeny již standardní fotolitografií, svaly byly složeny z určitého typu kmenových buněk, které byly začleněny do hydrogelových fólií.

Jakmile jsme vybudovali svaly, úspěšně jsme je v robotovi použili jako antagonistické páry, přičemž jeden z nich se stahuje a druhý rozšiřuje – stejně jako v těle,“ uvedl Shoji Takeuchi, jeden z tvůrců části kyborga.

Možností je mnoho, zda se uplatní ve skutečném světě, však teprve ukáže čas. Foto: pixabay
Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...