Domů     Když neměcké bomby dopadají i na Buckinghamský palác
Když neměcké bomby dopadají i na Buckinghamský palác
31.8.2020

Bitva o Británii, do které se zejména šéf německé válečné letky Hermann Göring (1893–1946) pustil se vší vervou, se neomezila jenom na hlavní město Londýn. Cílů německých náletů byla ve Velké Británii spousta a v součtu jim padlo za oběť na 14 000 civilistů.

Zlomit britskou morálku a zničit její průmyslová a technologická centra do té míry, aby byla země za Lamanšským průlivem ochotná akceptovat vládu Adolfa Hitlera (1889–1945) nad Evropou.

To byl hlavní cíl Němců. S létem a podzimem 1940 byli nejvíce zkoušenými obyvatelé londýnské čtvrti East End. Šlo totiž o průmyslovou část města, kde byla navíc koncentrována většina londýnských doků a zbrojovek. A ty bylo třeba zničit.

Obyvatelé dělnické čtvrti si postupně na nálety Luftwaffe zvykli, nelíbilo se jim však, jak k ohrožení z nebes přistoupila městská vláda.

Ta umístila tisíce papírových rakví do budov městských lázní nebo skladů, čímž dělníci nabyli dojmu, že vláda s jejich smrtí tak nějak počítá.

Britové zažijí hned několik bezesných nocí.
Britové zažijí hned několik bezesných nocí.

V ohrožení i král

Nedostatek kvalitních krytů a chatrné příbytky obyvatel této městské části způsobily, že mnoho nebožáků zemřelo, když je uvěznily plameny v jejich příbytcích.

Spousta Londýňanů se proto musela ukrývat ve školách (a v jedné zemřelo při bombardování rázem 450 lidí) nebo i v tunelech. Skandální byl i přístup oficiální vlády.

Ta uvalila na informace o ničivém bombardování East Endu embargo, zprávy o počtu obětí se nesměly objevit nikde! To jen přispělo k tomu, že se obyvatelé této čtvrti cítili být odstrčeni a zapomenuti.

Zvrat přišel záhy, když německé letouny omylem bombardovaly i bohatší čtvrtě a zasáhly také královský Buckinghamský palác. Tehdy jen o vlásek unikl smrti král Jiří VI. (1895–1952) spolu s královnou a dvěma princeznami.

Ministerský předseda Winston Churchill (1874–1965) nařídil, aby se zprávy o části zničeného paláce dostaly do médií. A věděl proč.

I nespokojení z East Endu rázem nabyli pocitu, že v nebezpečí jsou všichni Britové společně, včetně „nedotknutelné“ královské rodiny. Onoho podzimu 1940 ale Němci nálety rozšířili masivněji i mimo East End.

27. září začala 2. a 3. letecká armáda Luftwaffe systematicky bombardovat vybrané cíle napříč Londýnem.

Hitler chtěl morálku obyvatel města nad Temží zlomit, podařil se mu ale pravý opak.
Hitler chtěl morálku obyvatel města nad Temží zlomit, podařil se mu ale pravý opak.

Noční horor

Její útoky ale nebyly tak účinné, jak se očekávalo.

Díky radaru a získání šifry, která umožnila Britskému královskému letectvu (RAF) číst mezi řádky v operačních rozkazech Luftwaffe, byli němečtí piloti často i díky protiútokům britských spitfirů na pokraji zoufalství.

Mimo jiné i proto změnil Göring v říjnu taktiku. Z celodenních bombardovacích náletů se staly výhradně noční operace. A sázka na temnotu noci se vyplatila. Zpočátku byla britská města vůči nepříteli zcela bezbranná.

Postupně vymysleli Britové vybudování falešných letišť. Na tuto léčku se Němci chytli a opravdu tak vyplýtvali značné množství pum. Často se ale stávalo, že zmatení Němci shodili pumu náhodně do jedné ze čtvrtí Londýna.

K poslednímu masivnímu náletu na Londýn došlo 29. prosince a hlavním cílem bomb se stala proslulá centrální část City. Na 244 bombardérů zde shodilo obrovské množství zápalných pum, které způsobily doslova peklo.

A vody na uhašení ničivého plamenného živlu bylo málo, hladina Temže klesla žalostně nízko. Většina staré zástavby včetně kostelů lehla popelem a po roce 1666 tak došlo ke druhému zničení City vlivem požáru.

Spontánní mobilizace hrdého národa zahrnovala všechny vrsty obyvatel.
Spontánní mobilizace hrdého národa zahrnovala všechny vrsty obyvatel.

Ať si užijí i v Moskvě

Morálka Britů ale překvapivě zlomená nebyla. Lidé se společně ukrývali ve sklepích, v husté síti metra a zpívali, hráli hry, četli a společně vychovávali děti. I přes často otřesné sociální a hygienické podmínky.

Někteří lidé se i v době bombardování ohlášeného sirénami rádi procházeli městem.

Morálka naopak poklesla až s úbytkem náletů s příchodem roku 1941. Běžní lidé najednou měli čas na řešení čím dál tíživějších zásobovacích problémů spojených s nedostatkem potravin.

Bombové nájezdy zcela utichly v létě 1941, kdy se Hitler vrhl na východ na Sovětský svaz. „Teď je na řadě Moskva,“ hlásaly britské novinové titulky s úlevou. Spojené království nebylo zlomeno a v pomyslné bitvě o Británii fakticky zvítězilo.

Winston Churchill prochází ruiny zdevastovaného Coventry.
Winston Churchill prochází ruiny zdevastovaného Coventry.

Coventry z povrchu zemského

Speciální kapitolou německého bombardování je noc ze 14. listopadu 1940. Malebné středověké město Coventry s nádhernou katedrálou se pyšnilo největším počtem zbrojních závodů.

Podle některých zdrojů Churchillův kabinet předem věděl, že Hitler nařídil srovnání tohoto městečka se zemí. Neučinil ale vůbec nic. Proč?

Údajně proto, že kdyby Britové začali s evakuací a opevněním města, prozradili by tak Němcům, že jejich dešifrovací stroj Ultra odhalil Hitlerův záměr. Rozhodl se tak čtvrtmilionové město nechat náletům napospas. A Němci jej vzali útokem i s novým nástrojem.

Padáková mina vážila 2,4 tuny a spouštěla se na padáku, exploze vyvolala tlakovou vlnu až do okruhu jednoho kilometru! Na 437 německých letounů shodilo za jednu noc 450 pum a zničilo nebo poničilo 50 000 budov.

Je až neuvěřitelné, že zahynulo „jenom“ 380 civilistů. Žalostná je ale i bilance britské obrany. Ta dokázala sestřelit pouze jeden německý Heinkel 111.

Foto: Shutterstock, Wikimedia.
reklama
Související články
Historie
George Washington: Životní družku našel ve vdově se dvěma dětmi
Štěstěna rozhodně provází mladého amerického zeměměřiče George Washingtona během jeho vojenské kariéry. V letech 1753–1758 bojuje po boku Britů s Francouzi. Není zraněn navzdory tomu, že jednou nachází ve svém vojenském kabátci dokonce čtyři díry po kulkách. Vojenský postup George Washingtona (1732–1799) však stagnuje, a proto se v prosinci 1758 rozhodne s armádou skončit. Už dlouhou dobu, zhruba […]
Historie
Proč zakázali konšelé katům na svatého Martina koledovat?
Svatý Martin má 11. listopadu přijet na bílém koni, což značí začátek zimy. Letos už je sněhové nadílky až až. Kdo vlastně ale svatý Martin je? Pojďme se trochu podrobněji podívat na jeho osud. V římské provincii Horní Panonie (v dnešním Maďarsku) přichází v roce 316 na svět Martin Tourský († 397). Podle legendy se později setkává v Amiensu […]
Historie
Co se skrývalo v urnách? Nejenom popel, ale i korálky
Nejstarší pohřební urny pocházejí z Blízkého východu z období asi 3000 př. n. l., ve střední Evropě se první schránky na popel vyskytují o 1000–1500 let později. Hlouček Slovanů se shromáždí do kruhu v poli. Muž v jejich středu začíná vyhrabávat díru. Když dosáhne hloubky zhruba půl metru, přestane. Vedle stojící žena mu podá předmět zabalený v plátně. […]
Historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
reklama
zajímavosti
Svět v číslech: Pohádkové adventní trhy
K adventu neodmyslitelně patří také trhy. Někde sázejí na klasiku, jinde zvolí originálnější pojetí. Ale každé místo a akce má své neopakovatelné kouzlo. 1298 Vánoční trhy se konají už od pozdního středověku v německy mluvících částech Evropy a v mnoha částech bývalé Svaté říše římské. Zřejmě nejstarší zmínka pochází z roku 1298 a týká se […]
Bramborový salát: Pochoutka mladší, než si myslíte
Těžko si bez něj představit štědrovečerní tabuli. To už se častěji mění kapr za kuřecí řízek, než že by na talíři chyběl bramborový salát. Nejlepší je samozřejmě ten od maminky nebo babičky. Někde se recepty dědí stejně jako ty nejblyštivější šperky. Než se dostane až na náš stůl, musí ujít strastiplnou a občas ne úplně […]
Pravěkým malbám vzdával hold i Picasso
Lidé dodnes žasnou nad dokonalostí pravěkého umění. Žádné chaotické čáry, ale věrná podoba zvířat, lidí, bojových výjevů. A jeskynní malby navíc nebyly jenom dekorací. Hrály svoji roli i při rituálech, zaručujících úspěch při lovu nebo posílení plodnosti. „Nikdo z nás by nebyl schopen takto malovat,“ prohlásí známý španělský kubistický malíř Pablo Picasso (1881–1973), když si prohlédne […]
Počátky americké měny: Jak se z tolaru stává dolar
Píše se 2. dubna 1792. Od vyhlášení nezávislosti Spojených států amerických uplynulo téměř šestnáct let. Nový stát se samozřejmě neobejde bez vlastní měny. Ministr financí Alexander Hamilton (1755-1804) ji právě uvádí na trh. A nejsou to ledajaké peníze. Jejich přesné složení určuje zákon schválený Senátem a Sněmovnou reprezentantů. Paragraf s nešťastným číslem 13 říká, že dolarovou […]
reklama
zajímavosti
Papírová brčka? Ne zas tolik eko
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy.   Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a […]
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule