Skip to content

Když hraje DNA hlavní roli: Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech!

Vraždy, u kterých chybí svědci. Na místech činu nejsou žádné stopy, kterých by se mohli vyšetřovatelé chytit. Takové případy bývají odloženy.

Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech. Analýza DNA je rok od roku přesnější a citlivější.

1. Vražda stará 40 let

Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová
Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová.

Oběť: Mladá a krásná Eileen Ferrová (21) žije se svým manželem Anthonym v americkém městě Shrewsbury ve státě Massachusetts. Harmonická idylka mladého páru však skončí v 22. března 1974, kdy je Eileen nalezena mrtvá v komoře vlastního domu.

Způsob vraždy: Tělo nebohé ženy objeví manžel po příchodu z práce. Tělo je poseto mnohačetnými ranami způsobenými ostrým předmětem, nejspíš sekerou. Policie nevylučuje ani sexuální motiv činu. Rozjíždí rozsáhlou pátrací akci.

Stopy: V případu se však není čeho chytit a přímé stopy policistům chybí. Jako svědek vystupuje v kauze Lonzo Guthrie (70), který v té době pracuje jako stěhovák a den před nalezením těla přivezl Ferrovým nový nábytek.

DNA: Policie pátrá po viníkovi téměř 40 let. Konečně v roce 2014 nastane průlom. Vyšetřovatelé najdou DNA shodnou se vzorky z místa činu. Jejím majitelem není nikdo jiný než Guthrie, který byl v jiném případu odsouzen za znásilnění.

Dne 5. března 2014 je obviněn i z vraždy a čeká na proces.

2. Kostky lega

Johna Sansinga.
John Sansing.

Oběť: Shirley Englandová se snaží 1. února 1991 marně dovolat své matce Lucille Johnsonové (78). Ještě netuší, že o pár chvil později nalezne maminčino zakrvácené tělo. Americké město Holladay musí čelit bestiální vraždě.

Způsob vraždy: Lucille se stane obětí loupežné vraždy. Její tělo má četné rány po surovém bití. Má proraženou lebku a zpřelámaná všechna žebra. Pitva následně odhalí příčinu smrti. Vrah svou oběť nakonec ubil k smrti.

Stopy: Na místě činu policisté zjistí, že pachatel odcizil šperky, které důchodkyně pravidelně nosila. V jejím bytě také najdou rozházené hračky a kousky stavebnice Lego. To je obzvlášť podivné, protože vnoučata Lucille všechny hračky po sobě vždy uklízela.

DNA: Malé kostičky stavebnice nakonec vedou v roce 2013 k odhalení vraha. Policisté z nich totiž sejmou DNA a zjistí, že patří synovi Johna Sansinga (47) už dříve odsouzenému za vraždu. Na své vražedné výlety si totiž syna bral s sebou a nechal si ho hrát s hračkami v druhém pokoji, zatímco vraždil.

3. Vrahova stopa v kameni

Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.
Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.

Oběť: Nahé a zakrvácené tělo najdou policisté 15. prosince 1995 ležící na břehu řeky Utah. Patří Krystal Beslanowitchové (17). Mladá dívka je narkomanka a dva roky se živí jako prostitutka. Detektiv Ted Bonner se ujímá případu a matce mladé Krystal slíbí, že vraha přivede před soud.

Způsob vraždy: Násilník Krystal rozhodně nešetřil. Oběť byla ubita tupým předmětem. V tomto případě je to obrovský kámen, nalezený blízko oběti. Přelámané kosti a několikrát proražená lebka jsou důkazem neskutečné agresivity vraha.

Stopy: Bonner a jeho tým nemají příliš stop, kterých by se mohli chytit. Šaty mrtvé dívky se nikde nenajdou, a i když znají příčinu smrti a vyslechnou desítky svědků, pátrání nikam nevede. Mezi podezřelými je i Krystalin přítel, ovšem jeho krevní vzorky se neshodují se stopami na zavražděném těle.

DNA: Případ je u ledu do roku 2006. Nová technologie však umožní znovu celou záležitost prošetřit. Vědci použijí vzorky DNA získané z vražedného kamene a v roce 2013 naleznou shodu. Stejná genetická informace se totiž nachází na nedopalku kriminálníka Michaela Simpsona (48).

4. Důkaz za nehty

John Breck.
John Breck.

Oběť: 10letá Anna Palmerová ze Salt Lake City volá v září 1998 své matce, zda by si mohla hrát u kamarádky. Maminka nevidí důvod, proč ne, a povoluje Anně malý výlet. Když se však vrací z práce domů, ustrne.

Přímo před vchodem leží její 10letá holčička. Je mrtvá.

Způsob vraždy: Vrah dívku sexuálně zneužije. Když se však dívka brání, vytáhne nůž a pětkrát ji bodne do krku. Musí útočit velmi silně, protože jedním bodnutím jí přesekne i míchu. Dívka však díky statečné obraně zanechá stopy pro detektivy.

Stopy: Za nehty jí totiž vyšetřovatelé najdou částečky pachatelovy kůže. Nejsou jen důkazem statečnosti, ale ukazují i na pachatele. Jelikož policisté nemohou najít žádné svědky, nezbývá jim než čekat, až se někde objeví totožná DNA.

DNA: Shoda přijde až o dlouhých 12 let později. V roce 2010 analýza vzorků ukáže na Johna Brecka (36), který si už odpykává 10letý trest za zneužití ve státě Idaho. O rok později je usvědčen i z vraždy Anny Palmerové.

„Díky vědě mohla sama dívka ukázat na svého vraha,“ uzavírá případ návladní Sim Gill.

Foto: westword.com, dailymail.co.uk, nbcnews.com, foxnews.com, tampabay.com, dreamindemon.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Neuvěříte, co všechno vás prý doma odposlouchává!
enigmaplus.cz

Neuvěříte, co všechno vás prý...

Vejdete do bytu, zabouchnete za sebou dveře a hned máte...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....