Skip to content
reklama

Když hraje DNA hlavní roli: Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech!

Vraždy, u kterých chybí svědci. Na místech činu nejsou žádné stopy, kterých by se mohli vyšetřovatelé chytit. Takové případy bývají odloženy.

Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech. Analýza DNA je rok od roku přesnější a citlivější.

1. Vražda stará 40 let

Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová
Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová.

Oběť: Mladá a krásná Eileen Ferrová (21) žije se svým manželem Anthonym v americkém městě Shrewsbury ve státě Massachusetts. Harmonická idylka mladého páru však skončí v 22. března 1974, kdy je Eileen nalezena mrtvá v komoře vlastního domu.

Způsob vraždy: Tělo nebohé ženy objeví manžel po příchodu z práce. Tělo je poseto mnohačetnými ranami způsobenými ostrým předmětem, nejspíš sekerou. Policie nevylučuje ani sexuální motiv činu. Rozjíždí rozsáhlou pátrací akci.

Stopy: V případu se však není čeho chytit a přímé stopy policistům chybí. Jako svědek vystupuje v kauze Lonzo Guthrie (70), který v té době pracuje jako stěhovák a den před nalezením těla přivezl Ferrovým nový nábytek.

DNA: Policie pátrá po viníkovi téměř 40 let. Konečně v roce 2014 nastane průlom. Vyšetřovatelé najdou DNA shodnou se vzorky z místa činu. Jejím majitelem není nikdo jiný než Guthrie, který byl v jiném případu odsouzen za znásilnění.

Dne 5. března 2014 je obviněn i z vraždy a čeká na proces.

2. Kostky lega

Johna Sansinga.
John Sansing.

Oběť: Shirley Englandová se snaží 1. února 1991 marně dovolat své matce Lucille Johnsonové (78). Ještě netuší, že o pár chvil později nalezne maminčino zakrvácené tělo. Americké město Holladay musí čelit bestiální vraždě.

Způsob vraždy: Lucille se stane obětí loupežné vraždy. Její tělo má četné rány po surovém bití. Má proraženou lebku a zpřelámaná všechna žebra. Pitva následně odhalí příčinu smrti. Vrah svou oběť nakonec ubil k smrti.

Stopy: Na místě činu policisté zjistí, že pachatel odcizil šperky, které důchodkyně pravidelně nosila. V jejím bytě také najdou rozházené hračky a kousky stavebnice Lego. To je obzvlášť podivné, protože vnoučata Lucille všechny hračky po sobě vždy uklízela.

DNA: Malé kostičky stavebnice nakonec vedou v roce 2013 k odhalení vraha. Policisté z nich totiž sejmou DNA a zjistí, že patří synovi Johna Sansinga (47) už dříve odsouzenému za vraždu. Na své vražedné výlety si totiž syna bral s sebou a nechal si ho hrát s hračkami v druhém pokoji, zatímco vraždil.

3. Vrahova stopa v kameni

Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.
Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.

Oběť: Nahé a zakrvácené tělo najdou policisté 15. prosince 1995 ležící na břehu řeky Utah. Patří Krystal Beslanowitchové (17). Mladá dívka je narkomanka a dva roky se živí jako prostitutka. Detektiv Ted Bonner se ujímá případu a matce mladé Krystal slíbí, že vraha přivede před soud.

Způsob vraždy: Násilník Krystal rozhodně nešetřil. Oběť byla ubita tupým předmětem. V tomto případě je to obrovský kámen, nalezený blízko oběti. Přelámané kosti a několikrát proražená lebka jsou důkazem neskutečné agresivity vraha.

Stopy: Bonner a jeho tým nemají příliš stop, kterých by se mohli chytit. Šaty mrtvé dívky se nikde nenajdou, a i když znají příčinu smrti a vyslechnou desítky svědků, pátrání nikam nevede. Mezi podezřelými je i Krystalin přítel, ovšem jeho krevní vzorky se neshodují se stopami na zavražděném těle.

DNA: Případ je u ledu do roku 2006. Nová technologie však umožní znovu celou záležitost prošetřit. Vědci použijí vzorky DNA získané z vražedného kamene a v roce 2013 naleznou shodu. Stejná genetická informace se totiž nachází na nedopalku kriminálníka Michaela Simpsona (48).

4. Důkaz za nehty

John Breck.
John Breck.

Oběť: 10letá Anna Palmerová ze Salt Lake City volá v září 1998 své matce, zda by si mohla hrát u kamarádky. Maminka nevidí důvod, proč ne, a povoluje Anně malý výlet. Když se však vrací z práce domů, ustrne.

Přímo před vchodem leží její 10letá holčička. Je mrtvá.

Způsob vraždy: Vrah dívku sexuálně zneužije. Když se však dívka brání, vytáhne nůž a pětkrát ji bodne do krku. Musí útočit velmi silně, protože jedním bodnutím jí přesekne i míchu. Dívka však díky statečné obraně zanechá stopy pro detektivy.

Stopy: Za nehty jí totiž vyšetřovatelé najdou částečky pachatelovy kůže. Nejsou jen důkazem statečnosti, ale ukazují i na pachatele. Jelikož policisté nemohou najít žádné svědky, nezbývá jim než čekat, až se někde objeví totožná DNA.

DNA: Shoda přijde až o dlouhých 12 let později. V roce 2010 analýza vzorků ukáže na Johna Brecka (36), který si už odpykává 10letý trest za zneužití ve státě Idaho. O rok později je usvědčen i z vraždy Anny Palmerové.

„Díky vědě mohla sama dívka ukázat na svého vraha,“ uzavírá případ návladní Sim Gill.

Foto: westword.com, dailymail.co.uk, nbcnews.com, foxnews.com, tampabay.com, dreamindemon.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zakladatelem hnutí Adventisté sedmého dne William Miller: „Stane se to každým dnem!“
enigmaplus.cz

Zakladatelem hnutí Adventisté...

Rachot děl je ohlušující. Co chvíli vybuchuje...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha