Skip to content

Když hraje DNA hlavní roli: Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech!

Vraždy, u kterých chybí svědci. Na místech činu nejsou žádné stopy, kterých by se mohli vyšetřovatelé chytit. Takové případy bývají odloženy.

Díky vědě však může být pachatel dopaden i po letech. Analýza DNA je rok od roku přesnější a citlivější.

1. Vražda stará 40 let

Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová
Lonzo Guthrie a jeho oběť Eileen Ferrová.

Oběť: Mladá a krásná Eileen Ferrová (21) žije se svým manželem Anthonym v americkém městě Shrewsbury ve státě Massachusetts. Harmonická idylka mladého páru však skončí v 22. března 1974, kdy je Eileen nalezena mrtvá v komoře vlastního domu.

Způsob vraždy: Tělo nebohé ženy objeví manžel po příchodu z práce. Tělo je poseto mnohačetnými ranami způsobenými ostrým předmětem, nejspíš sekerou. Policie nevylučuje ani sexuální motiv činu. Rozjíždí rozsáhlou pátrací akci.

Stopy: V případu se však není čeho chytit a přímé stopy policistům chybí. Jako svědek vystupuje v kauze Lonzo Guthrie (70), který v té době pracuje jako stěhovák a den před nalezením těla přivezl Ferrovým nový nábytek.

DNA: Policie pátrá po viníkovi téměř 40 let. Konečně v roce 2014 nastane průlom. Vyšetřovatelé najdou DNA shodnou se vzorky z místa činu. Jejím majitelem není nikdo jiný než Guthrie, který byl v jiném případu odsouzen za znásilnění.

Dne 5. března 2014 je obviněn i z vraždy a čeká na proces.

2. Kostky lega

Johna Sansinga.
John Sansing.

Oběť: Shirley Englandová se snaží 1. února 1991 marně dovolat své matce Lucille Johnsonové (78). Ještě netuší, že o pár chvil později nalezne maminčino zakrvácené tělo. Americké město Holladay musí čelit bestiální vraždě.

Způsob vraždy: Lucille se stane obětí loupežné vraždy. Její tělo má četné rány po surovém bití. Má proraženou lebku a zpřelámaná všechna žebra. Pitva následně odhalí příčinu smrti. Vrah svou oběť nakonec ubil k smrti.

Stopy: Na místě činu policisté zjistí, že pachatel odcizil šperky, které důchodkyně pravidelně nosila. V jejím bytě také najdou rozházené hračky a kousky stavebnice Lego. To je obzvlášť podivné, protože vnoučata Lucille všechny hračky po sobě vždy uklízela.

DNA: Malé kostičky stavebnice nakonec vedou v roce 2013 k odhalení vraha. Policisté z nich totiž sejmou DNA a zjistí, že patří synovi Johna Sansinga (47) už dříve odsouzenému za vraždu. Na své vražedné výlety si totiž syna bral s sebou a nechal si ho hrát s hračkami v druhém pokoji, zatímco vraždil.

3. Vrahova stopa v kameni

Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.
Michael Simpson s obětí Krystal Beslanowitchovou.

Oběť: Nahé a zakrvácené tělo najdou policisté 15. prosince 1995 ležící na břehu řeky Utah. Patří Krystal Beslanowitchové (17). Mladá dívka je narkomanka a dva roky se živí jako prostitutka. Detektiv Ted Bonner se ujímá případu a matce mladé Krystal slíbí, že vraha přivede před soud.

Způsob vraždy: Násilník Krystal rozhodně nešetřil. Oběť byla ubita tupým předmětem. V tomto případě je to obrovský kámen, nalezený blízko oběti. Přelámané kosti a několikrát proražená lebka jsou důkazem neskutečné agresivity vraha.

Stopy: Bonner a jeho tým nemají příliš stop, kterých by se mohli chytit. Šaty mrtvé dívky se nikde nenajdou, a i když znají příčinu smrti a vyslechnou desítky svědků, pátrání nikam nevede. Mezi podezřelými je i Krystalin přítel, ovšem jeho krevní vzorky se neshodují se stopami na zavražděném těle.

DNA: Případ je u ledu do roku 2006. Nová technologie však umožní znovu celou záležitost prošetřit. Vědci použijí vzorky DNA získané z vražedného kamene a v roce 2013 naleznou shodu. Stejná genetická informace se totiž nachází na nedopalku kriminálníka Michaela Simpsona (48).

4. Důkaz za nehty

John Breck.
John Breck.

Oběť: 10letá Anna Palmerová ze Salt Lake City volá v září 1998 své matce, zda by si mohla hrát u kamarádky. Maminka nevidí důvod, proč ne, a povoluje Anně malý výlet. Když se však vrací z práce domů, ustrne.

Přímo před vchodem leží její 10letá holčička. Je mrtvá.

Způsob vraždy: Vrah dívku sexuálně zneužije. Když se však dívka brání, vytáhne nůž a pětkrát ji bodne do krku. Musí útočit velmi silně, protože jedním bodnutím jí přesekne i míchu. Dívka však díky statečné obraně zanechá stopy pro detektivy.

Stopy: Za nehty jí totiž vyšetřovatelé najdou částečky pachatelovy kůže. Nejsou jen důkazem statečnosti, ale ukazují i na pachatele. Jelikož policisté nemohou najít žádné svědky, nezbývá jim než čekat, až se někde objeví totožná DNA.

DNA: Shoda přijde až o dlouhých 12 let později. V roce 2010 analýza vzorků ukáže na Johna Brecka (36), který si už odpykává 10letý trest za zneužití ve státě Idaho. O rok později je usvědčen i z vraždy Anny Palmerové.

„Díky vědě mohla sama dívka ukázat na svého vraha,“ uzavírá případ návladní Sim Gill.

Foto: westword.com, dailymail.co.uk, nbcnews.com, foxnews.com, tampabay.com, dreamindemon.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …