Skip to content

Jedovatá ryba Fugu: Pochutnat si a zemřít?

Pravděpodobně nejznámější z nebezpečných a zakázaných jídel je ryba Fugu. Její chuť je prý lahodná, ale také může být smrtící.

Kůže, oči a vnitřnosti totiž obsahují extrémně jedovatý tetrodotoxin a večeře se tak může stát nečekaně adrenalinovou zábavou. Vždyť jeden gram tohoto jedu dokáže zabít až 500 lidí.

1024px-Blowfish_restaurant_by_hkxforce_in_Osaka
Japonsko je možná jediná země, kde může být navštěva restaurace adrenalinové dobrodružství.

Pochutnali jste si na lahodné sašimi, ale teď vám začínají trnout rty, brní jazyk i konečky prstů. Kuchař udělal chybu a neurotoxin vám postupně ochromuje svaly. Nakonec se nemůžete hýbat, mluvit ani dýchat.

Po celou dobu jste však při vědomí, pomalu se dusíte a víte, že neexistuje žádný protijed. „Jedinou nadějí je podpora dýchaní a oběhového systému dokud metabolismus jed nevyloučí“ říká dr. Peter Wainwright.

Young_species_of_Tetraodontidae_(fugu)
Může za to tahle výtečná, ale také výtečně jedovatá ryba

Zakázal ji už Tokugawa

V Japonsku přitom patří fugu k oblíbeným delikatesám už tisíce let. Možná si řeknete, že k národu, který vymyslel harakiri a kamikadze to sedí, ale třeba už roku 1603 šógun Iejasu Tokugawa (1543–1616) fugu zakázal a nesměla se jíst ani v období Meidži (1868–1912).

Japonský císař, ten se jí nesmí ani dotknout. Není divu. Nač riskovat, že Vládce nebes (jak z ní oficiální titul císaře) zabije nevydařená večeře.

Fugu-Japan
správně ji naporcovat, k tomu musí kuchař splnit speciální zkoušky.

Harakiri pro nepovedenou večeři?

Dnes je lov, prodej, příprava a často i konzumace fugu v mnoha zemích zakázána. Ani do Evropské unie nesmí. V Japonsku, kde gurmáni konzumují ročně na 10 000 tun fugu, musí kuchař absolvovat dvouletý kurz a v jeho závěru složit zkoušku.

O její náročnosti svědčí fakt, že licenci získá pouhá třetina uchazečů. Naštěstí už nemusí kuchař jako závěrečný test sníst, co si navařil, nebo v případě fugu spíš nakrájel. A ti, kdo způsobí smrt zákazníka už také nemusí páchal rituální sebevraždu vlastním nožem zvaným fugu hiki, jak kdysi velela tradice a kuchařská čest.

fugu_01
I tak je tu vždy riziko, že tohle bude poslední, co v životě uvidíte.
Foto: animaliaz-life.com, wikipedia.org, themysteriousworld.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …