Skip to content
reklama
reklama

Kdy Slunce sežehne své děti?

Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoliv. Podmínky na naší planetě jsou skvěle vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky.

Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – voda. Tlak, při kterém se voda udrží kapalná.

Dýchatelná atmosféra či magnetické pole chránící organismy před smrtonosným kosmickým zářením. Zmíněné teplo obvykle dodává planetě její mateřská hvězda. Prostor, ve kterém je přísun tepla z hvězdy dostatečný avšak nikoliv spalující, se nazývá obyvatelná zóna.

blank
Vyprahlý povrch Venuše.

Hvězdy během svého života procházejí různými stádii vývoje. Hvězda typu Slunce, které se také říká žlutý trpaslík, po svém vzniku nastartuje jadernou fúzi. Při ní přeměňuje ve svém nitru vodík na hélium.

A tato práce mu vydrží po miliony let. V současnosti existuje Slunce čtyři a půl miliardy let a zdaleka své zásoby vodíku nevyčerpalo. Jednou, v daleké budoucnosti se však tak stane. Procesy uvnitř Slunce nastartují fúzi těžších prvků a hvězda se začne proměňovat v rudého obra.

Tím pohltí a zničí planety ve vnitřní části svého systému. Zcela jistě tento osud potká Merkur a Venuši. Je ovšem dost pravděpodobné, že v žáru Slunce zanikne i Země. Stane se tak za nějakých pět až sedm miliard let.

blank
Fascinující pohled na Jupiter, který by se mohl naskytnout průzkumníkům Europy.

Avšak v té době už třetí planeta dávno nebude obyvatelná. Ještě v době, kdy Slunce bude spalovat vodík, bude jeho teplota vzrůstat. Již zhruba za miliardu a půl let tak bude teplota na Zemi pro vyšší organismy nesnesitelná.

A i když se Země postupně od Slunce mírně vzdaluje, zóna Slunce působící na úkor obyvatelné zóny se bude šířit rychleji. Vědci z univerzity v Norwichi onen scénář přiblížili více. Pokud v té době bude ještě lidstvo existovat, zprvu pocítí velké výkyvy teplot.

blank
Zda Slunce pohltí i Zemi, v tom se počítačové modely liší.

Nyní je nejvyšší naměřenou teplotou hodnota 57,8 v Údolí smrti v Kalifornii. Některé satelitní snímky však ukazují, že v pouštích Iráku se teplota může vyšplhat až nad 70 °C. Podobné teploty se na Zemi postupně stanou standardem.

Lidský organismus se na podobné podmínky jen těžko adaptuje a pobyt na Zemi se pro něj stane nesnesitelným. Později se vypaří voda v oceánech a ve chvíli, kdy se neostrá hranice rudého Slunce bude blížit k Zemi, začnou hynout i poslední přeživší mikroorganismy.

blank
Poslední planeta sluneční soustavy Neptun.

Nějakou dobu se v obyvatelné zóně bude pohybovat Mars, a to dalších zhruba pět miliard let. Poté jej také dostihne zóna Slunce. Následně se však otevře velmi zajímavá možnost. Několik Jupiterových oběžnic pod svým ledovým povrchem ukrývá oceán slané vody.

Europa, Ganymed i Callisto jsou tak potenciálními nositeli života. Ve chvíli, kdy intenzivní sluneční žár donutí roztát ledový povrch všech těchto těles, mohl by se zde rozvinout život. I když, kdo ví, možná je tam už dnes, všechna tato tělesa mají své vnitřní teplo.

Jupiterovy měsíce se však v obyvatelné zóně nebudou pohybovat příliš dlouho. Jakmile Slunce vyčerpá své vnitřní zásoby, termonukleární reakce v jeho jádře se jednou provždy zastaví. Naše mateřská hvězda se začne smršťovat a kolapsem se z ní stane bílý trpaslík.

Od té chvíle začne zvolna vyzařovat svou nashromážděnou energii. Za dlouhé biliony let ji pak vyzáří úplně a stane se trpaslíkem černým. Stejně tak bude slábnout i gravitační vliv Slunce na své planety, ty nejvzdálenější možná opustí celou soustavu.

Foto: youtube, huffingtonpost, Daily Star, NASA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přijde nakonec Burešová úplně o vše?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Burešová...

Jako by toho nebylo v životě...
Tajemní Esejci: Ve své sektě měli svá vlastní pravidla
enigmaplus.cz

Tajemní Esejci: Ve své sektě...

Nikde v Bibli o nich nenaleznete ani zmínku,...
Pobyt ve vesmíru ubírá na kostní hmotě, zjistili vědci
21stoleti.cz

Pobyt ve vesmíru ubírá na...

O jistých tělesných změnách spojených s...
Dal mi lásku a pocit bezpečí
skutecnepribehy.cz

Dal mi lásku a pocit bezpečí

Do svých třiceti let jsem byla tou...
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz

Smetanový dezert crème brulée

Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se...
Legendární Ford Bronco v omezeném množství i v Evropě
iluxus.cz

Legendární Ford Bronco v...

Ford dnes oznámil, že na evropský trh uvede...
Pozvání do interiérové krajiny
rezidenceonline.cz

Pozvání do interiérové krajiny

Barcelonský byt je ojedinělý útulnými zákoutími,...
Proč zemřela slavná Marilyn Monroe?
enigmaplus.cz

Proč zemřela slavná Marilyn...

Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala...
Nová teorie o Turínském plátně: Ježíšova tvář to prý není!
epochalnisvet.cz

Nová teorie o Turínském plátně:...

Není to pohřební rubáš z Jeruzaléma, ale ubrus z...
Další chlap nevydržel
nasehvezdy.cz

Další chlap nevydržel

Ani tentokrát se Agátě...
Výtečný srnčí guláš
panidomu.cz

Výtečný srnčí guláš

Zimní jídlo podle našeho gusta vyzkoušejte!...
PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA
epochanacestach.cz

PODĚBRADSKÁ CYKLOSTEZKA

Město Poděbrady a jeho...