Dohlédnout dále než vidí pouhé lidské oko, je snem lidí již od pradávna. V době, kdy holandský optik Hans Lippershey (1570-1619), sestavil první dalekohled, nikdo neměl tušení, že jednou podobně pracující zařízení budou brázdit vesmír.
Dalekohled nebo také teleskop je zařízení fungující na bázi optického přiblížení. Pracuje s pomocí dvou sestav čoček nebo zrcadel – okuláru a objektivu. Teleskopy, sloužící k pozorování věcí dalekých, by se daly dělit na pozemské a na pohybující se ve vesmíru.
Kdy vše začalo?
Dalo by se říct, že vše začalo vypuštěním Hubbleova vesmírného teleskopu v roce 1990, za nímž stál americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Od té doby bylo do volného prostoru mimo naši planetu vypuštěno mnohem víc takovýchto zařízení. Přestože byl Hubble, teleskop patřící do tzv.
Velké čtyřky, vypuštěn již před více než 30 lety, je stále funkční, svou životností překonal i jeho souputníky, kteří byli vypuštěni mnohem později, jmenovitě např. Comtonovu observatoř a Vesmírnou infračervenou observatoř Spitzer.
Z Velké čtyřky tak zůstává v provozu právě Hubble a Rentgenová observatoř Chandra. Ale i jejich čas se pomalu, ale jistě blíží ke konci. Nyní všichni netrpělivě očekávají každou novou informaci od nedávno vypuštěného teleskopu Jamese Webba.