Domů     Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
Kdo vytvořil skalní město v srdci Severní Ameriky?
27.11.2024

Někdy se říká, že ve Spojených státech nejsou historické památky starší než několik málo století. Opak je pravdou. Jen je třeba se dívat po těch, které tam byly dávno předtím, než přišli evropští kolonizátoři. Jedna taková památka je v horách dnešního Colorada.

Když se procházíte po plochém rovném vršku jedné ze stolových hor v národním parku Mesa Verde v severoamerickém Coloradu, nic nenasvědčuje tomu, že byste tu mohli narazit na něco zvlášť zajímavého.

Kam až dohlédnete, vyrůstají z rezavého písku nízké borovice, jalovce a pichlavé keře. Buď fouká, nebo je vedro – podle toho, v kterou roční dobu jste se tu octli. Trávy tu moc není, na tu je tu příliš sucho.

A pak se vám najednou pod nohama otevře zelený kaňon a vidíte, že v jeho stěně je pod masivním převisem vetknuté starobylé opuštěné město.

MÍSTA Z LEGEND

Nejvíc tenhle zážitek musel překvapit na konci 19. století dva rančery, kteří na údolí náhodou narazili, když hledali zaběhnutý dobytek. Označili místo jako Skalní palác – a tak se mu říká dodnes.

V jejich době se o něm nikde nepsalo a anglicky mluvící Američané o něm neměli ani tušení.

O skalních obydlích se vyprávělo jen v legendách a příbězích kmenů souhrnně označovaných jako Pueblané, jejichž příslušníci dnes většinou žijí o stovky kilometrů jižněji v Arizoně a Novém Mexiku. Právě jejich předkové stavby totiž před staletími obývali.

Tyto příběhy, které se v kmenech předávaly z generace na generaci, ale nikdy nebyly určené uším cizinců.

Dnešní název oblasti znamená španělsky Zelená stolová hora. Lidé tu žili už tisíce let před začátkem našeho letopočtu. Na začátku 20. století tu vznikl národní park a dnes je krajina součástí světového dědictví UNESCO.
Dnešní název oblasti znamená španělsky Zelená stolová hora. Lidé tu žili už tisíce let před začátkem našeho letopočtu. Na začátku 20. století tu vznikl národní park a dnes je krajina součástí světového dědictví UNESCO.

STĚHOVÁNÍ DO SKAL

Předkové dnešních Hopiů, Zuniů a dalších kmenů palác postavili ve 13. století, tedy před více než osmi sty lety. Je to největší a nejzachovalejší skalní sídlo v kraji. Ve své době však rozhodně nebylo jediné.

Podél úbočí místních kaňonů je jich poschovávaných kolem šesti set. Choulí se nad stometrovou hloubkou a ze dna kaňonu na ně skoro nelze dohlédnout. Do vesnic a obydlí se muselo lézt po žebřících, skalních římsách nebo prostě po skále.

Přitom ještě krátce předtím žili Staří Pueblané životem usedlých zemědělců v blízkosti svých malých polí. Pěstovali kukuřici, dýně a fazole a chovali krocany. Proč se najednou začali stěhovat právě sem?

Z JIHU NA SEVER

Celé je to ještě o něco složitější: Staří Pueblané přebývali v Mesa Verde odedávna, ale kolem roku 1000 bylo centrum jejich říše více na jihu. V údolích budovali impozantní stavby a udržovali čilý obchodní ruch s blízkým i vzdáleným okolím.

Později se ale začali stahovat sem do hor. Vesnická centra stavěli na pláních na vrcholcích stolových hor a většina lidí žila v samostatných usedlostech v okolí. Pak se ale stalo něco, co je přimělo sestěhovat se na nepřístupná místa do skal.

Některé teorie říkají, že to souvisí s nepřízní počasí. Jiní věří, že se místní populace rychle rozrostla, takže bylo málo jídla a začalo docházet ke krvavým konfliktům.

UMĚLCI ZE SKALNÍCH OCHOZŮ

Ať už obyvatele vehnalo do Skalního paláce cokoli, nedá se říct, že by tam jen bojovali o holý život. Čas trávili i uměním, které ovšem mohlo mít duchovní rozměr. Nádobí z keramické hlíny zdobili složitými černými geometrickými obrazci na bílém podkladu.

Na stěnách paláce se pak dodnes dají najít zbytky rozsáhlých maleb. I ty mají bílý podklad. Červenou barvou jsou na něm nakreslená zvířata, rostliny a geometrické linie.

Zdá se, že jsou to malby krajiny – obyvatelé paláce na zdech nejspíš zaznamenávali své okolí. Jejich řemeslné schopnosti jsou možná upomínkou prosperity jejich nepříliš vzdálených předků.

PODZEMNÍ KRUHOVÉ MÍSTNOSTI

Ve vesnici žili obyvatelé pospolu. Nejvyšší z budov, postavených z kamene a hlíny, měly čtyři patra a dotýkaly se stropu jeskyně. Dohromady má sídlo 150 místností a dalších dvacet velkých kruhových, zapuštěných do země.

Takové místnosti se říká kiva a probíhal v ní společenský a náboženský život. Kivy mívaly střechu, skrze kterou se do nich slézalo po žebříku. Uvnitř se dalo sedět kolem ohniště. Kolem kruhových místností jsou malé dvorky a za nimi zbývající místnosti a domy.

V některých se bydlelo, jiné sloužily jako spižírny. Komplex má také jednu kruhovou věž, jejímž účelem si archeologové nejsou jistí.

Některá ze skalních obydlí v regionu jsou postavena v mělkých proláklinách ve skalních stěnách přímo pod okrajem stolových hor, stovky metrů nad dnem kaňonu. Dostat se do nich by byla fuška i s moderním lezeckým vybavením, které se tu nicméně používat nesmí. Dodnes není úplně jasné, jak a kudy obyvatelé těchto pevností chodili domů.
Některá ze skalních obydlí v regionu jsou postavena v mělkých proláklinách ve skalních stěnách přímo pod okrajem stolových hor, stovky metrů nad dnem kaňonu. Dostat se do nich by byla fuška i s moderním lezeckým vybavením, které se tu nicméně používat nesmí. Dodnes není úplně jasné, jak a kudy obyvatelé těchto pevností chodili domů.

PRŮCHOD Z JINÉHO SVĚTA

K náboženským obřadům se v kivách scházejí i dnešní Pueblané. Právě díky nim víme, k čemu sloužily prohlubně naproti ohništím umístěné vždy na severní straně. Podle samotných Pueblanů jde ve skutečnosti o vchody – vstupy z jiného světa.

Zunijská legenda říká, že první lidé vznikli ve světech pod námi, kde byla temnota. Dva bratři pak putovali za světlem a vystoupili na zemský povrch, kde vládl jejich otec Slunce.

Hopiové zase vyprávějí, že lidi podsvětím provedla jejich spolustvořitelka, pavoučí žena. Místu, kterým lidé vystoupili na tento svět, se říká sipapu. A pro upomínku tohoto výstupu má takové místo každá kiva.

CHRÁM SLUNCE

Na skalnatém výběžku přímo naproti Skalnímu paláci stojí další pozoruhodná stavba. Odpověď na otázku, proč Staří Pueblané odešli do skal, ale zrovna nepřináší. Vědci v 19. století místu začali říkat Sluneční chrám.

Stavba má tvar písmene D a uvnitř jejích dvojitých zdí je několik dalších kruhových staveb. Kivy to nejsou, na věže zas nebyly dost vysoké.

Místo se nepodobá ničemu jinému v okolí a nejsou tu stopy ohně, odpadních jam ani skladování jídla, takže se tu nikdy nebydlelo. Budova nevypadá ani jako vesnické centrum, jaká Staří Pueblané stavěli v dřívějších dobách. Účel místa zůstává neznámý.

Někteří si myslí, že mohlo sloužit k pozorování oblohy nebo snad k oslavám slunovratu.

K NOVÝM DOMOVŮM

Sláva Skalního paláce a jeho okolí netrvala příliš dlouho, vlastně jen několik desítek let. Obyvatelé své domovy opustili tak náhle, jako je vybudovali. Obojí se stalo během jednoho století, možná v průběhu jediného lidského života.

Místní za sebou nenechali jen stěny kaňonů, ale celou zemi svých předků. Odešli daleko na jih. A proč? Existuje na to několik teorií a antropologové a archeologové o tom diskutují dodnes. V příbězích dnešních potomků Starých Pueblanů se o tom nejspíš hovoří.

Ale jak víme, tyhle příběhy se cizím lidem neříkají. Pueblané každopádně na svou bývalou domovinu nezapomněli. Je pro ně posvátná a mají ji ve velké úctě. I to je důvod, proč nemají chuť o ní vyprávět zvědavcům.

Zdroje informací: bing.com, nps.gov, nps.gov, en.wikipedia.org
Úvodní foto: Shutterstock. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: Shutterstock
Související články
Zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
Zajímavosti
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Zajímavosti
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
reklama
historie
Travička Agrippina mladší: Císař, kam se podíváš!
Když se v oppidu Ubiorum – dnešním Kolíně nad Rýnem – rozezní 6. listopadu roku 15 pláč novorozeného miminka, málokdo by tušil, jaké veletoče toto děvčátko v životě čekají.   Iulia Agrippina (15–59), na kterou bude historie pamatovat coby na Agrippinu mladší, aby se nepletla se svou matkou, má za bratra budoucího císaře Caligulu (12–41), […]
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Angličanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… […]
Řádění cenzorů: Jak jezuité u nás „polepšovali“ knihy?
Na Moravě se na přelomu 15. a 16. století vyskytuje spousta zakázané literatury, kterou vydává jednota bratrská. Proto sem roku 1499 přijíždějí dva inkvizitoři vyslaní samotným papežem Alexandrem VI.   Mají za úkol hledat tyto publikace a ničit je. Dokonce i moravští šlechtici se roku 1505 rozhodnou, že nedopustí, aby se na území jejich panství […]
Škola v době Marie Terezie: Toleruje se spousta omluvenek
„Ančo, dneska do školy nepůjdeš. Musím na pole, tak se postaráš o Mařku,“ vysvětluje máma z chudé chalupy dětem, sotva se posadily ke stolu, aby spořádaly ranní krajíc chleba. Rakouská panovnice ve své říši sice zavedla povinnou školní docházku, ale s jejím dodržováním už to není tak horké. U devítileté Anny si dnes učitel zapíše omluvenku, že „chovala […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz