Domů     Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
Kdo nám dal mobil nebo plechovku? Vynálezci, na které se (trochu) zapomnělo
16.8.2023

Většina věcí z našeho každodenního života tu není jen tak náhodou. Někdo je vymyslel! Jenže pak se stal jejich vynález známějším, než jsou oni sami… Jak to napravit? Pojďme si tyto chytré hlavy připomenout!

Kdo vynalezl třeba žárovku, vědí všichni. Co když se ale zeptáme, díky komu máme stěrače v autě nebo počítačovou myš? A komu vděčme za jídla v konzervách, která se nezkazí ani za několik měsíců nebo let?

Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.
Sklenice se moc neosvědčí, plechovky jsou praktičtější! Foto: andressaheimbecher / Pixabay.

Navěky čerstvé

Kdo: Peter Durand

Vynález: PLECHOVKA

Během Napoleonských válek jsou vojáci dlouho v terénu a zásoby, které mají s sebou, tak často jedí zkažené. Když už toho sám Napoleon Bonaparte (1769-1821) má po krk, rozhodne se problém vyřešit jednou pro vždy.

Odměnu dostane ten, kdo vymyslí způsob dlouhodobého uchování potravin!“ vyhlašuje v roce 1795 a soutěž vyhrává pařížský kuchař Nicolas Appert (1749-1841).

Vynalezne speciální skleněné nádoby, které se nejprve pevně uzavřou a poté projdou tepelnou sterilizací.

Vše funguje a Appert prý úspěšně sterilizuje i celou ovci! Ovšem sklenice jsou na cesty přeci jen trochu těžké a snadno se rozbijí.

Proto se Appertovou metodou inspiruje Angličan Peter Durand (1766-1822), pouze změní materiál, a v roce 1810 vyrobí vzduchotěsné nádoby z plechu!

První konzervy jsou pocínované a velmi tuhé a víčko se musí rozstříhat nebo rozřezat ostrým nožem. Až v roce 1855 je patentován otvírák.

První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.
První ochranné masky slouží hasičům proti kouři. Dnes už mají systém filtrů proti mnoha různým látkách. Foto: blickpixel / Pixabay.

Nevidím na cestu!

Kdo: Mary Andersonová

Vynález: STĚRAČE

Je nevlídný zimní den roku 1903 a americká realitní makléřka Mary Andersonová (1866-1953) přijela na obchodní schůzku do New Yorku. Protože hustě sněží, sveze se tramvají, ovšem po cestě má silné obavy, že na obchodní jednání nepřijede včas.

Řidič totiž každou chvilku zastavuje a vystupuje ven, aby očistil sníh a kapky vody z předního skla…

Řešení prý Mary bleskne hlavou téměř okamžitě a po návratu domů do Alabamy se pustí do realizace. První prototypem je obyčejná gumová stěrka připevněná k drátu, který se dá škvírou provléct dovnitř vozu a ovládat tak i za jízdy.

Vynález však úspěch nemá. Bohužel jsme v době, kdy je automobilový průmysl teprve v plenkách a firmy vidí stěrače jako zbytečnou neprodejnou věc.

Počkat si tedy musí až do roku 1922, když první stěrač dostane už ve výrobě model značky Cadillac.

Buďte ve střehu

Autor: Garrett Morgan

Vynálezy: PLYNOVÁ MASKA, TŘÍBAREVNÝ SEMAFOR

Co může mít společného plynová maska s dopravní signalizací? O jejich vznik se zasloužil stejný člověk, Američan s africkými kořeny Garrett Morgan (1877–1963).

Opravář šicích strojů z Clevelandu nejprve vynalezne třeba entlovací steh či přípravek na narovnávání vlasů. Okolo roku 1912 už ale pozoruje hasiče, kteří se u požáru vždy ošklivě nadýchají kouře, a vymyslí pro ně jakousi ochrannou kapuci přes obličej.

Součástí je i houbička, která filtruje kouř, a zařízení trubek pro přívod čerstvého vzduchu. Právě toto Morganovo „dýchací zařízení“ se stane prototypem plynových masek používaných během první světové války.

Ani po válce Morgan neusíná na vavřínech. Když je v roce 1922 na křižovatce svědkem nehody mezi autem a koňským povozem, přemýšlí, jak podobným situacím zabránit. Tehdejší ručně ovládané semafory mají dva pokyny – „stůj“ nebo „jeď“.

Řidiči ale často nezareagují však a nehodě už nezabrání. Morgan tedy vymyslí třetí signál – „připravit se“, dnešní žluté či oranžové světlo!

Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.
Ostnatý drát má původně vymezovat pastviny pro dobytek, pak se ale hodí ve válce. Foto: garten-gg / Pixabay.

Ani krok!

Kdo: Joseph Glidden

Vynález: OSTNATÝ DRÁT

Chtělo by to nějak oplotit pozemky, aby se nám dobytek neztrácel,“ přemlouvá v roce 1874 Lucinda Gliddenová (1850-1895) z amerického státu Illinois svého manžela Josepha (1813-1906) tak dlouho, než se dá do práce.

Namísto nářadí si vezme starý kávový mlýnek, na kterém se mu podaří pravidelně zohýbat pevný drát. Naštípáním pak vytvoří ostny, které navleče postupně na dva rovné dráty a zafixuje. Hotovo, výsledek je trefa do černého!

Nejenže se ostnatý drát postará o ochranu Gliddenových stád, ale také se skvěle hodí pro sériovou výrobu. Což se rozhodně nedá říct o jiných nápadech, s nimiž přicházeli vynálezci před ním (drát s ozubenými kolečky či hřebíky zapíchané v dřevěném plotu).

Když Glidden konečně vyhraje spor o prvenství, do konce života je velmi bohatým mužem! Ostnatý drát má však smutnější osud. Protože se osvědčí nejen pro dobytek, ale i pro lidi, stane se z něj symbol koncentračních táborů.

Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.
Ze začátku je myš dřevěná a hranatá. Na dnešní podobu si počká 10 let. Foto: John Chuang / Creative Commons / CC BY-ND 2.0.

Krabička s ocasem

Kdo: Douglas Engelbart

Vynález: POČÍTAČOVÁ MYŠ

Nadšené publikum aplauduje ve stoje. Ne, nejsme na koncertě ani v divadle, ale na technické konferenci v San Francisku.

Douglas Carl Engelbart (1925-2013) a jeho kolegové ze Stanfordského výzkumného institutu právě představili zařízení zvané X-Y Position Indicator for a Display System, určené ke snadnému ovládání počítače.

A to je teprve prosinec 1968 a do masového rozšíření osobních počítačů máme ještě opravdu daleko.

Své futuristické zařízené však Engelbart navrhuje už na počátku 60. let a v roce 1964 sestavuje první dřevěnou krabičku s kolečkem, která převádí pohyb na posun kurzoru na obrazovce. Na horní straně je červené tlačítko a ze zadní části vychází kabel. „Vypadá jako myš,“ poznamená kdosi v laboratoři… a už to tak zůstane!

Modernější podobu získá myš v roce 1974, kdy ji Švýcar Jean-Daniel Nicoud (*1938) změní v plastovou polokouli s kolečkem a několika tlačítky.

Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Cooperův mobilní telefon připomíná cihlu. Foto: Kevin Krejci / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Cihla na volání

Kdo: Martin Cooper

Vynález: MOBILNÍ TELEFON

Co když si budeme potřebovat nutně zatelefonovat z místa, kde není pevná stanice? O tom přemýšlí Američan Martin Cooper (*1928) a zároveň si fascinovaně prohlíží komiks Dick Tracy, který vychází už od roku 1931 v deníku Detroit Mirror.

Policejní detektiv tu nosí na ruce jakési náramkové hodinky, které mu slouží ke komunikaci, kamkoliv se pohne.

Přístroj tak malých rozměrů Cooper v té době sestavit nedokáže. Přesvědčí ale vedení komunikační společnosti Motorola, aby ho podpořili ve vývoji 25 cm dlouhého zařízení s anténou, které umožní telefonování za pomoci rádiových vln.

Jmenuje se Motorola DynaTAC 8000x, váží téměř kilogram a dostane přezdívku cihla.

První hovor s mobilním telefonem v historii proběhne 3. dubna 1973. Martin Cooper se postaví doprostřed 6. Avenue v New Yorku a zavolá kolegovi Joelu Engelovi do Bellových laboratoří.

Než se pak mobily dostanou k běžným uživatelům, je třeba zmenšit nejen rozměry, ale i cenu. První model totiž tehdy stojí 4 000 dolarů (asi 87 000 Kč).

Foto: úvodní foto: RyanMcGuire / Pixabay 1 – 3: Pixabay 4, 5: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz