Domů     Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
Kdo byl skutečný „poslední samuraj“?
4.12.2020

Ačkoli se kasovní trhák Poslední samuraj s Tomem Cruisem v hlavní roli tváří jako typická hollywoodská fikce, je založen na pravdivém příběhu. Hlavním hrdinou ovšem nebyl americký veterán, ale dělostřelecký expert francouzské armády.

Jules Brunet pomáhal samurajům v boji s císařem – tento boj ale nebylo možné vyhrát. Co jeho velkému dobrodružství předcházelo?

Ještě v 1. polovině 19. století bylo Japonsko ostrovem, naprosto izolovaným od okolního světa. Pořádky v zemi ani vojenská výzbroj se příliš nezměnily od roku 1192, kdy se výkonné moci ujali vojenští vládci zvaní šógunové.

Jejich vliv postupně narostl natolik, že v roce 1600 vyšachovali ze hry i samotného císaře, jehož funkce byla od té doby spíš jen reprezentativní.

Císař na vedlejší koleji

Nejdéle se udrželi u moci šógunové z rodu Tokugawa, kteří sídlili v Edu (dnešní Tokio). Za jejich vlády v letech 1603–1867 byli císaři v Kjótu úplně odsunuti na vedlejší kolej.

Veškerou státní správu vedli samurajové jako příslušníci vojenské aristokracie, která byla podřízena výhradně šógunovi.

Samurajové byli podřízeni šogúnovi.
Samurajové byli podřízeni šogúnovi.

Chceme pokrok!

V roce 1853 připlul do tokijského zálivu velitel amerického námořnictva Matthew Perry s flotilou moderních lodí. V Japoncích to vzbudilo vlnu nevole, ale i obdiv.

Pokrok západního světa učaroval hlavně císaři, který s Američany ihned navázal obchodní styky a rozhodl se, že zemi zmodernizuje. Šógunům se tento nápad příliš nezamlouval, ale chápali, že se jim reformy v armádě vyplatí.

Jak vycvičit šógunská vojska

Samurajové, jakkoli odvážní, totiž mentálně i svou výzbrojí vězeli hluboko ve středověku, kdy rozhodovalo šermířské umění, ostrost katany a lukostřelba. A protože šógunové měli dobré vztahy s francouzským vládcem Napoleonem III., požádali o pomoc jeho.

V roce 1867 proto do Japonska přicestoval tým odborníků z řad francouzské armády, mezi nimi i dělostřelecký důstojník Jules Brunet. Mise dorazila počátkem roku 1867 a zhruba rok cvičila šógunská vojska.

Samurajům pomáhala napoleonská vojska.
Samurajům pomáhala napoleonská vojska.

Elitní student

Jules Brunet se narodil v Belfortu na východě Francie. Jeho otec byl vojenský lékař. Brunet studoval na École Polytechnique, nejvýznamnější a nejznámější vysoké škole technického zaměření ve Francii.

Je známá svými vysoce náročnými přijímacími testy, a také tím, že její absolventi jsou ve Francii považováni za elitu.

Řád pro dělostřelce

V roce 1859 nastoupil do dělostřelecké školy, kterou ukončil v roce 1861 jako poručík. Do června 1864 Brunet získával válečné zkušenosti během francouzské intervence v Mexiku, od roku 1863 v řadách prestižního pluku jízdního dělostřelectva císařské gardy.

Po návratu z Mexika obdržel Brunet Řád čestné legie, nejvyšší francouzské státní vyznamenání.

Brunet dostal Řád čestné legie.
Brunet dostal Řád čestné legie.

Konec vlády šógunů

Ale zpět do Japonska. V roce 1867 zemřel císař Kómei a na trůn nastoupil jeho patnáctiletý syn Mucuhito. Stoupenci snah o návrat k císařské moci se pokoušeli přimět posledního šóguna Jošinobua z rodu Tokugawa, aby předal moc do rukou císaře. Povedlo se.

Dne 3. ledna 1868 bylo v císařském paláci v Kjótu slavnostně přečteno Prohlášení o obnově císařské moci. Šógunát jako instituce byl po sedmi stoletích zrušen.

Dopis Napoleonovi III.

Samurajové se s vývojem situace nesmířili a vypukla občanská válka. Císař Mucuhito poslal do Francie dopis, aby si poradci sbalili své věci a okamžitě odpluli, protože slouží jeho nepříteli.

Většina poradců poslechla, ale Brunet s několika dalšími se rozhodl zůstat. „Revoluce donutila vojenskou misi k návratu do Francie. Já sám ale zůstávám, z vlastního rozhodnutí si přeji pokračovat,“ napsal Brunet Napoleonovi III.

Brunet pociťoval k samurajům obdiv.
Brunet pociťoval k samurajům obdiv.

Proč Brunet doopravdy zůstal?

Mimo jiné to zdůvodňoval tím, že na ostrovech je početná skupina Japonců, velmi loajálních k Francii. Podle Brunetova odhadu jich mohlo být až 50 000. A ty by jednou bylo možné využít.

Jenže dopis Napoleonovi III. byl jen zástěrka, hlavním důvodem byl obdiv k samurajům, který začal Brunet pociťovat. Tito úžasní válečníci mu zkrátka přirostli k srdci a chtěl být nadále součástí jejich společenství.

Katany proti kulometům

Šógun Jošinobu Tokugawa zahájil vojenské tažení na Kjóto, kde sídlil císařský dvůr. Dne 27. ledna 1868 napadlo vojsko šógunátu císařské jednotky poblíž Toby a Fušimi na jižním přístupu ke Kjótu.

Část šógunovy armády o celkové síle 15 000 mužů byla vycvičena Julesem Brunetem a jeho vojenskými poradci, většinu ale tvořily středověké samurajské oddíly.

Oproti tomu císařské jednotky, ačkoliv je samurajové početně 3x převyšovali, byly plně modernizované a vyzbrojené houfnicemi Armstrong, puškami Minié a několika Gatlingovými kulomety.

Samurajové bojovali proti palným zbraním.
Samurajové bojovali proti palným zbraním.

Válečné štěstí se odvrací

Dne 7. února 1868 opustil šógun Jošinobu Tokugawa Ósaku na palubě lodi Kaijó Maru a stáhl se do Eda. Jednotky samurajů, demoralizované jeho útěkem a také zradou některých čelních velitelů, ustoupily.

Tím prakticky darovaly vítězství u Toby a Fušimi císařským, i když měly dostatek sil k jejich porážce. Jules Brunet, kapitán André Cazeneuve a šogunův admirál Takeaki Enomoto uprchli po bitvě na válečné lodi Fujisan do Eda. Den nato oblehli císařští hrad Ósaka. Válečné štěstí se od samurajů začalo odvracet.

Šógun se vzdává

Po sérii bitev vrcholící pádem Eda v květnu 1868 se šógun Jošinobu Tokugawa rozhodl vzdát a poslal císaři kapitulační dopis. Jen malá skupina samurajů se rozhodla dále pokračovat v boji.

Vznikla takzvaná Severní koalice, složená z velmožů a klanů, které odmítly poslušnost císaři. Byl s nimi i Jules Brunet.

Samurejové se nevzdávali.
Samurejové se nevzdávali.

Tokio, nové hlavní město

Přes odvahu bojovníků byla Severní koalice nakonec poražena. Ani to ale nebyl konec samurajského odporu. Velitel koalice admirál Enomoto a Jules Brunet se stáhli na řídce osídlený severní ostrov Ezo (dnes Hokkaidó).

Dne 15. prosince 1868 zde vyhlásili rebelskou republiku Ezo podle amerického vzoru. Prezidentem byl zvolen admirál Enomoto, a to v prvních volbách v historii Japonska.

Přípravy na válku

Po vzniku republiky se všichni začali ihned připravovat na válku. Na jihu hlavního města Hakodate byl poloostrov, kde vzbouřenci vybudovali pevnost Gorjókaku. Armáda byla pod společným japonsko-francouzským velením.

Vrchním velitelem se stal Keisuke Ótori a jeho zástupcem Jules Brunet. Armáda se skládala ze 4 brigád, z nichž každá měla francouzského velitele.

Posledních 800 samurajů

Císařské jednotky mezitím upevnily vládu na dosud obsazeném území a dubnu 1869 vyplulo k ostrovu Ezo velké loďstvo. Závěrečná bitva celého konfliktu se odehrála v přístavu Hakodate. Stálo v ní proti sobě 7000 císařských vojáků proti 3000 samurajských rebelů. Nakonec zbyla v pevnosti Gorjókaku poslední skupina 800 samurajů.

Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.
Brunet pak sloužil ve francouzské armádě.

Poprava se ruší

Admirál Enomoto se 17. května 1869 rozhodl pro kapitulaci a druhý den předal moc zástupci císařské armády. Tomu velice imponovala Enomotova statečnost, a proto zrušil jeho popravu.

Republika Ezo zanikla podle kapitulační listiny 27. června 1869. Dne 15. srpna téhož roku ostrov obdržel ostrov Ezo své dnešní jméno Hokkaidó („Oblast severního moře“).

Jules Brunet byl jako důležitý rebelský velitel v hledáčku císaře, podařilo se mu ale odplout na válečné lodi Coëtlogo zpět do Francie. Japonský císař Mucuhito požadoval jeho potrestání, k tomu ale nedošlo. Místo toho dále úspěšně sloužil ve francouzské armádě.

Samuraj generálem

Během francouzsko-pruské války v letech 1870–1871 byl Jules Brunet zajat během obléhání Metz.

Po válce hrál klíčovou roli při potlačení Pařížské komuny v roce 1871. Brunetův bývalý spojenec, admirál Enomoto, se nakonec sklonil před císařem a stal se dokonce ministrem japonského císařského námořnictva. Brunet byl v roce 1891 povýšen na brigádního a nakonec divizního generála.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
Špionáž za 2. světové války: Kousek požehnaný od premiéra a školácké chyby Němců
V letech 1939-1945 mají špionážní služby pořádně napilno. Těm britským se často daří dostat Němcům na kobylku. A ti nejednou zkazí, co mohou… Heinrich Kreipe (1895–1976) nově velí německé 22. pěší divizi na ostrově Kréta. Při návratu z kanceláře v Archanes do svého sídla v Knossu večer 26. dubna 1944 zastaví jeho vůz povelem „Halt!“ hlídka. Vyžádá si […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz