Skip to content

Kde ve sluneční soustavě může být život?

Že život ve vesmíru možný je, to víme z vlastní zkušenosti. Existuje však život kromě Země i na dalších tělesech sluneční soustavy?

V hledáčku vědců je především Mars. Marsovské vozítko Opportunity objevilo skálu, která by podle vědců mohla obsahovat jílové minerály. Jejich výskyt přitom naznačuje, že hornina byla někdy v minulosti vystavena dlouhodobějšímu působení vody.

Ovšem, přímý důkaz existence života zatím k dispozici nemáme, nepřinesla jej ani nejmodernější pojízdná laboratoř Curiosity. Ta však objevila pod povrchem Marsu kapalnou a velmi slanou vodu.

02
Jedním z možných kandidátů pro život v našem solárním systému je Europa.

Kandidátů na potenciální existenci života v našem solárním systému je však mnohem více. Nelze je vyloučit třeba na Venuši, byť na povrchu rodné sestry Země panují pekelné podmínky. Potenciální život by zde však mohl být ukryt v mracích.

Badatelé si všimli zvláštního složení kapek v místních oblacích. Obsahují totiž sulfan a oxid siřičitý a jejich přítomnost by mohly mít na svědomí mikroorganismy. Většina badatelů se k této možnosti ovšem staví skepticky.

03
Vetřelce ve sluneční soustavě asi nepotkáme, NASA však věří, že do 20 let nalezne mimozemské mikroby.

Co se týče dalších částí vnitřku sluneční soustavy, zde se šance na nalezení ať už bývalého, nebo současného života blíží limitně k nule. Ani na Merkuru, ani na pozemském Měsíci, ani na dvou oběžnicích Marsu nejsou pro život podmínky vůbec vhodné.

To vnější část sluneční soustavy vypadá mnohem nadějněji. Nejde snad tolik o plynné obry, i když třeba spisovatel a vynálezce Arthur C. Clarke si pohrával s myšlenkou plynných bytostí žijících v atmosféře Jupitera.

Každý z plynných obrů má svůj vlastní systém, kolem těchto velkých planet obíhají desítky měsíců. A některé z nich jsou přinejmenším pozoruhodné.

04
Na povrchu Titanu jsou tekuté uhlovodíky, pod povrchem pak vodní oceán.

Třeba takový Jupiterův měsíc Europa, ledové těleso s podobnou velikostí jako náš Měsíc. Pozorování s vysokou pravděpodobností naznačují, že pod ledovým příkrovem se nachází tekutý vodní oceán, ohřívaný slapovými jevy.

Silnou radiaci, kterou vyzařuje Jupiter, zde odstiňuje právě led. Mohl by žít v podzemním oceánu alespoň jednoduché organismy? Řada vědců je přesvědčena, že ano. „Nepochybuji o tom, že tam musí být život,“ směle prohlásil oceánograf John Dalaney, který v Laboratoři proudového pohonu NASA (JPL) v kalifornské Pasadeně analyzoval snímky, jež pořídily sondy Voyager.

Pozornost vědců si však zaslouží i Saturnovy měsíce Titan a Enceladus.

Foto: NASA, Pinterest
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …