Domů     Kde se vlastně vzal na Zemi člověk?
Kde se vlastně vzal na Zemi člověk?
24.3.2017

Když se poprvé objevila myšlenka, že člověk a třeba šimpanz mají společné předky, řada lidí byla upřímně zděšena. I ti, co přijali evoluční myšlenku za svou, raději tvrdili, že předchůdce člověka byl jiný tvor.

Jenže nikdo svou teorii potvrdit nemohl, mezera ve fosilních důkazech lidské linie zela prázdnotou.

Největší spor se rozhořel mezi Richardem Leakeyem a Donaldem Johansonem. Už Charles Darwin tvrdil, že kolébka lidstva se bude nacházet v Africe. Jenže ouha!

Dodnes řada lidí trpí zcestnými názory o nadřazenosti bílé rasy, ale v 19. století byla tato myšlenka uznávána drtivou částí evropské společnosti. Nelze se divit, že Darwin za svou evoluční teorii leckde sklízel posměch a pohrdání.

Časem se však i široká veřejnost začala zajímat o to, co za vznikem moderního člověka vlastně vězí. V roce 1912 vzbudil značný rozruch britský nález fosilie zvláštního tvora, který se vyznačoval malou čelistí a velkým objemem mozku.

Do dějin vešel jako Piltdownský člověk. Zdálo se, že zásadní chybějící článek lidské evoluce je na světě. Ale už v roce 1924 našel původem australský antropolog Raymond Dart v Taungu nedaleko pouště Kalahari jinou fosilii.

Ta vypadala opačně než piltdownský člověk, její mozek byl malý, kdežto čelist už vypadala lidsky. Jenže Taungské dítě nebylo odbornou veřejností bráno vážně a nešťastný Dart byl ve vědecké obci zesměšněn.

Většina tehdejších badatelů věřila, že chybějící článek bude nalezen buď v Evropě nebo v Asii. A když byl v roce 1927 objeven tzv.

pekingský člověk (Homo habilis), který měl mozkovnu menší, řada evropských rasistů začala hlásat, že Piltdownský člověk je předchůdce pouze bílé rasy. V listopadu 1953 vychází v bulletinu Britského muzea v článek Řešení piltdownského problému.

Jeho autorem je britský paleoantropolog Kenneth Oakley. Ten Piltdownského člověka prozkoumal pomocí fluorového testu relativního stáří. Výsledek?

„Fosilie byla sestavena z lebky středověkého člověka, 500 let staré orangutaní čelisti a fosilního šimpanzího zubu.

Ke zdání starobylosti pomohlo namáčení kostí v železitém roztoku a dvojchromanu draselném.“ Trvalo tedy 40 let, než byl piltdownský podvod odhalen.

Vraťme se ale zpět do dvacátých let. Raymond Dart neuspěl, ale jiný mladý vědec Louis Leakey byl houževnatější. Tento Brit žijící v Keni přijal Darwinovu myšlenku, že pravlast člověka leží v Africe, za svou.

V roce 1926 ve svých 23 letech se vydal na svou první expedici, jejíž cílem mělo být objevení fosilií předchůdců člověka. Cílem expedice bylo údolí Great Rift Valley, jež se táhne mezi Keňou, Etiopií a Tanzanií.

Tehdy ještě nikdo neměl tušení, že právě v této oblasti se nacházejí čtyři nejvýznamnější naleziště lidských fosilií. Louis Leakey se utábořil poblíž Olduvajské rokle. Nebylo to příliš přívětivé místo, bylo zde nesnesitelné horko a sucho.

Přesto zde Leakey ze svou ženou Mary trávili většinu svého času. Třiatřicet let však jejich práce neposkytovala kýžené plody. Až přišlo léto roku 1959. Byla to Mary Leakeyová, která objevila poklad.

Vykopala zajímavou lebku a i několik nástrojů. Lebka samozřejmě nebyla vcelku, jednalo se o téměř 400 fragmentů, ale jemnou prací se je podařilo sestavit skoro do původní podoby.

Měla velké čelisti, její horní část připomínala lidoopa, ale lidské znaky na ní byly patrné. Její stáří bylo později určeno na 1,75 milionů let a zařazena byla mezi druh Australopithecus boisei.

Louis Leakey a jeho žena Mary však nebyli žádní podivíni, jejichž obzor byl omezen jen a jen na vědu. V roce 1944 na svět přichází jejich syn, který dostává jméno Richard.

(Leakeyovi měli celkem tři syny) Rodiče jej do Olduvajské rokle často brali a nelze se divit, že mladý Richard zprvu k paleoantropologii cítil odpor. Pohrdl univerzitním vzděláním a věnoval se obchodu.

Ale přece jen, červíček zahlodal a časem i Richard se vydal za vykopávkami. V roce 1972 nachází Richard Leakey velmi zachovalou lebku s velkou mozkovnou. Ukázalo se, že se jedná o nejstaršího příslušníka rodu Homo.

Ten se po Africe proháněl před nějakými 1,9 miliony let a Richard Leakey jej přiřadil k samostatnému druhu Homo habilis. Leakeyové však nebyli jediní, kdo v Africe pátral po předcích člověka.

Jistý americký student Donald Johanson se rovněž zajímal o chybějící články ve vývoji člověka. Ještě než dokončil svou disertační práci, odjel v roce 1973 do Etiopie. Zde ho navštívil i Richard Leakey.

Ten se údajně Johansona zeptal, zda skutečně věří, že najde hominida. „Jistě. A staršího, než je ten váš,“ odpověděl mu Johanson a poté dodal: „Klidně se s vámi vsadím o láhev vína.“ Leakey byl dostatečně sebejistý, takže řekl jen:

„Platí.“ Už o rok později nachází Johanson něco, čemu zprvu vůbec nemůže uvěřit. Čtyřicet procent zachovalé kostry, jejíž staří je odhadnuté na tři miliony let a měří na délku něco málo přes metr.

Přesto už na první pohled je patrná řada shodných znaků s kostrou moderního člověka. Johanson ve chvíli nálezu popadl kosti fosilie, ukazoval je na kameru a vykřikoval: „Hej, Richarde, dívej se.

Teď jsem tě dostal!“ V té době byla stále populární píseň od skupiny Beatles „Lucy in the sky with diamonds“ a tak kostra získala přezdívku Lucy.

Johanson se svými spolupracovníky nechal přesvědčit, že Lucy je nový druh, který byl pak pojmenován Australopithecus afarensis.

Richard Leakey s Johansonova nálezu pochopitelně radost neměl. Johanson si byl jistý, že našel nejstaršího člověka a i díky své arogantní povaze to dával celému světu najevo. Tvrdil, že Lucy obrazně leží u stromu ve tvaru Ypsilon.

Australopithecus afarensis tvoří kmen, který se pak jednou větví rozděluje přes Homo habilis a Homo erectus k dnešnímu člověku a větví druhou k vyhynulému australopithecus boisei. Ač Leakey nebyl nikterak nadšený, Johansonovu teorii nekomentoval.

Na otázky tisku odpovídal, že ho zajímá jen pravda a ne nějaké tahanice. Přesto o Johansonovi pochyboval. Přece jen, na podporu Johansonova Ypsilon bylo nalezeno jen příliš málo fosilií. Nicméně, pro média byl tento spor zajímavý a snažila se jej podporovat.

Richard Leakey i Johanson byli v roce 1981 pozváni do televizní debaty, kterou vedl lehce agresivní moderátor Walter Cronkite. Johanson pozvání přijal nadšeně, Leakey tušil, že to je past, ale nechtěl být pokládán za zbabělce.

Ve studiu pak Johanson s vítězoslavným výrazem nakreslil své ypsilon a drze se na Leakeyho zadíval.

Leakey pozdvihl obočí a přes diagram nakreslil velké X. K tomu doplnil velký otazník, čímž chtěl poukázat na to, že ke konečnému pojmenování stavu věcí není ještě dostatek nálezů. Od té doby se Johanson a Leakey už nepotkali.

Leakey, který si neodpustil, že se nechal vmanipulovat do televizní show, se přestal paleoantropologii věnovat aktivně a soustředil se na jen na kancelářskou práci v Keňském národním muzeu. Obě strany se dokázaly shodnout v tom, že australopithecus a homo, tedy hlavní dvě linie hominidů, měly stejného předka.

Richard Leakey však byl přesvědčen, že Johansonova Lucy je jen jiný příslušník linie australopithecus, a že společný předek bude nalezen ještě z dřívější doby, klidně z doby před osmi miliony let.

Rovněž se mu nezdál tvar ypsilon, preferoval spíše složitější strukturu, která by v diagramu vypadala spíše jako rozvětvený keř.

Na základě genetických zkoumání se později ukázalo, že pravdu bude mít zřejmě Leakey.

Ač taková fosilie zatím objevena nebyla, molekulární genetika tvrdí, že lidská a opičí linie se oddělila před sedmi miliony let. Zejména na africkém kontinentě dodnes dochází k různým dalším nálezům.

Například manželka Richarda Leakeye , Meave Leakeyová, odkryla hominidní nálezy, které pocházejí z doby před čtyřmi miliony let. Jedná se zcela jistě o hominida, ale zároveň to je úplně jiný, dosud neznámý druh.

V jiné africké lokalitě zase byly objeveny kosti jiného druhu, které však byly stejně staré jako nález Meave. Znamená to tedy, že řada hominidních druhů žila současně. Leakeyův keř je tedy mnohem pravděpodobnější variantou než Johansonovo Ypsilon.

Přesto si Američan čas od času neodpustí lehce arogantní poznámku, že „jeho“ Lucy je tak jako tak nejznámějším lidským předkem. Leakymu to může být jedno. Současný vývoj v paleoantropologii totiž dává za pravdu jemu.

Foto: wikipedie, pinterest
Související články
Věda a technika
Diamantový Merkur: Nejmenší planeta sluneční soustavy ukrývá nezměrné bohatství
Merkur, nejmenší planeta sluneční soustavy, možná skrývá poklad, o kterém jsme dosud neměli tušení. Pod jeho povrchem by se podle nejnovějších výzkumů mohla nacházet až 18 kilometrů silná vrstva diamantů! Jak k tomuto objevu vědci došli a co to znamená pro naše chápání vzniku planet? Planeta možná ukrývá nezměrné bohatství! Je to nejmenší planeta naší sluneční […]
Věda a technika
Čínská Nebeská brána: Nejdelší lanovka světa vedoucí k branám nebes
Představte si jízdu dlouhou téměř 7,5 kilometru, během které se kabina lanovky vyšplhá do závratné výšky a vy se budete kochat výhledy na čínské hory, jež vypadají jako z pohádky. To je lanovka Tianmen Shan v Číně, nejdelší kabinová lanovka světa, která vás doveze až k legendární „Nebeské bráně“ – monumentálnímu přírodnímu skalnímu oblouku. Odvážíte […]
Věda a technika
Smrt z moře: Čtyřhranka a měchýřovka
Průhlední, téměř neviditelní, ale smrtelně nebezpeční. Čtyřhranka Fleckerova a měchýřovka portugalská patří mezi nejjedovatější mořské živočichy. Setkání s nimi může skončit paralýzou i zástavou srdce. Čtyřhranka Fleckerova: Průhledná smrt z moře Jeden z nejjedovatějších živočichů působí na první pohled křehce a étericky, málem ho ve vodě ani nevidíte: je jím čtyřhranka Fleckerova. Vypadá jako velká, […]
Věda a technika
Apple Vision Pro: Revoluce, nebo předražená hračka?
Nové 3D brýle od Applu vzbuzují obrovský rozruch. Nabízejí neuvěřitelně realistický obraz, sledování pohybů očí a rozšířenou realitu. Jsou ale skutečně přelomové, nebo jde jen o další drahý gadget pro nadšence? Zatím hlavně pro zábavu Headset je doslova našlapaný i dalšími technologiemi. Má vlastní operační systém VisionOS a technologie umožňující sledování vašich očí a rozpoznávání […]
reklama
věda a technika
Pavouci, želvy a superplameny: Jak zvířata a oheň mění vesmírné mise
Pavouci tkající sítě ve stavu beztíže, želvy obíhající Měsíc a tajemné „chladné plameny“ – vesmírné experimenty se zvířaty a ohněm odhalují překvapivé jevy. Co se naučili vědci z těchto neobvyklých pokusů a jak to ovlivní budoucí kolonizaci Marsu? Pavouci ve vesmíru V roce 2011 vyslali vědci na ISS dva pavouky druhu nefila kyjonohá, aby zjistili, […]
Od prvních 3D filmů po Apple Vision Pro: Jak virtuální realita dobývá svět
Virtuální realita není novinkou posledních let – její kořeny sahají až do 20. let minulého století. Jak se z primitivních zařízení stala technologie, která mění zábavu, medicínu i vzdělávání? A proč jsou nové 3D brýle od Applu považovány za revoluci? První kroky do virtuálního světa Ačkoliv by se mohlo zdát, že technologie využívaná k vytvoření […]
Ptakopysk a korovec: Nečekaní jedovatí savci a plazi
Vypadají roztomile nebo neškodně, ale jejich jed vás může vyřadit na měsíce. Objevte fascinující svět ptakopyska podivného a korovce jedovatého – tvorů, kteří dokazují, že jed nemají jen hadi a pavouci. Má velký plochý čenich, který vypadá jako zobák, silnou kůži pokrytou hnědou srstí, široký plochý ocas a drápy s plovacími blánami. Je to sice […]
Letadlo těžší než vzduch
Už nejstarší mýty vypráví o létání. S křídly to zkouší už Ikaros, který ale vyletí příliš blízko slunci, jež jej spálí. Křídla se i v průběhu středověku a novověku staví z peří, ale i z jiných materiálů, a odvážní vynálezci s nimi skáčou z věží a pod věžemi si lámou nohy. I Leonardo da Vinci (1452–1519) propadne létání a navrhne hned […]
reklama
lifestyle
Slavní, které roztřásl Parkinson: Johnny Cash
Začne to nenápadně. Třeba tím, že se malíček ruky chvěje a nechce přestat. Po čase se přidají další prsty. Tělo posílá vzkaz. Když ho lékař „přečte“ nahlas, život se rázem mění. Bez ohledu na slávu, bohatství či moc. Tělo Johnnyho Cashe (1932–2003), jedné z největší amerických hudebních legend, dostává pořádně zabrat. V šedesátých letech naplno zahučí do […]
Ledničky, myčky a trouby: Jak se vařilo a uchovávalo jídlo před sto lety?
Představte si život bez lednice nebo myčky nádobí. Jak naši předkové uchovávali potraviny a myli nádobí? Prozkoumejte fascinující historii spotřebičů, které dnes považujeme za samozřejmost. Lednička byla dvakrát dražší než auto Před vynálezem ledničky se lidé snažili uchovávat potraviny déle čerstvé pomocí komor a sklepení naplněných ledem. V domácnostech šlo o dřevěné skříňky opláštěné kovem, […]
Chytré technologie pro domácnost, vztahy i dobrodružství
Chcete se učit jazyky zábavně, nebo si pořídit kameru, která přežije i extrémní podmínky? A co takhle aplikace, která pomůže udržet váš vztah v kondici? Představujeme inovativní produkty, které změní váš každodenní život. VZDĚLÁVÁNÍ Jazyky hravě a jednoduše! Učte se anglicky nebo německy hravě. Po velkém úspěchu vzdělávacích pexes španělsky, francouzsky a italsky hravě přichází […]
Revoluce v outdoorovém grilování a relaxačních technikách
Chystáte se na piknik do přírody a nechcete tahat těžký gril? Nebo hledáte dokonalou oční masku, která uleví od stresu? Přinášíme vám přehled chytrých vychytávek, které usnadní pobyt v přírodě i domácí relaxaci. CAMPING Tenhle gril se dá po použití hodit do křoví. Rozloží se. Jednorázový ekologický grill Casus Grill od stejnojmenné značky se hodí na krátké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz