Domů     Kde se nacházela legendární Atlantida?
Kde se nacházela legendární Atlantida?
21.8.2023

Mýtus o Atlantidě, ostrovním státě, který měl opanovat celou oblast Středomoří, aby byl nakonec zničen obrovskou přírodní katastrofou, jež na něj seslali samotní bohové, zná asi každý.

Mnoho vědců se tuto bájnou říši snažilo nalézt a mnozí věřili, že se jim to podařilo. Na jakých místech pátrali nebo pátrají dodnes?

Jediným, kdo se ve starověku o Atlantidě zmiňoval, byl řecký filozof Platón (427–347 př. n. l.) ve svých spisech Timaios a Kritias.

Líčil ji jako kontinent o velikosti Malé Asie a Libye, který se rozkládal za Herkulovými sloupy (což je starověké označení pro Gibraltarský průliv) a potopil se asi 9600 let př. n. l. Podle řecké mytologie panoval v této oblasti bůh moří, Poseidon.

Název Atlantida byl odvozen od jména jeho nejstaršího syna Atlanta. Podle Platóna žili nejprve Atlanťané spořádaně a v souladu se zákony bohů. Pak ale zatoužili po bohatství a moci.

Mapa z roku 1669, která Atlantidu umisťuje doprostřed Atlantského oceánu. FOTO: Athanasius Kircher/Creative Commons/Public Domain
Mapa z roku 1669, která Atlantidu umisťuje doprostřed Atlantského oceánu. FOTO: Athanasius Kircher/Creative Commons/Public Domain

Trest bohů za touhu po moci

Agresivita Atlanťanů s postupem času rostla. Záhy vstoupili do krvavé války se Středomořím, zejména proti Egyptu a pre-Athenám. Zatímco Egypt a velkou část Středomoří si podmanili, pre-Athéňané jim uštědřili zdrcující porážku.

Atlanťané kvůli tomu přišli o důvěru bohů. Zeus, nejvyšší z bohů řecké mytologie, se rozhodl seslat na Atlantidu přírodní katastrofu, aby ji zničil. Nejčastěji se uvádí, že šlo o zemětřesení, případně výbuch sopky, následované obří vlnou tsunami.

Celý kontinent se poté potopil do moře. Tolik k tomu, co o Atlantidě napsal slavný řecký filosof. Kde ale tuto potopenou říši hledat?

Hledání jehly v kupce sena

Herkulovy sloupy odkazují podle vědců na Gibraltarský průliv a Atlantský oceán, který Řekové považovali za světový, neboť omýval Evropu, Afriku i Asii. Atlantida se tak mohla nacházet kdekoliv v Atlantském oceánu.

Jenže zatímco Atlantida nese jméno po synovi boha Poseidona, Atlantský oceán po podobně pojmenovaném titánovi Atlantovi.

Název nám tak ve skutečnosti o umístění bájné říše mnoho neřekne a naznačuje, že ve skutečnosti mohla být Atlantida prakticky kdekoliv – často se hovoří také o Středozemním moři, ve kterém se před tisíci lety odehrálo hned několik přírodních katastrof.

Platónův spis Timaios - latinský překlad z 15. století. FOTO: History of Science Collections, University of Oklahoma Libraries/ Creative Commons/Public Domain
Platónův spis Timaios – latinský překlad z 15. století. FOTO: History of Science Collections, University of Oklahoma Libraries/ Creative Commons/Public Domain

Místa, která mohla být Atlantidou:

Město Heliké stižené obří vlnou tsunami

Vykopávky v Heliké. Někdejší budova sloužila zřejmě jako barvírna. FOTO: Drekis/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Vykopávky v Heliké. Někdejší budova sloužila zřejmě jako barvírna. FOTO: Drekis/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Když v roce 373 př. n. l. začala město Heliké v Korintském zálivu houfně opouštět zvířata, nevěnovali tomu místní dostatečnou pozornost. Ani varování ve formě náhle se objevujících obřích plamenných sloupů je nepřiměla opustit dvé domovy.

O pár dní později se tak stali obětmi přírodní katastrofy. Zemětřesení následovala ohromná vlna tsunami, která pohltila všechny budovy ve městě bez ohledu na jejich výšku, nepřežil nikdo.

Až v roce 2000 se podařilo oceánem pohlcené město pod vrstvami bahna a jílu najít. Pod potopeným Heliké však archeologové našli ještě starší vrstvu osídlení, pocházející přibližně z roku 2400 př. n. l. Šlo snad o původní Atlantidu?

Výbuchem sopky zničený ostrov Santorini

Že by byla správnou stopou někdejší katastrofa na řeckém ostrově Santorini? FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo
Že by byla správnou stopou někdejší katastrofa na řeckém ostrově Santorini? FOTO: NASA/Creative Commons/Volné dílo

Je však také možné, že k vylíčení bájného zničení Atlantidy využil Platón jinou katastrofu, ke které došlo ve Středozemním moři. Když v něm před 3 600 lety vybuchla podmořská sopka, část ostrova Santorini, tehdy známého jako Théra, se doslova propadla do moře.

Ostrov byl přitom osídlen už od pozdního neolitu. V době exploze se na něm mělo nacházet prosperující město, které se podobně jako Pompeje zachovalo pod příkrovem lávy.

Nebyly v něm však nalezeny žádné lidské ostatky ani šperky či jiné cennosti, což svědčí o jeho úspěšné evakuaci ještě před katastrofou.

Dříve archeologové věřili, že právě tato událost byla příčinou náhlého zániku minojské civilizace na Krétě, poslední průzkumy ale ukazují, že ta se z katastrofy vzpamatovala a vzkvétala nejméně dalších 200 let.

Atlanťany obývané Kanárské ostrovy

Nadějí pro badatele byl netradiční vzhled Guančů. FOTO: Mike Peel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Nadějí pro badatele byl netradiční vzhled Guančů. FOTO: Mike Peel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Doslova ztělesněním Atlanťanů jsou pak původní obyvatelé Kanárských ostrovů, Guančové. Byli vysocí, blonďatí a modroocí.

Vzhledem k blízkosti Afriky s negroidními kmeny byl jejich vzhled překvapivý, i když se usuzuje, že šlo zřejmě o potomky Berberů, kteří měli taktéž světlou barvu pleti.

Ačkoliv byly ostrovy známy už Římanům, Guančové byli objeveni až španělskými dobyvateli ve 14. století. Jejich vývoj i materiální vybavení tehdy odpovídaly době kamenné. Měli vlastní hvízdavý jazyk, živili se chovem ovcí a koz a tvořili primitivní keramiku.

Neznali lodě, plavidla Španělů považovali za ptáky. Pokročilé byly oproti tomu jejich znalosti mumifikace a trepanací lebky.

Azorské ostrovy jako vrcholek potopené Atlantidy

Mapa Azorských ostrovů z roku 1584. FOTO: Abraham Ortelius/Creative Commons/Public domain
Mapa Azorských ostrovů z roku 1584. FOTO: Abraham Ortelius/Creative Commons/Public domain

Německý jezuita Athanasius Kircher (1602–1680) pokládal za vrcholek potopeného bájného kontinentu, tedy Atlantidy, Azorské ostrovy. Zmínil se o tom ve své knize Mundus Subterraneus, kterou vydal v polovině 17. století.

Svá tvrzení dokonce podložil i přesným nákresem mapy Atlantidy, která však má poněkud proházené světové strany. Jak ke svým závěrům dospěl, nikdo neví.

Nedávno však námořník Diocleciano Silva za použití digitálního skenovacího zařízení objevili mezi ostrovy São Miguel a Terceira pod hladinou oceánu obrovskou pyramidu vysokou asi 60 metrů s rozlohou kolem osmi tisíc metrů čtverečních.

Mohlo by jít o pozůstatek Atlantidy? Stáří stavby tomu úplně neodpovídá, je odhadováno na 20 000 let.

Oko Sahary Richat

Dodnes není jasné, jak neuvěřitelné Oko Sahary přesně vzniklo. FOTO: Pxfuel
Dodnes není jasné, jak neuvěřitelné Oko Sahary přesně vzniklo. FOTO: Pxfuel

V Mauritánii, přesněji v saharské poušti nedaleko města Ouadane, se nachází obrovský skalnatý útvar, kterému se přezdívá Oko Sahary. Rozlehlá kruhová struktura Richat o průměru 50 km je dobře viditelná i z vesmíru.

Ačkoliv se vědci domnívají, že jde o geologický dóm, jak vznikl, nejsou schopni určit. Proto se objevila teorie, že šlo o pozůstatek bájené Atlantidy, případně nějaké mimozemské stavby.

Usazeniny ve středu Richatu jsou staré 2,5 miliardy let, kdežto ty na okrajích jen 500 milionů let. Díky erozi kamenů vypadávají z Richatu kosti zvířat, která žila před 100 až 500 tisíci lety, stejně jako pozůstatky kamenných nástrojů našich předků.

Sardinie obývaná staviteli nuragů

Stopy vedou i k dnes oblíbené turistické destinaci, Sardinii. FOTO: Roberto Mura/Creative Commons/Volné dílo
Stopy vedou i k dnes oblíbené turistické destinaci, Sardinii. FOTO: Roberto Mura/Creative Commons/Volné dílo

Italský novinář Sergio Frau se zase domnívá, že v době před Alexandrem Velikým značily Herkulovy sloupy Sicilský průliv. Pak by byla Atlantida totožná se Sardinií, kterou mezi 18. stoletím př. n. l. a 2. stoletím n. l. osidlovala nuragská civilizace.

Je pojmenovaná podle kamenných věží ve tvaru komolého kužele, které stavěla. Na ostrově se dochovalo na 7 000 těchto nuragů.

Poté, co Sardinii zasáhla ničivá tsunami, se část přeživších obyvatel přepravila k italské pevnině a založila tam etruskou civilizaci, druhá část se zřejmě připojila k ostatním mořským národům při útoku na Egypt.

Foto: viz popisky. Úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
reklama
věda a technika
Majestátní vlk: Samotář, který miluje společnost ostatních
Les si pomalu přebírá pod správu tma, když ticho najednou přeruší táhlé zavytí. Nezůstane u jednoho a další se přidávají, rázem jde o vlčí symfonii. O několik minut později už se majestátní těla schází nedaleko tůňky. Lov právě začíná. V roce 1758 švédský přírodovědec Carl Linné (1707-1778) popíše vlka obecného, v latině mu přiřkne jméno canis lupus. […]
Modelařina z Petriho misky: Kdy zvládneme poskládat embryo?
Lítý boj o přežití, nelítostný závod, na jehož konci možná čeká nový život. Jedna ze spermií se konečně spojí s vajíčkem. Za 9 měsíců se rozkřičí modrooký novorozený andílek. Zatím má ale budoucí embryo do podoby člověka a dokonce i jakéhokoliv savce pořádně daleko. Stejně, jako novinky z laboratoří. Do jaké fáze již vědci dokážou […]
Miniroboti zrychlí a zkvalitní výrobu piva
Česko je pivní velmocí, o tom není pochyb. Ovšem s výrobou piva je spojeno nejedno úskalí, které může práci sládků zmařit. Čeští vědci proto nyní přišli s takzvanými beerboty – minirobůtky, kteří mají výrobu piva urychlit, a zároveň zabránit tomu, aby při ní bylo znehodnoceno. Jak fungují? Tradici vaření piva přinesli do Českých zemí pravděpodobně Slované během […]
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity se vpasovala mezi pilíře moderní fyziky. Před 108 lety přinesl světu její dokonalejší verzi – obecnou teorii relativity.   Teoretický fyzik Albert Einstein (1879–1955) neměl laboratoř, stačil […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
epochanacestach.cz
Zoo Ústí nad Labem: Na počátku byl nadšený milovník ptactva
Při návštěvě zoo v Ústí nad Labem se musíme připravit na to, že procházka tu bude trochu fyzicky náročná. Zahrada se totiž rozkládá na svahu Mariánské skály východně od městského centra. Tuhle nevýhodu ale můžeme snadno proměnit v plus, když si pro vstup nevybereme dolní vchod v Drážďanské ulici, ale převýšení 96 metrů za sebe necháme zdolat autobus
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
enigmaplus.cz
Historická záhada: Žili lidé a dinosauři společně?
K vyhynutí dinosaurů dochází následkem srážky Země s velkým meteorem před více než 65 miliony let. Pak uplyne dalších více než 60 milionů let a na Zemi se objeví první příslušníci rodu Homo. Tak histo
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
nejsemsama.cz
Tam, kde voní ovoce – Česká republika
Krásné počasí přímo ponouká k podniknutí výletu! Co takhle si udělat nějakou dobrou svačinku a vyrazit tam, kde to navzdory letošním nenadálým mrazíkům voní po ovoci? Mandloňové sady v Hustopečích V roce 2012 vznikla v Hustopečích u Brna unikátní rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Měří 17
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
epochalnisvet.cz
Pagani staví v Miami ultraprémiové rezidence
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt
Okradla mě kamarádka
skutecnepribehy.cz
Okradla mě kamarádka
Byly jsme neoddělitelná dvojice. Já a moje kamarádka jsme si padly hned do oka, a tak to mělo zůstat. Ale nezůstalo. Květované šatičky, blonďaté vlásky, oči modré jako len a pár roztomilých pih na malém nosíku! Když jsem ji uviděla, hned mě okouzlila. Já byla pravý opak. Hned se z nás staly nerozlučné kamarádky. Seděly jsme spolu
Univerzální dárcovská krev na obzoru
21stoleti.cz
Univerzální dárcovská krev na obzoru
Univerzálními dárci krve jsou lidé s krevní skupinou 0. Ne vždy je ale této krve dostatek, proto se vědci snaží vymyslet, jak to zařídit, aby mohl člověk s jakoukoliv krevní skupinou darovat krev osta
Patchworkové taštičky nejen na mobil
panidomu.cz
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
iluxus.cz
Nová kapitola ikonického světa vůní Signorina
Signorina Unica Eau de Parfum ztělesňuje mnohostranné pojetí ženskosti, na němž staví značka Ferragamo. Vzdává hold jedinečné esenci, která tkví v každé ženě, a povzbuzuje k přijetí vlastní unikátní o
Žilková se odstřihla od jeho jména
nasehvezdy.cz
Žilková se odstřihla od jeho jména
Konečně má, po čem toužila! Veronice Žilkové (62) ze seriálu ZOO se dlouho nedařilo zavřít dveře za minulostí. Ačkoli rozvod s Martinem Stropnickým (67) po 18 letech manželství oznámila zkraje roku
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
historyplus.cz
Přemysl Otakar I. vs. Jindřich Břetislav: Ze spojenců se stali soci kvůli dluhu
Zuří! Přemysl Otakar I. div nevyskočí vzteky z kůže. Vytáhl s armádou do pole, jenže žádná bitva nebude. Skoro všichni velmoži ho zradili! Místo, aby vyhnal biskupa Jindřicha Břetislava ze země, kníže sám musí uprchnout za hranice.   České země neprožívají na konci 12. století zrovna nejšťastnější období. Znesváření Přemyslovci spolu už téměř 20 let bojují o
Rajčatové rizoto v italském stylu
tisicereceptu.cz
Rajčatové rizoto v italském stylu
Vylepšit ho můžete opečenou slaninou, kuřecím masem i krevetami. Suroviny 250 g rýže arborio 1 cibule sůl pepř 2 stroužky česneku olivový olej špetka chilli 100 ml bílého vína 400 g loup