Všechny mobilní telefony potřebují svou šťávu. Nabíječky jsou tedy běžnou součástí našeho života. Na tyto obyvatele zásuvek lze narazit kdekoliv.
Ovšem britští technologové vyvinuli nový a poněkud zvláštní způsob, jak mobilní telefony nabíjet. Díky nim se možná nabíječky přesunou ze zásuvek v obývacích pokojích na toalety.
Vědci z Bristolské univerzity a Bristolské laboratoře robotiky v jihozápadní Anglii představili svůj neobvyklý projekt. Vymysleli totiž technologii schopnou využít moč a přeměnit ji na energii, která by vystačila na provoz mobilních telefonů.
Britové vyvinuli palivovou buňku, která bakterie donutí moč rozložit, a posléze z ní získat energii.
„Ještě nikdo nevyužil k ničemu podobnému energii z moči, tudíž jde o vzrušující objev,“ chlubí se jeden z vývojářů inženýr Ioannis Ieropoulos. Podle něj má tato technologie neocenitelné výhody.
Při výrobě energie se zde nemusí spoléhat na nevypočitatelný vítr nebo Slunce. „Vlastně recyklujeme odpad, abychom vytvořili energii. Jde o produkt, u kterého si můžeme být jistí nekonečným přísunem vlastní moči,“ myslí si Ieropoulos. Pravdou však je, že technologie skladování sluneční energie již existují.
Ony šikovné bakterie, které jsou vlastně energetickými pracovníky, nejsou lecjaké. Vědci si je „vypěstovali“ na anodách z karbonových vláken. Poté je přesunuli do speciálních keramických válců, kam pak pustili moč, která je plná různých chemikálií.
Ty ovšem bakterie dokázaly rozložit. Při celém procesu vzniká nevelké množství elektrického náboje, jenž se poté uloží do kondenzátorů. Na konci procesu tedy stojí mikrobiologické palivo. Elektřiny zatím není příliš.
Podle autorů technologie zatím postačí jen na posílání SMS zpráv či krátký telefonát. Vyvinutá palivová buňka je navíc docela velká, odpovídá zhruba baterii do auta. Klasické nabíječky jsou tedy zatím mnohem praktičtější.
„Náš koncept funguje a to je hlavní. Teď jej musíme vylepšit, aby dokázal nabíjet baterie tak, jak je třeba. Věřím, že se vše jednou prosadí i do domácností,“ slibuje další pokrok Ieropoulos. Moče jako možného zdroje energie si všimli i singapurští vědci.
Ti představili baterii o rozměrech kreditní karty, která z 0,2 ml moči dokáže vyrobit elektrické napětí 1,5V s maximálním výkonem 1,5 mW.