V roce 1701 už slavnému pirátskému kapitánovi Williamu Kiddovi teklo do bot. Po jednom přepadení se smyčka stahovala a on se musel rozhodnout, co udělá se získanou kořistí. Kde zanechal svůj legendární poklad?
Záhy Kidda dopadli a odsoudili k smrti oběšením, což rozhodně nevzal s odevzdaným klidem. „Mám dost zlata, abych jím zasypal celý Londýn! Nechte mě žít a povím vám, kde je!“ křičel podle dochovaných pramenů krátce před svou popravou. Marně.
Oprátka ukončila jeho život a s ním i naděje na rychlé objevení zlata a stříbra, které uloupil. Po celá staletí se na moře vydávají lovci pokladů, aby legendární bohatství našli. Dokonce se měla objevit i mapa, která k němu vede.
Po spekulacích, že by mohl být poklad tvořený zlatem, stříbrem a drahými látkami, ukrytý přímo na Gardinerově ostrově nedaleko New Yorku, se pozornost upřela na oceán.
Objevil ho, nebo ne?
Pátrání v blízkosti amerických břehů nebylo úspěšné a mnozí potápěči se tak začali dívat po jiných lokalitách. Nejdále se dostal americký průzkumník Barry Clifford, který v roce 2015 našel trosky neznámé lodi u menšího ostrova v blízkosti Madagaskaru.
Když tam objevil dřevěné zbytky ukrývající stříbrný prut, uvěřil, že pochází právě z lodi kapitána Kidda.
„Věřím nyní, že zkoumaný vrak je skutečně Kiddův koráb Adventure Galley a všechny důkazy nasvědčují tomu, že i objevené stříbro je součástí kapitánova pokladu,“ řekl o několik dní později Clifford novinářům.
Zdůraznil přitom, že pod vodou toho musí být mnohem víc. „Jsem si jistý, že celý spodek dutiny, kde jsem našel stříbrný valoun, je vyplněn kovem.“ Jenže nejen k jeho zklamání se tento závěr nepotvrdil a další stříbro se vyzvednout nepodařilo. Záhada tak stále trvá a většina badatelů má Kiddův poklad za neobjevený.