Frankové už třetí den útočí na pevnost plnou slovanských ozbrojenců. Neúspěšně. Mají za sebou těžké ztráty, padla spousta jejich bojovníků. Když vysílené bojovníky nečekaně napadnou slovanští obránci, dají se na útěk. Vládce Sámo si tak u Wogastisburgu připíše vítězství.
Sámo se slovanskými bojovníky zvládne nájezdy kočovných Avarů. Jenže silná říše složená ze sjednocených slovanských kmenů nyní přidělává vrásky na čele také franskému králi Dagobertovi (asi 603–639).
V letech 631/632 dojde ke střetnutí, ve kterém si změří síly franští vojáci s těmi slovanskými.
Kronikář místo neprozradí
„Avšak Austrasijci oblehnou pevnost Wogastisburg, kde zůstal největší oddíl statečných Vinidů, a po tři dny s nimi bojují,“ líčí kronikář Fredegar (7. století).
Doplňuje, že „je tu mečem pobit velký počet lidí z Dagobertova vojska, a potom davše se na útěk, zanechají tam všechny stany i věci, které s sebou měli, a vrátí se do svých sídel“.
Fredegar je jediný, kdo se vylíčení bitvy věnuje, ovšem, kde přesně Wogastisburg leží, o tom se bohužel nezmiňuje. Historikové se v současnosti na přesném umístění bojiště neumí shodnout.
Rozlohu říše ani směr vojenského tažení neznáme
„Lokalizace Wogastisburgu úzce souvisí s dvěma nevyřešenými otázkami: jaký byl územní rozsah Sámovy říše a kudy táhlo vojsko Austrasijců v roce 631/632,“ píše Jiří Bílek. Ani na jednu z nich se zatím nepodařilo odpovědět.
Některé teorie proto navrhují vrch Rubín u Podbořan. V těchto místech skutečně v 7.–10. století sídlili Slované, což podporují i archeologické nálezy z tohoto období jako například šipky či ostruhy.
Jiní dějepisci, jako například August Sedláček (1843–1926) naopak místo bitvy umisťují k česko-německým hranicím směrem do Durynska a uvažují například o Úhošti u Kadaně.
Nachází se hradiště na Slovensku?
Současný slovenský historik Matúš Kučera se podle různých analýz včetně archeologické, geografické nebo také vojenské domnívá, že mohlo jít o oblast Bratislavské brány. Žádný upřesňující důkaz, ale neexistuje.
Přesné umístění Wogastisburgu, opevněného hradiště, u kterého v letech 631/632 vyhráli Slované nad Franky, dodnes bohužel neznáme.