Velká hala hotelu Sheraton šumí tichým hovorem. Uprostřed obrovský stůl prohýbající se lahůdkami. Najednou se otevřou dveře a vstupuje pět číšníků s velkými tácy. Nastává nekontrolovatelný úprk ke stolu. Postarší dáma je sražena na zem. Co se děje? Bude se podávat výtečný kaviár – gastronomické zlato.
To jste to s tím zlatem trochu přehnali, řeknete si. Ale kdepak! Počítejte s námi: cena jednoho kilogramu toho nejlepšího kaviáru (almazu), který koupíte v Londýně v House & Prunier na Picadilly vás přijde na 25 tisíc USD (489.000 korun).
Trojská unce zlata (32,151g) se prodává za cca 1200 USD (11.400 korun). Velký rozdíl tu nenajdete. Připomeňme si, že kilogram kaviáru stojí více, jak nová Škoda Octavia 1.9 TD. No, nekupte to!
Co to je vlastně kaviár?
Kaviár se nazývají rybí jikry, nebo chcete-li vajíčka. Ty se konzervují v soli jejíž množství by u těch nejkvalitnějších kaviárů nemělo přesáhnout 7%. Jikry se získávají z vaječníků rybích samic. Pravý kaviár se získá pouze ze samic tří druhů jeseterů.
Nejlepší, ale i nejdražší je kaviár zvaný almaz, což znamená v ruštině – diamant. Jde o kaviár z belugy, která ale musí být starší sta let. Kuličky mají bílou barvu, a čím je ryba starší, tím je její kaviár bělejší a jeho chuť vytříbenější.
Nejslavnější poutník moří
Pravý kaviár se získává z jesetera. Tato ryba je starší než dinosauři, byla tu o 250 miliónů let dříve, než se objevil člověk. Nejkvalitnější kaviár pochází z ryb, které se podaří ulovit tak tři dny před třením.
Ačkoliv na světě existuje dvacet čtyři druhů jeseterů, pravý kaviár se získává pouze ze tří z nich: belugy, osetry a sevrugy. Beluga – Vyza velká (Huso, huso) je největší, dosahuje délky čtyř metrů a váhy až osmi set kilogramů.
Kaviár z tohoto jesetera byl vždy považován za nejlahodnější a Cena je bohužel, závratná.
Loví většinou pytláci
V současné době patří prvenství světové produkce kaviáru Íránu. Logika je jasná, zatímco v Rusku došlo k rozpadu kaviárového monopolu, který řídil stát, Íránci pracují organizovaně. Každého uloveného jesetera nahrazují novým.
Rok co rok vypouští do Kaspického moře 24 milionů nových ryb. Přestože dvě třetiny jeseterů žijí u ústí řeky Volhy, produkuje Rusko málo kaviáru. Ptáte se proč? „Pouhých deset procent jde oficiální cestou.
Zbývajících 90 procent jde na konto pytláků a obchodníků na černém trhu,“ prohlásí astrachaňský gubernátor Alexandr Žilkin. Kdysi Sověti střežili výrobu kaviáru se stejnou pečlivostí jako svůj vesmírný program. Teď to neřídí nikdo.
Kaviár je ilegálním platidlem
Sovětské stavby velkých přehrad zmenšily životní prostor jeseterům a zárověň snížily i kvalitu vodního království. Ve vodě chybělo velké množství živných látek, naopak přibylo toxického odpadu z továren.
Když však Sověti v šedesátých letech minulého století zjistili, že je produkce kaviáru výrazně ohrožena, začali budovat umělé líhně a začali zavádět přísnou regulaci rybolovu. Vzhledem k nedávno fungujícím gulagům si málokdo dovolil nastolená pravidla porušit.
Za posledních let vlády Sovětů mizely tuny kaviáru cestami černého obchodu. Kaviár se stal ilegálním platidlem, uznávaným prostředkem k uplácení. Chcete lístek na premiéru v Bol’šom Těatre? Propadli jste u zkoušky? Policie vám sebrala řidičský průkaz? Kaviár vše zařídí.