Policisté ve španělském městě Cuenca mají dlouhou službu. Aby si ji ukrátili, zastaví nenápadné nákladní auto na rutinní prohlídku. Když kontrolují korbu, ztuhnou. Gigantická bomba, kterou objeví, má zničit celé centrum Madridu!
Na místo už naštěstí nedojede.
Madrid si vydechl
Baskická separatistická organizace ETA patří do roku 2006, kdy konečně vyhlásí „permanentní klid zbraní,“ k největším teroristickým hrozbám v Evropě.
V roce 2004 dva členové organizace naplní nákladní vůz 30 kilogramy dynamitu a 500 kilogramy nebezpečných chemických sloučenin. Hodlají nechat vybuchnout tuto gigantickou bombu v centru Madridu. znudění policisté ho zastaví a provedou běžnou prohlídku.
Stačila necelá minuta!
V březni 2015 se vlak s parní lokomotivou řítí přes výstražné červené světlo britským hrabstvím Wiltshire. Patří společnosti, pořádající retro jízdy pro turisty. Lokomotiva je vybavena automatickými brzdami, ale strojvedoucí je omylem brzdy vyřadí z provozu.
Vlak přejede výstražné světlo a řítí se přes další koleje, aniž by zpomalil. Nikdo z jeho 300 pasažérů v té chvíli netuší, jak blízko byli k největší britské železniční katastrofě v dějinách.
Necelých 60 vteřin před nimi se přes výhybku přeřítil rychlík s 400 cestujícími rychlostí 110 km/hod.
Nebezpečí jaderných hlavic
Na ruské jaderné ponorce Jekatěrinburg, která parkuje v docích v Rosljakovu, vypukne v roce 2011 požár. Kromě dvou reaktorů na pohánění plavidla jsou na palubě miny, torpéda a množství nukleárních střel, z nichž každá je vybavena čtyřmi jadernými hlavicemi.
Stačí nepozornost dělníků a žhavé jiskry při opravě ponorky dopadnou na suché dřevěné lešení, které ji obklopuje. Oheň zachvátí i samotné plavidlo a katastrofa se zdá být neodvratná! Nakonec se požár podaří uhasit díky částečnému potopení ponorky.
Osudná technická závada
Po teroristických útocích na New York z 11. září 2001 je západní svět v pohotovosti. Když se krátce nato nehlásí dopravní letadlo, mířící na Londýn, Britové se obávají nejhoršího. Pokud letadlo unesli teroristé, je ohroženo tisíce životů.
Premiér Tony Blair (*1953) má jen vteřiny na rozhodnutí, zda letadlo nechat sestřelit. V posledním okamžiku ztratí nervy a naštěstí si to rozmyslí. Během další minuty se letadlo ozve řídící věži – byla to jen technická závada.
Málem vyvraždili vlastní město
Teprve v roce 1992 prezident Ruska Boris Jelcin (1931-2007) přizná, že ve Sverdlovsku byla tajná továrna na výrobu biologických zbraní. V roce 1979 z ní unikl do vzduchu kvůli nedbalosti pracovníků anthrax v podobě aerosolu.
Nakazilo se 94 lidí, 64 zemřelo. Ale mohla to být daleko větší tragédie.
Kanatžan Alibekov (*1950), bývalý zástupce šéfa sovětského výzkumu a výroby biologických zbraní, emigroval do USA. Mimo jiné prozradil, že kdyby šel vítr ten den opačným směrem, zahubilo by to celé město se stovkami tisíc obyvatel!