Skip to content

Kam se poděla ztracená americká kolonie Roanoke?

„Kde jsou všichni?“ ptá se John White vedle stojícího námořníka. „Co se tu proboha stalo?“ opakuje zoufale, když kráčí polorozpadlou a zpustošenou osadou. Jedinou ozvěnou mu je šelest v korunách stromů, které svými větvemi pohltily pobořené zdi domů. Při pátrání po jejich obyvatelích však nenachází nic, pouze potrhané cáry papírů, na kterých rozpoznává kresby, jež před třemi lety sám nakreslil.

John White (1540–1593) již nikdy nespatřil nikoho z více jak stočlenné kolonie Roanoke, druhé v řadě anglických osidlovacích expedic do Ameriky. Jejich iniciátor – Sir Walter Raleigh (1552–1618) vypravil v roce 1585 první expedici tvořenou převážně dobrodruhy a vojáky.

Kolonisté vystavěli svou osadu na ostrově Roanoke v dnešní Severní Karolíně a v její blízkosti se nacházelo hned několik indiánských kmenů. Angličané zprvu oslňovali místní domorodce moderní technikou, nicméně jejich agresivní počínání vyostřilo vzájemné vztahy natolik, že osadníci byli nuceni po roce Nový svět opustit.

Do tohoto prostředí se Raleigh chystal poslat další kolonii. Tentokrát však rodiny s dětmi namísto ozbrojených žoldáků.

Obydlit zaoceánský svět toužila každá tehdejší mocnost.

Odsoudil je kapitán k záhubě?

„Novou osadu bych si přál postavit u zátoky Chesapeake, mimo španělské území,“ vysvětluje nad mapou shrbený Raleigh pochybnému lodnímu kapitánovi Simonu Fernandezovi (1538–1590). Ten však z neznámých důvodů zakotvuje na ostrově Roanoke.

Kolonie o 116 členech, včetně guvernéra Whitea a jeho těhotné dcery s manželem, je nyní nucena se zabydlet na místě, ze kterého ve spěchu utekla bývalá expedice. Některé domy jsou silně poškozené a je třeba je opravit.

„Pustili se do díla, ale (osadníci) žádali Whitea, aby se vrátil do Anglie a co nejspěšněji dovezl dobytek a sůl,“ popisuje historik Alois Bejblík (1926–1990). White nemarní čas a vydává se na malé šalupě na strastiplnou cestu přes oceán.

Ostrov Roanoke se zdá být ideálním místem k založení kolonie.

Nenajdou nikoho!

Vyplutí zásobovacích lodí přerušuje zpráva o tom, že se schyluje k válce se Španělskem. Žádná loď teď nesmí opustit přístav. Až po třech letech se Whiteovi daří vyplout na cestu. Jak se loď přibližuje k Roanoke, volá jeden z námořníků: „Kouř, černý kouř!“ Skutečně, nad stromy poblíž osady stoupá dým. Nadšená posádka pěje písně a i ve Whiteovi roste naděje na opětovné shledání s dcerou a vnučkou, jež zde před lety zanechal. Jakmile však vejde do vegetací zarostlé osady, jemu ani jeho mužům se nedaří nalézt nikoho z kolonistů.

Jedinou stopou jim je slovo „Croatoan“ vyřezané do stromu uprostřed osady, což je název nedalekého ostrova. Po marném průzkumu okolí je však loď kvůli bouři nucena odplout a zakotvit na Croatoanu kapitán lodi odmítá.

„Croatoa“. Tento název najdou navrátilci vyrytý v kmeni stromu.

Kdo byli světlí domorodci?

Teorií osvětlujících zmizení kolonie je několik. Znamená vyřezaný název nedalekého ostrova místo odchodu kolonistů? Croatoan (dnešní Hatterasův ostrov) se nachází asi 70 km jižně od Roanoke a obýval ho spřátelený domorodý kmen stejného jména.

Historik Milton Giles (*1966) tvrdí: „Ostrov Roanoke nebylo původní plánované místo pro kolonii a o možnosti přesunu se diskutovalo.“ Teorii přesunu na jiný ostrov podporují i zápisky cestovatele Johna Lawsona (1674–1711), který v roce 1701 tuto oblast navštívil.

Ve své knize A New Voyage to Carolina se zmiňuje o setkání se zvláštními světlovlasými indiány z kmene Croatoan, kteří tvrdili, že jejich předky byli bílí lidé.

Proč někdo přelepil místo na starobylé mapě?

Mapa vydává nové tajemství!

Nabízí se však i jiná teorie. V roce 2012 zkoumali vědci z Britského muzea mapu, kterou v roce 1585 vytvořil samotný John White. Mapa detailně zachycuje pobřeží a část vnitrozemí kolem ostrova Roanoke.

Při jejím ohledání si povšimli přelepu zakrývající místo u ústí řeky Chowan, které se nachází asi 80 km od osady na konci průlivu Albemarle. Po průsvitu mapy se vědcům zatajil dech. Pod přelepem se objevil malý kosočtverečný symbol znázorňující pevnost.

Následný průzkum s využitím technologie georadarů potvrdil, že se v dané oblasti pod zemí nachází železná děla, rakve a též byly detekovány základy dřevěných staveb. Je záhada ztracené kolonie po více než 400 letech konečně vysvětlena?

Foto: Wikimedia Commons, Mainlessons.com, Nationalgeographic.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Povzbuzující koupel
nasehvezdy.cz

Povzbuzující koupel

Jste v podzimním období unavená? Trápí vás...
Nový nízkonákladový depozitář v Čáslavi
21stoleti.cz

Nový nízkonákladový depozitář...

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního...
Dejte si koupel snů
nasehvezdy.cz

Dejte si koupel snů

Není nad to, dát si v sychravém...
Kazy i nové diagnózy: dětské zuby jsou čím dál nemocnější
21stoleti.cz

Kazy i nové diagnózy: dětské zuby...

Zuby jsou úžasný vynález. Živočichům totiž...
Exorcisté mají letos plné ruce práce. Viní z toho současnou pandemii
enigmaplus.cz

Exorcisté mají letos plné ruce...

Pandemie koronaviru má po celém světě nejrůznější...
Znovuobjevení kresby Panny Marie. Zázrak, nebo chemie?
enigmaplus.cz

Znovuobjevení kresby Panny...

V roce 2007 vytvořila skupina umělců v Mexiku...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Jaeger-LeCoultre: potápěčské hodinky z rodiny Polaris
iluxus.cz

Jaeger-LeCoultre:...

Dva nové modely obohatily kolekci Polaris, jde o...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Život s duchy pod jednou střechou lidem spíše nevadí, zjistil průzkum
enigmaplus.cz

Život s duchy pod jednou...

Strašidelné domy stojí po celém světě. A nejnovější...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...