Skip to content

Kam se poděla ztracená americká kolonie Roanoke?

„Kde jsou všichni?“ ptá se John White vedle stojícího námořníka. „Co se tu proboha stalo?“ opakuje zoufale, když kráčí polorozpadlou a zpustošenou osadou. Jedinou ozvěnou mu je šelest v korunách stromů, které svými větvemi pohltily pobořené zdi domů. Při pátrání po jejich obyvatelích však nenachází nic, pouze potrhané cáry papírů, na kterých rozpoznává kresby, jež před třemi lety sám nakreslil.

John White (1540–1593) již nikdy nespatřil nikoho z více jak stočlenné kolonie Roanoke, druhé v řadě anglických osidlovacích expedic do Ameriky. Jejich iniciátor – Sir Walter Raleigh (1552–1618) vypravil v roce 1585 první expedici tvořenou převážně dobrodruhy a vojáky.

Kolonisté vystavěli svou osadu na ostrově Roanoke v dnešní Severní Karolíně a v její blízkosti se nacházelo hned několik indiánských kmenů. Angličané zprvu oslňovali místní domorodce moderní technikou, nicméně jejich agresivní počínání vyostřilo vzájemné vztahy natolik, že osadníci byli nuceni po roce Nový svět opustit.

Do tohoto prostředí se Raleigh chystal poslat další kolonii. Tentokrát však rodiny s dětmi namísto ozbrojených žoldáků.

Obydlit zaoceánský svět toužila každá tehdejší mocnost.

Odsoudil je kapitán k záhubě?

„Novou osadu bych si přál postavit u zátoky Chesapeake, mimo španělské území,“ vysvětluje nad mapou shrbený Raleigh pochybnému lodnímu kapitánovi Simonu Fernandezovi (1538–1590). Ten však z neznámých důvodů zakotvuje na ostrově Roanoke.

Kolonie o 116 členech, včetně guvernéra Whitea a jeho těhotné dcery s manželem, je nyní nucena se zabydlet na místě, ze kterého ve spěchu utekla bývalá expedice. Některé domy jsou silně poškozené a je třeba je opravit.

„Pustili se do díla, ale (osadníci) žádali Whitea, aby se vrátil do Anglie a co nejspěšněji dovezl dobytek a sůl,“ popisuje historik Alois Bejblík (1926–1990). White nemarní čas a vydává se na malé šalupě na strastiplnou cestu přes oceán.

Ostrov Roanoke se zdá být ideálním místem k založení kolonie.

Nenajdou nikoho!

Vyplutí zásobovacích lodí přerušuje zpráva o tom, že se schyluje k válce se Španělskem. Žádná loď teď nesmí opustit přístav. Až po třech letech se Whiteovi daří vyplout na cestu. Jak se loď přibližuje k Roanoke, volá jeden z námořníků: „Kouř, černý kouř!“ Skutečně, nad stromy poblíž osady stoupá dým. Nadšená posádka pěje písně a i ve Whiteovi roste naděje na opětovné shledání s dcerou a vnučkou, jež zde před lety zanechal. Jakmile však vejde do vegetací zarostlé osady, jemu ani jeho mužům se nedaří nalézt nikoho z kolonistů.

Jedinou stopou jim je slovo „Croatoan“ vyřezané do stromu uprostřed osady, což je název nedalekého ostrova. Po marném průzkumu okolí je však loď kvůli bouři nucena odplout a zakotvit na Croatoanu kapitán lodi odmítá.

„Croatoa“. Tento název najdou navrátilci vyrytý v kmeni stromu.

Kdo byli světlí domorodci?

Teorií osvětlujících zmizení kolonie je několik. Znamená vyřezaný název nedalekého ostrova místo odchodu kolonistů? Croatoan (dnešní Hatterasův ostrov) se nachází asi 70 km jižně od Roanoke a obýval ho spřátelený domorodý kmen stejného jména.

Historik Milton Giles (*1966) tvrdí: „Ostrov Roanoke nebylo původní plánované místo pro kolonii a o možnosti přesunu se diskutovalo.“ Teorii přesunu na jiný ostrov podporují i zápisky cestovatele Johna Lawsona (1674–1711), který v roce 1701 tuto oblast navštívil.

Ve své knize A New Voyage to Carolina se zmiňuje o setkání se zvláštními světlovlasými indiány z kmene Croatoan, kteří tvrdili, že jejich předky byli bílí lidé.

Proč někdo přelepil místo na starobylé mapě?

Mapa vydává nové tajemství!

Nabízí se však i jiná teorie. V roce 2012 zkoumali vědci z Britského muzea mapu, kterou v roce 1585 vytvořil samotný John White. Mapa detailně zachycuje pobřeží a část vnitrozemí kolem ostrova Roanoke.

Při jejím ohledání si povšimli přelepu zakrývající místo u ústí řeky Chowan, které se nachází asi 80 km od osady na konci průlivu Albemarle. Po průsvitu mapy se vědcům zatajil dech. Pod přelepem se objevil malý kosočtverečný symbol znázorňující pevnost.

Následný průzkum s využitím technologie georadarů potvrdil, že se v dané oblasti pod zemí nachází železná děla, rakve a též byly detekovány základy dřevěných staveb. Je záhada ztracené kolonie po více než 400 letech konečně vysvětlena?

Foto: Wikimedia Commons, Mainlessons.com, Nationalgeographic.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Mapa Hadžiho Ahmeda: Zachycuje útvar, který v jeho době neexistoval
enigmaplus.cz

Mapa Hadžiho Ahmeda: Zachycuje...

Mapa z roku 1559 zachycuje pozoruhodně přesné...
Záhada pokoje 1046: „Uklouzl jsem“, tvrdil brutálně zbitý host těsně před smrtí
enigmaplus.cz

Záhada pokoje 1046: „Uklouzl...

V hotelovém pokoji byl nalezen muž na...
Znáte naše posvátné stromy?
epochanacestach.cz

Znáte naše posvátné stromy?

Už od pradávných...
O postcovidové pacienty budou od února pečovat plicní lékaři
21stoleti.cz

O postcovidové pacienty budou od...

Pandemie koronaviru stvořila zbrusu novou kategorii...
Oblíbená specialita za pár korun
nasehvezdy.cz

Oblíbená specialita za pár...

Také někdy nevíte, co uvařit, abyste...
Analyze MyDrives Edge pro oblast pohonů
21stoleti.cz

Analyze MyDrives Edge pro...

Společnost Siemens uvádí na trh svou první...
„Ve stomatologii se vracíme k přirozenosti,“ říká Radoslav Lacina
iluxus.cz

„Ve stomatologii se vracíme k...

MUDr. Radoslav Lacina je vedoucím lékařem...
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
epochalnisvet.cz

Praha poprvé přestěhovala...

Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u...
Tajemná místa: Co skrývá české a moravské podzemí?
epochanacestach.cz

Tajemná místa: Co skrývá...

Jedno staré rčení...
Provoňte si svůj domov léčivou vůní
nasehvezdy.cz

Provoňte si svůj domov...

Nachlazení, rýma či chřipka. Bohužel, v zimním...
Včely nekontrolovatelně vymírají: V blízké budoucnosti mohou zcela vymizet
enigmaplus.cz

Včely nekontrolovatelně...

Nová studie provedená v Argentině odhalila, že od 90....
Dům plný popové hudby i výhledů na oceán
rezidenceonline.cz

Dům plný popové hudby i...

Renovace v moderním duchu dodala stavbě s více než...