Doba budování základen na Měsíci prý už se blíží! Jaký bude život na cizím vesmírné tělese? V mnohém rozhodně jiný než na Zemi, i když některých pozemských starostí se nezbavíme. Co když se nám tam začne chtít na záchod?
Jak půjde vykonat potřebu v prostředí, kde je šestkrát nižší gravitace než na Zemi? A čím spláchneme, když vodu nazbyt mít rozhodně nebudeme?
Podobný problém už se samozřejmě řeší při pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici, ovšem tamní komplikované toalety už jsou poněkud zastaralé a k ideálu mají daleko.
A protože již v roce 2024 by měli v rámci mise Artemis lidé konečně vyrazit znovu k Měsíci, NASA by ráda v otázce vesmírné hygieny vymyslela něco nového.
Nápady však docházejí, a proto uvítá radu ze strany veřejnosti a již na konci června vyhlásila soutěž s názvem „Lunar Loo Challenge“.
Máte nápad? Na nic nečekejte!
Úkolem je navrhnout záchod vhodný pro muže i ženy, který bude funkční ve vesmírné lodi i na povrchu Měsíce. Musí splňovat parametry velikosti a hmotnosti, být odolný, ale také nepříliš energeticky náročný.
Autor nejlepšího návrhu se může těšit na odměnu 35 000 dolarů a navíc i prohlídku Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu.
Soutěže se může zúčastnit úplně každý a dokonce je tu i kategorie do 18 let. Jen je třeba si pospíšit, protože uzávěrka je již 17. srpna!
Plenky, hadičky i zázračná recyklace
V počátcích pilotované kosmonautiky se vyměšování vůbec neřeší. Lety trvají jen chvilku a astronauti to zkrátka musí vydržet! Nezvládne to však v roce 1961 Alan Shepard (*1923), který v roce 1961 před 15minutovým letem stráví dlouhých 5 hodin v raketě.
Nakonec se musí vymočit do skafandru a další mise jsou již řešeny pro jistotu plenkami.
V rámci programů Apollo mají astronauti k dispozici jakési gumové trubice, z nichž se pak moč vypustí do volného kosmického prostoru. V případě velké potřeby se musí použít plastový pytel, který si doslova přilepí na pozadí. A aby nedošlo k nehodě, někdy je nutná i asistence kolegy.
Dnes na Mezinárodní vesmírné stanici má každý astronaut nástavec na hadici, která moč odsává a odvádí ji k recyklaci. Vyrábí se z ní pitná voda, mnohem čistší než ta, která nám teče z kohoutku na Zemi! Fekálie se (prozatím) nerecyklují.
Vždy po několika dnech se zmrzlé v pytlích vyhodí do atmosféry, kde za světelného efektu, připomínajícího padající hvězdu, shoří.