Domů     Kam kráčí ruský vesmírný program? Odpověď vás překvapí!
Kam kráčí ruský vesmírný program? Odpověď vás překvapí!
25.3.2016

Seznam kosmických velmocí má již nějakou dobu čtyři základní položky: Evropu, USA, Čína a Rusko. Jenže ta posledně jmenovaná má již nějakou dobu se svým vesmírným programem nemalé starosti.

„Rusko by mělo usilovat o vybudování velké základny na Měsíci, díky níž by mohlo získat náskok před svými kosmickými konkurenty.

Je to prestižní politický úkol,“ prohlásil v roce 2012 ruský vicepremiér odpovědný za kosmický výzkum Dmitrij Rogozin s tím, že lunární báze by mohla stát v polovině dvacátých let.

Ruská oficiální místa dokonce hovořila i o letu k Marsu a o dalších ambiciózních projektech. Po čtyřech letech lze konstatovat, že všechny tyto velkolepé plány byly uloženy k ledu.

Kosmický výzkum byl výkladní skříní sovětského režimu. V roce 1957 Sověti jako první vyslali do kosmu družici, o rok později pak psa Lajku. V roce 1961 obkroužil Zemi v kabině kosmické lodi Vostok 1 Jurij Gagarin.

Tím ovšem výčet sovětských úspěchů nekončil. Primát drží i ve vyslání vícečlenné posádky do kosmu nebo ve výstupu člověka do volného prostoru.

I první žena, která se podívala do vesmíru, měla sovětské občanství. Sovětská mašina sice měla ostrý start, postupem času však v prestižním souboji začala ztrácet dech. Těžko stravitelným soustem pro ni byla porážka v závodě o Měsíc.

Místo rudé vlajky se srpem a kladivem na zemském souputníkovi zavlál prapor s hvězdy a pruhy.

Technologické zaostávání, které se projevovalo zvláště v kybernetice, která byla v době Stalinovy hrůzovlády označena za buržoazní pavědu, se muselo někde promítnout.

To však neznamená, že by si Sovětský svaz a po jeho rozpadu Rusko neudrželo status kosmické velmoci. Bez raket Sojuz či kosmické stanice Mir si dějiny kosmonautiky nelze představit.

Právě na rakety Sojuz spoléhá mezinárodní kosmická stanice ISS. Avšak rozdíl mezi Ruskem a jeho občasným spolupracovníkem avšak častějším konkurentem USA se stále více prohluboval. Od roku 2012 Rusko s ocelovou pravidelností každý rok zaznamenalo nejméně jednu ztrátu rakety či družice.

Začaly selhávat jinak do té doby velmi spolehlivé nosné rakety Proton. V dubnu 2015 postihla ruský kosmický program ztráta lodi Progress, která mířila k mezinárodní kosmické stanici ISS. Stroj za 30 milionů dolarů tehdy shořel nad Tichým oceánem.

O měsíc později se nad Sibiří zřítila další raketa. Do těchto problémů vstupuje i všudypřítomná korupce, která v Rusku dosahuje nebývalých rozměrů. Ta se projevila zejména na stavbě nového kosmodromu Vostočnyj.

Z financí na něj vyčleněných mizely miliony rublů a stavba nabrala nemalé zpoždění. Podle informací z ruských justičních kruhů budou soudy v souvislosti se stavbou kosmodromu projednávat nejméně dvacet trestních kauz. Kosmodrom by snad měl být zprovozněn letos.

Při hledání příčin problémů v ruském kosmickém programu je však třeba jít více do hloubky. Především se z něj vytratila prestiž, jakou měl v dobách Sovětského svazu. Současným inženýrům a technologům se otevírají lukrativnější možnosti, jak prodat svou práci.

Rusy obecně trápí nedostatek zkušených a odborně zdatných pracovníků.

Z kosmického programu dobrovolně odcházejí i někteří zkušení kosmonauti, například Jurij Lončakov, který ve vesmíru strávil 200 dní. Rusku se navíc nedostává peněz, zejména kvůli propadu cen ropy a také kvůli sankcím uvaleným na Moskvu po její okupaci Krymu.

Rovněž propad rublu vůči západním měnám je velmi citelný. Pro Rusy je to o to nepříjemnější, že tři čtvrtiny komponentů pro kosmický průmysl musí nakupovat v zahraničí.

Ruské ministerstvo financí již připustilo, že koncem letošního roku by rezervní fondy zřízené v lepších časech mohly být zcela vyčerpány. Jednou z oblastí, kde se šetří, je i kosmonautika.

Podle dosavadních plánů měl kosmický program dostat ze státní pokladny během příštích deseti let částku dvou bilionů rublů (téměř 720 miliard Kč). Nyní je jasné, že se tato částka sníží přinejmenším o třetinu.

Počátkem loňského roku se také výrazně snížil rozpočet na vývoj nové supertěžké nosné rakety.

Nakonec i vicepremiér Rogozin zařadil zpátečku a koncem loňského roku prohlásil, že vesmírné ambice Ruska jsou zbytečně přehnané, zejména pak ty, které se týkají Měsíce.

„Nikdo si nedovede představit, jak by se v těchto podmínkách realizoval tak nákladný projekt, jako je dopravení lidské posádky na Měsíc.

Ať to označíme za zrušení nebo odklad, je jasné, že dobytí Měsíce se nekoná,“ napsal deník Izvestija. Problémy v ruském kosmickém programu nakonec odnesla i samotná agentura Roskosmos.

Její zrušení a nahrazení novou organizací nařídil svým výnosem ruský prezident Vladimir Putin. Zda se tímto krokem odstraní korupce a také přebujelá byrokracie, ukáže teprve budoucnost. Zatím Rusové shánějí peníze kde se dá.

Kromě toho, že jim Američané a Evropané platí za starty Sojuzů k ISS, rozjíždějí i nový program vesmírné turistiky.

Projekt nese název KosmoKurs a první výpravy do výše 200 kilometrů, kde zájemce, který zaplatí řvrt milionu dolarů, stráví pět minut, má nabízet v roce 2020. Každopádně, meziplanetární výzkum východní mocnosti ustrnul na mrtvém bodě.

Od chvíle, kdy sonda Fobos-Grunt v lednu 2012 místo nabrání kursu k Marsu shořela v zemské atmosféře, Rusko podobnou misi neuskutečnilo. Výjimku tvoří projekt ExoMars startující letos, kde ovšem vůdčí roli hraje Evropská kosmická agentura.

Foto: CNN, wikimedia, ESA, Roskosmos, jootix.com
reklama
Související články
Věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Věda a technika
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Věda a technika
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Věda a technika
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
reklama
věda a technika
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za […]
K rezistenci antibiotik přispívá i znečištěné ovzduší
Průmysl, výroba energie z fosilních paliv, automobilová či letecká doprava. To vše stojí za znečištěním ovzduší, které má na lidské zdraví neblahý vliv. A za špinavým ovzduším stojí i jiný fenomén, který může být pro leckoho překvapivý. Zplodiny v atmosféře přispívají i k odolnosti baktérií vůči antibiotikům.   Analýza britských a čínských badatelů, která využila […]
Slavná busta Nefertiti: Seznam nálezů usvědčil Borchardta z podvodu
Německý archeolog Ludwig Borchardt bere do ruky ušpiněný vápencový předmět. Chvíli přemýšlí. Potom dílko strčí do krabice se štukovými nálezy. V hlavě se mu rodí plán, jak si s ním trochu pohrát. Když se řekne Nefertiti (14. století př. n. l.), každý si vybaví slavnou bustu s vysokým modrým kloboukem znázorňující egyptskou královnu z doby 18. dynastie […]
Opioidová krize v USA
Spojené státy americké se od 90. let minulého století potýkají s rozsáhlou opioidovou krizí, aktuálně probíhá už její čtvrtá vlna. Podle odborníků souvisí tato krize se strukturou amerického zdravotnického systému, ve kterém je předepisování léků upřednostňováno před dražšími terapiemi.   Profesorka Judith Feinbergová z West Virginia University k tomu podotýká: „Většina pojištění, zvláště pro chudé lidi, nezaplatí v USA […]
zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás