Skip to content

Neuvěřitelné: Česko bude mít Karlštejn z vlnité lepenky!

Jak vypadá hrad Karlštejn nebo zámek Červená Lhota z vlnité lepenky? To brzy uvidíme. Odstartoval totiž desátý ročník oblíbené soutěže Stavby z vlnité lepenky. Velkou výzvou pro mladé stavařky a mladé stavaře jsou letos národní kulturní památky.

Do soutěže se pustilo 29 středních stavebních škol.

Šanci na finále má poprvé 10 staveb. Kromě cen v hodnotě 40 000 Kč je ve hře i Zvláštní cena Národního památkového ústavu (NPÚ), který je letos novým partnerem soutěže. Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek (SVVL) ve spolupráci s obalovou společností EKO-KOM.

SPŠS Lipník nad Bečvou_1.místo_2011_vlakové nádraží v mém městě.
SPŠS Lipník nad Bečvoum, 1.místo, 2011, vlakové nádraží v mém městě.

Tématem jubilejního 10. ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky je „Národní kulturní památka České republiky“. Studenti si pro zpracování modelu vybírají nemovité kulturní památky, které jsou na seznamu národních kulturních památek pod správou NPÚ.

Na vytvoření stavby mají soutěžící čas do 23. května 2016.

SPŠS Hradec Králové, 1. místo, 2013, Mosty v mém okolí.
SPŠS Hradec Králové, 1. místo, 2013, Mosty v mém okolí.

Každá z přihlášených 29 středních stavebních škol má možnost do soutěže přihlásit dvě stavby. Mimořádně letos postoupí do finále 10 nejlepších staveb. Finálové kolo se uskuteční během června v Ledeburském paláci a terasové zahradě v Praze na Malé Straně.

SOŠS a SOUS Kolín, 1. místo, 2012, Škola snů.
SOŠS a SOUS Kolín, 1. místo, 2012, Škola snů.

Ve finále vyberou nejlepší stavby dvě poroty. Porota pořadatele soutěže udělí celkem 3 ceny. Za nejlepší model získá vítězná škola cenu v hodnotě 25 000 Kč. Škola, která obsadí druhé místo, získá cenu v hodnotě 10 000 Kč a v pořadí třetí škola získá cenu v hodnotě 5 000 Kč.

SPŠS Valašské Meziříčí, 1. místo, 2015, Technický div České republiky.
SPŠS Valašské Meziříčí, 1. místo, 2015, Technický div České republiky.

Zvláštní cenu pak udělí odborníci Národního památkového ústavu. Ocenění studenti se mohou těšit na zážitkový den ve vybrané památce. Ostatní finalisté obdrží od poroty věcné ceny a pořadatel jim uhradí cestovné na místo konání.

Stavby musí být zpracované výhradně z vlnité lepenky, ekologického obalového materiálu. Model může být obohacen barvami. Jiný materiál je dovolené použít pouze jako spojovací. Velikost stavby je omezena rozměrem 1 x 1,5 m.

Určité množství vlnité lepenky obdrželi od pořadatele všichni soutěžící zdarma.

VOŠ stavební a SPŠ stavební arch. Jana Letzela Náchoda, 1.místo, 2014, Dům na Marsu.
VOŠ stavební a SPŠ stavební arch. Jana Letzela Náchoda, 1.místo, 2014, Dům na Marsu.

Celostátní soutěž dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky a na její šetrnost k životnímu prostředí. Vlnitá lepenka je materiál používaný k výrobě obalů. Jeho velkou výhodou oproti ostatním obalovým materiálům je stoprocentní recyklovatelnost.

Foto: Crest Communications Ostrava s. r. o., wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články