Domů     Julia Pastrana: Opičí žena má krásnou duši a smutný osud
Julia Pastrana: Opičí žena má krásnou duši a smutný osud
19.12.2023

„Pohleďte, co vzešlo z hříšného spojení člověka s opicí! Lidská duše uvězněná ve zvířecím těle! Oč děsivěji vypadá, o to krásněji zpívá a tančí! Pojďte se přesvědčit. Ale nejdřív zaplaťte!“

Je zřejmě nejslavnější atrakcí kočovných cirkusů a obludárií. Postižená dívka vydávaná za dítě člověka a opice, která sice tělesné krásy moc nepobrala, ale duši má čistou a nevinnou. Což je pro život možná ta nejhorší kombinace.

Z jeskyně do guvernérova domu

Julia Pastrana se narodí roku 1834 v mexickém státě Sinaloa. Je to takový malý uzlíček černých chlupů, ze kterého koukají jen velké masité rty a odstávající uši. O prvních letech jejího života se toho moc neví, existuje jen řada za vlasy přitažených historek.

Nejblíže pravdě bude Bess Lovejoyová, která ve své knize píše: „Místní domorodé kmeny často z podobných deformit obviňovaly naualli, vlkodlaky.

Když se Julia narodila, její matka utekla, nebo spíše byla z kmene vyhnána.“ Jako čtyřletý capart končí Julia v sirotčinci v Culiacánu, odkud koncem čtyřicátých let odchází do služby v domě bývalého sinalojského guvernéra Pedra Sancheze.

Za hypertrichózu nemůže sex s opicí, ale mutace chromozomu číslo 17. (George Wick, volné dílo, commons.wikimedia)
Za hypertrichózu nemůže sex s opicí, ale mutace chromozomu číslo 17. (George Wick, volné dílo, commons.wikimedia)

Kráska a zvíře v jednom

Nemá to snadné. Do života totiž vyfasovala hned dvě genetické poruchy. Hypertrichózu terminalis, která její tvář a tělo pokryje hustými černými chlupy, může za velké uši i nos, a také za nerovné zuby rostoucí ve svou řadách.

K tomu má vzácnou hyperplazii dásní, která deformací rtů a dásní dotvoří zvířecí vzhled. Život není pohádka, a tak tohle ošklivé káčátko bohužel v krásnou labuť nevyroste. Je spíš takovou kráskou a zvířetem v jednom.

Má opičí tvář, mužský plnovous a čelo i tělo pokryté chlupy připomínajícími srst. Povahou je to však laskavá a citlivá dívka s velkým srdcem toužícím po takové lásce, jako nachází milostných románech, které vášnivě ráda čte.

Inteligentní studentka, která se rychle naučí číst i psát ve třech jazycích a plynně mluví nejen španělsky, anglicky a francouzsky, ale také domorodým jazykem cahita. K tomu je talentovaná tanečnice a zpěvačka se zvučným mezzosopránem. Je však bezbranně naivní.

„Mluvila trochu jako dítě a naivně věřila každému, kdo se k ní choval laskavě,“ vzpomínají její přátelé.

Svatba z lásky a pro peníze

Protože touží cestovat, nechá se v roce 1854 přesvědčit promotérem M. Ratesem k cestě Ameriky, kde má vystupovat jako medvědí žena, hybrid člověka a zvířete.

Předvádí se v New Yorku, Clevelandu, Baltimoru i Bostonu, vystřídá několik manažerů, a po necelém roce skončí u Theodora Lenta, který už ji nepustí. Možná proto, aby si ji pojistil když začne mluvit o návratu do Mexika, požádá ji v roce 1855 o ruku.

A ona, která o lásce ví jen to, co si přečetla v romantických románech, nabídku přijímá. Nevidí jeho skutečné pohnutky, jen naplnění snu o pohádkové lásce.

Když ji přesvědčí, že je talentovaná herečka, vyrazí s ním na turné, kde ochotně „hraje“ roli opičí ženy o níž Lent divákům tvrdí, že se zrodila jako následek hříšného spojení člověka s opicí.

Úspěšná a šťastná všemu navzdory

Následující tři roky cestují po Spojených státech, Kanadě a zavítají i do Evropy.

„Je strašlivého, odporného vzhledu, navzdory tomu však má příjemný hlas a nádherně zpívá“ píší noviny a vychvalují její vybrané chování, šarm, gracii jejích pohybů i dobrosrdečnou povahu.

„Baví děti humornými kousky a pozvána na ples ráda si zatančí s odvážlivci, kteří ji k tanci vyzvou,“ informují čtenáře.

Okouzlí řadu vlivných lidí, stává se svéráznou celebritou a získá dokonce hlavní roli v divadelní hře Eduarda Jacobsona (1835-1897) Der curierte Meyer. Její smysl pro humor dokazují i rozhovory v novinách.

„Odmítla jsem již dvacet nápadníků, nebyli dost bohatí a hezcí,“ žertuje a navzdory své situaci se snaží být tak šťastná a spokojená, jak jí to jen situace dovoluje.

Na čem jiném lze tak dobře vydělávat, jako na lidské neštěstí. (Wellcome Images, CC-BY-4.0, commons.wikimedia)
Na čem jiném lze tak dobře vydělávat, jako na lidské neštěstí. (Wellcome Images, CC-BY-4.0, commons.wikimedia)

Opice nebo deformace

Na druhou stranu je to však možná smích tak trochu přes slzy. Uvědomuje si, že přes nádherné šaty, zpěv a herecký talent se lidé přišli podívat hlavně na nejšerednější ženu světa. Chce vědět proč je taková a ochotně podstupuje řadu vyšetření.

Ale jak už to bývá, kolik lékařů, tolik názorů. Od Alexandra Motta (1826-1889) který prohlašuje: „Je neobvyklým výsledkem páření člověka a orangutana,“ až po ty rozumné, jako je slavný Charles Darwin, (1809–1882) který oponuje a říká:

„Je to pozoruhodná něžná žena, uvězněná v těle stiženém fyzickými deformacemi.“ Dnes už tedy víme, že jde o vrozenou generalizovanou terminální hypertrichózu (CGHT) a jak v roce 2009 zjistí čínští vědci, viníkem je mutace chromozomu číslo 17, přesněji změny v množství kopií určitých úseků.

Z vězení ji vysvobodí smrt

Snadné to nemá ani s Lentem, který se ji snaží držet za zavřenými dveřmi, přesvědčen, že kdyby ji lidé vídali na ulici, neplatili by za možnost prohlédnout si ji na jevišti. A když Julia trvá na svém, neváhá ji v pokoji zamknout.

Jeho snaha Julii kontrolovat a ovládat se navíc stále stupňuje. Během evropského turné koncem roku 1859 Julia zjistí, že je těhotná. Je šťastná, ale bojí se stejně jako lékaři.

Jenže zatímco oni těžkého porodu, kvůli její úzké pánvi, ona toho, že dítě bude víc po ní než po otci. Netuší, že otec v to naopak doufá. Vždyť to je také jeho záměr, získat dvě zrůdy k ukazování za cenu jedné.

Porod nastane během zastávky v Moskvě 20.března 1860. Nešetrný zákrok ruských lékařů, při kterém kleště těžce poškodí matku i dítě jsou fatální.

Chlapec, který dostává jméno Theodor a je pokrytý černými chlupy stejně jako při narození jeho matka, přežije pouhých 35 hodin, Julia umírá 25.března 1860 na zánět pobřišnice. Je jí pouhých 26 let.

„Umírám šťastná, protože jsem milována,“ zašeptá než naposledy zavře oči.

Kdyby se ve tváři odrážela duše, byla by Juliana nejkrásnější dívkou široko daleko. (Wellcome images, CC BY 4.0, commons.wikimedia)
Kdyby se ve tváři odrážela duše, byla by Juliana nejkrásnější dívkou široko daleko. (Wellcome images, CC BY 4.0, commons.wikimedia)

Smrtí to nekončí

Její příběh tím však zdaleka nekončí. Lent nehodlá přijít o zlatý důl. Jen bude místo jedné živé zrůdy ukazovat dvě mrtvé. Obrací se na profesora Ivana Sokolova z moskevské univerzity, aby obě těla mumifikoval.

Ten údajně používá vlastní tajný recept, bránící odumírání těla a Lent je výsledkem nadšen. Dostat těla z Ruska je však problematické.

Musí se soudit se Sokolovem, který je vystaví v univerzitním anatomickém muzeu, ale také se probít přes zástupy ruských úředníků, aby mohl těla dostat za hranice. V únoru 1862 se konečně vrací do Anglie, kde uspořádá první posmrtnou výstavu.

Julia stojí ve skleněné vitríně ve svých tanečních šatech, po boku její syn v malém námořnickém oblečku.

A když zájem začne slábnout, pronajme těla kočovnému muzeu kuriozit, a sám si najde jinou vousatou dámu, Marii Bartelovou, kterou začne ukazovat jako Juliinu sestru Zenoru Pastranu.

Dlouhá cesta do hrobu

Během následujících let těla několikrát změní majitele a v roce 1953 končí v jednom norském skladišti.

Tady je vypátrá americký sběratel Mark Hofheinz (1912–1982) a v roce 1971, téměř 100 let poté, co tu Julia zahájila svou krátkou kariéru, je vrátí do USA. Je to však smutný návrat. Ve skladišti totiž obě těla poškodí vandalové.

Vyjde přitom najevo, že vykutálený expert Sokolov těla nemumifikoval, ale prostě je vycpal stejně jako lovecké trofeje.

Tělo Theodora končí pohozeno za skladištěm, kde ho sežerou myši a Julia znovu putuje z místa na místo, dokud se v roce 2012 do věci vloží Laura Anderson Barbatová.

„Pracovala jsem na divadelní hře o jejím osudu a ten mě tak dojal, že jsem se rozhodla dopřát jí konečně zasloužený odpočinek.“ Stane se 12. února 2013, kdy je za účasti stovek lidí, 73 let po své smrti, Julia nedaleko svého rodiště pohřbena na hřbitově v Sinaloa de Leyva.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Vinzenz Katzler, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz