Domů     Jsou zvířata schopná sebevraždy? Odpověď vás překvapí!
Jsou zvířata schopná sebevraždy? Odpověď vás překvapí!
29.12.2016

Každý rok zemře vlastní rukou v globálním měřítku jeden milion lidí. K tak zoufalému kroku je zpravidla vedou psychické poruchy, například deprese nebo schizofrenie. Mnohdy v těchto případech hraje důležitou roli i stres. Jsou však sebevraždy schopni pouze lidé nebo i jiné živočišné druhy?

Živočichové mají ve své výbavě spoustu pojistek, které jim ve chvíli ohrožení pomohou vyhnout se zranění, či dokonce smrti. Tou největší je pud sebezáchovy. Ale i ten někdy může být zatlačen do kouta…

Z kraje letošního roku proběhla některými médii zpráva o vorvaních, kteří dobrovolně končili svůj život na evropských plážích u Severního moře. Až třicítka těchto ohromných živočichů byla nalezena na plážích Francie, Velké Británie, Nizozemska a Německa.

Šetření však ukázala, že se o sebevraždy nejednalo. Šlo o mladé nezkušené samce, kteří pronásledovali olihně.

V zápalu lovu se však dostali příliš daleko na mělčiny, které se jim poté staly osudnými. Asi dva měsíce před těmito evropskými událostmi došlo ve vodách poblíž chilské Patagonie k masivnímu úhynu více než tří stovek velryb.

Celkem 337 mrtvých těl způsobilo děsivou scenérii. Ani zde se však nejednalo o masovou sebevraždu, kterou občas provádějí některé lidské náboženské kulty. V okolních vodách se přemnožil druh řas, který vydával látky pro velryby toxické. Ty uhynuly již v moři a to je postupně vyvrhlo na souš.

Velryby, které se dobrovolně vrhají na pobřeží, patří mezi srdcervoucí příběhy. Avšak i toto chování má nakonec nějaké přirozené vysvětlení. Jedním z nich může být ztráta orientace. Ta ostatně nepostihuje pouze kytovce.

Známé jsou případy nešťastných lumíků, kteří žijí v severní Evropě a Americe. Při hromadném přesunu pak tisíce těchto křečkům podobných zvířat končí v rozbouřených mořských vlnách. Sebevražda? Kdepak.

Někteří z nich právě ztrácejí orientaci, jiné masa těl ostatních migrujících lumíků do vod prostě a jednoduše vytlačí. Vraťme se však ještě k velrybám. Pro jejich orientaci pod vodou je extrémně důležitý ultrazvuk. Ale i on může být zrádný.

Australští vědci měřili působení ultrazvukových vln u svažujícího se pobřeží. Ukázalo se, že zvukové vlny odražené od překážky na hladině a odražené ode dna se navzájem ruší. A to je pak pro velryby problém, protože se k nim nedostane odraz vln.

Kytovec pak vůbec netuší, že se blíží mělčina, ze které je cesta zpět už jen velmi obtížná…

Zmíněné případy měly vždy racionální vysvětlení a o klasické sebevraždy nešlo. Mohou si však živočichové sáhnout dobrovolně na život? Vědci se v přístupu k této otázce liší, někteří tuto možnost připouštějí, jiní ji zcela vylučují.

Avšak shoda panuje na tom, že zvíře se v rámci stresu, šoku či strádání může dobrovolně smrti poddat.

Jinými slovy, nerozeběhne se a neskočí z útesu, nýbrž se stane apatické a poté pomalu odejde z tohoto světa. Příkladem může být pes, který ze žalu nad smrtí svého pána, leží na jeho hrobě a odmítá z něj odejít.

Pes si však neuvědomuje, že pán je mrtvý, má jen dojem, že jej opustil. „Často se stává, že zvířata po smrti svého pána, mu projevují zoufalou příchylnost. Některá zemřou hlady, jiná jej tvrdohlavě hledají celé dny na hřbitově.

Zvíře je společenská bytost, u které se vytvářejí těsná pouta,“ popisuje francouzský veterinář Ange Condoret. Je pak pochopitelné, že zvíře ztrátu blízkého tvora nese těžce.

A nemusí to být jen člověk, například úspěšný dostihový kůň Allez France nedokázal udělat krok bez své oblíbené kozy…

I zvířata mohou mít psychické problémy, stejně jako člověk. Drobný americký živočich zvaný koati připomíná trochu psa a trochu mývala. Někdy, když je chován v zajetí, propadne koati zvláštní melancholii.

Ta se ve finále může projevit autofagií, tedy že nebohé zvíře začne požírat samo sebe. Určitá chování se sebevražedným nádechem v živočišné říši najít, byť se nejedná o klasické sebevraždy.

Na první pohled ne příliš vzhledné, ale nakonec vlastně roztomilé zvířátko rypoš lysý je velmi ohleduplný ke svým druhům. Rypoš žije v koloniích, a když se u něj projeví nakažlivá choroba, svoji skupinu opustí, aby ji nenakazil.

Přitom mimo kolonii nemá šanci přežít. Samozřejmě, že se nejedná o promyšlené, nýbrž o pudové jednání. Mšice kyjatka hrachová v případě, že se blíží predátor, vybuchuje, aby tím ochránila okolní příslušníky svého druhu.

Někteří štíři si pak údajně byli schopni sami vpíchnout jed ve chvílích, kdy se blížil požár, výzkumy však toto chování nepotvrdily. Na výzkum rovněž čeká problematika sebevražd u lidoopů.

Kdyby se potvrdilo, že třeba gorily si dokážou sáhnout samy na život, museli bychom na jejich hodnotový žebříček hledět jinak a přehodnotit i vlastní roli na planetě. Právě u goril byly pozorovány znaky náboženství a duchovního myšlení. A to dosud byla pouze výlučná vlastnost člověka…

Foto: wikipedia, Baltimore Sun, 3MillionDogs
reklama
Související články
Věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Věda a technika
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Věda a technika
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Věda a technika
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
zajímavosti
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Láska prochází žaludkem: Přírodní afrodiziaka
Již naši předci využívali všechno přírodní, co svou barvou a chutí navozovalo erotickou atmosféru. Ze zkušenosti totiž věděli, že přírodní afrodiziaka mohou zvyšovat libido. Ostatně například některé léčivé rostliny jsou v tomto smyslu doporučovány i dnes… Kupříkladu v případě máty Arabové věřili, že posiluje mužnost. Není se čemu divit, i dnešní bylinkáři ji doporučují při […]
Starověká čínská medicína: Tradice i časté mýlky
Tradiční čínská medicína je dnes jednou z celosvětově nejrozšířenějších metod tzv. alternativní medicíny. Široká vědecká obec za nejcennější složky čínské medicíny považuje například masáže, cvičení čchi-kung nebo samozřejmě též doporučení zdravé životosprávy. Tradice akupunktury Západní medicína se v tradicích čínského léčení mohla inspirovat kupříkladu ve využívání efedrinu či kafru. Jedním z čínských objevů je též […]
Podivuhodné dřeváky: Dá se na nich i bruslit!
Sedí na zídce kousek za vsí, dlouhé coby jí padají přes ramena. Sleduje, jak se jí bosé nohy v neuměle vyrobených dřevácích kymácejí sem a tam – a zasněně se usmívá. „Griet! Tady jsi! Hledala jsem tě snad všude,“ vynoří se zpoza zatáčky kamarádka. Její zrak hned padne na humpoláckou obuv: „Páni! On tě vážně […]
reklama
věda a technika
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex. A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance! Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak? V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí mláďata, […]
Jak se množí mořské korály? Na záchranu korálových útesů nám zbývá tak osm let…
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu!   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou korálových útesů pomocí řízeného tření. Tento proces zahrnuje výběr zdravých korálů, jejich přípravu na tření, stimulaci tření, sběr vajíček a spermatu, jejich oplodnění a následné pěstování embryí v laboratoři. Po […]
Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
Naposledy lidé přistáli na Měsíci v roce 1972. Po jeho povrchu se žádný člověk neprocházel už víc než půl století. To se má brzy změnit. Cílem vesmírného programu Artemis ale není jen další přistání – Měsíc by se měl stát mezistanicí pro cesty mnohem dál.   Je 16. listopadu 2022, krátce po půlnoci. V řídicí místnosti vesmírného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
epochanacestach.cz
TRŽNICE ZAHRADY ČECH
První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční sortiment, jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. Po loňském úspěchu se mohou návštěvníci i letos zúčastnit kreativních workshopů. Pod dohledem odborných floristů se
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
panidomu.cz
Fytonutrienty: Vitaminy nové generace
Říká se jim také fytonutrienty. Najdete je v zelenině, ovoci a v zelených potravinách těsně pod slupkou. Tyto pro člověka velmi potřebné látky se teprve zkoumají. Přesto je dnes již prokázáno, jak významné pro nás jsou. Chrání tělo proti volným radikálům, a tím také proti degenerativním onemocněním a chorobám srdce. A zpomalují stárnutí buněk. Které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jsem krásná, ale něco mi chybí
skutecnepribehy.cz
Jsem krásná, ale něco mi chybí
Když jsem na prahu padesátky potkala Jindru, myslela jsem, že se stal zázrak. Napřed jsem se ke vztahu nechtěla upínat, ale on mne svojí láskou přesvědčil. Bohužel teď, po čtyřech letech, o tom začínám pochybovat. S Jindrou jsme se seznámili, když jsme byli oba nějakou dobu po rozchodu. Já si prošla velmi bolestným rozvodem, koncem mileneckého vztahu a velkým zraněním.
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
epochalnisvet.cz
Matematický most: Obešla se jeho stavba bez šroubů?
Postavil ho Isaac Newton a jeho konstrukci navrhl v duchu svých gravitačních zákonů tak důmyslně, že ke spojům jednotlivých prvků nebylo třeba vůbec žádných šroubů a hřebíků. Když ho pak studenti ze zvědavosti rozebrali, již ho nedokázali dát znovu dohromady v původním stavu. To je jedna z mnoha pověstí, které se vážou k tzv. Matematickému
Proč Kluková skončila v slzách?
nasehvezdy.cz
Proč Kluková skončila v slzách?
Není žádným tajemstvím, že je herečka Uršula Kluková (82) velkou milovnicí zvířat. Je pro ni tak složité se smířit s tím, že přišla o svého milovaného pejska. „Je to týden a jsem z toho úplně otřes
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
historyplus.cz
Jaká tajemství odhalil požár Notre-Dame?
Nad Paříží už se smráká, ale nad ostrovem Île de la Cité je světlo jako v poledne. Záře, která vrhá stíny na vyděšené obyvatele města, se vznáší vysoko nad střechou legendární katedrály Notre-Dame. Dokončená gotická katedrála Notre-Dame se odráží v hladině Seiny už sedm století a patří nejen ke chloubám Francie, ale i k nejvzácnějším skvostům evropského středověkého
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
iluxus.cz
Jarní veletrh Sběratel láká na rarity i bezplatné oceňování sbírek
Oblíbená 0 euro suvenýrová bankovka, která připomíná 50 let pražského metra nebo známkový přítisk s legendární Jawou 250 „Pérák“, jsou jen některé z řady novinek, které budou mít premiéru na jarním ve
Záhadný signál z hlubin vesmíru
21stoleti.cz
Záhadný signál z hlubin vesmíru
V sedmdesátých letech někteří badatelé s optimismem říkali, že jsme odhalili 95 procent tajemství kosmu. S kvalitnějšími pozorovacími technikami není od věci si přiznat, že toto číslo bylo značně nadh
Batátový krém
tisicereceptu.cz
Batátový krém
Polévka je mírně nasládlá díky batátům a mrkvi. Zásluhou koření má ale i zajímavou pikantnost. Ingredience 800 g batátů 2 větší mrkve sůl pepř 1 lžíce olivového oleje 2 cibule 1 lžíce másl
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
enigmaplus.cz
Démon bojoval se svatým: Kdo vyhrál?
V irské mytologii existuje jedna zajímavá postava pojmenovaná Crom Dubh. Odráží se v ní dávný pohanský bůh jménem Crom Cruach. Jistě, Keltové nebyli křesťané. Z toho důvodu začal mít Crom Dubh potíže
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
nejsemsama.cz
Staré šperky zabavené v exekuci přinášely zkázu
V těch překrásných zlatých špercích se usídlilo strašné zlo, které trýznilo celou naši rodinu. Začalo nám ničit život a šířilo strach z toho, co bude! Rány osudu udeří asi v každé rodině, tak už to v životě chodí. Po dlouhém a klidném období přišla studená sprcha. Jenže posléze se z ní stala hotová průtrž mračen a neštěstí se na nás valila ze všech