„Je to snadné. Nejdříve založím banku, do které převezmu příjmy království. Dalším krokem bude emise bankovek. Jeho Veličenstvo se nemusí bát žádného rizika.
Bankovky budou kryty samozřejmě z pozemků nacházejících se ve vlastnictví banky a zbytek z daní,“ vysvětluje roku 1715 anglický finančník John Law francouzskému regentovi Filiovi II. Orleánskému (1674‒1723) svůj nápad, jak postavit Francii finančně na nohy.
Po mrtvém králi Ludvíkovi XIV. (1638‒1715) totiž zůstal ve státní kase gigantický dluh ve výši 2,4 miliardy livrů. Přesto se Lawovi nedaří Filipa přesvědčit napoprvé. Chce to ještě několik schůzek, než regent kývne.
Nic jiného mu nezbývá, nezná jiný způsob, jak si s dluhem poradit. Law slaví 5. května 1716 vítězství, když drží v ruce cennou listinu, královské zplnomocnění k založení Všeobecné banky.
Vydává nekryté bankovky
Okamžitě zakládá banku s kapitálem 6 milionů livrů v podobě 1200 akcií po 5000 livrech. Bankovky a akcie je možné splácet státními dluhopisy. Podmínkou je, že všechny daně a poplatky se budou hradit vydanými bankovkami.
Zdá se, že svítá na lepší časy, když hodnota banky vzroste meziročně o 15 procent. Bankéřovi ale jde o to, aby peníze obíhaly co nejrychleji. „Pošlu jich do oběhu co nejvíce a hospodářství se bude pěkně hýbat,“ tvrdí.
Neřeší, že obrovské emise bankovek musejí být něčím kryté. Královský dvůr mu uvěří a napjatě očekává příliv peněz do státní kasy. Místo toho si ale John Law začne za státní peníze plnit svoje vlastní sny v podobě objevování amerického Středozápadu!
Zakládá město
Během září 1717 získává monopol na naleziště drahých kovů, které se na americkém Středozápadě mají nacházet. Na těžbu zakládá Západoindickou společnost a její základní kapitál určí na 100 milionů livrů. Rozjíždí se takzvaný Mississippi projekt.
Má to samozřejmě jeden háček. Akcie je možné splatit pouze bankovkami vydanými Lawovou bankou. Jeho přesvědčení, že se po nich zákazníci budou moci utlouct, ale pokulhává. „Pojďte se mnou podnikat.
Zaručuji vám tisícinásobné zisky,“ láká francouzské dvořany. Západoindická společnost sice založí dnešní město New Orleans, jenže slibovaná naleziště nikde nejsou. Akcie padají.
Nemají hodnotu ani papíru
Mazaný Law se dostává do úzkých. „Je třeba změnit Všeobecnou banku na banku Královskou, kterou bude spravovat stát,“ navrhuje Filipovi II. Ten souhlasí. Obratný spekulant pak nechává tisknout další a další bankovky.
Kupuje solný a tabákový monopol a snaží se jeho akcie vyhnat co nejvýše, třeba na pětisetnásobek původní hodnoty. Lidé už mají jeho spekulací plné zuby. Nejenže státní kase nepomůže, ale ještě ji mnohem více vyprázdní.
Závratné zisky nepřicházejí, zato inflace roste do obrovských výšin. Vytištěné bankovky nemají hodnotu ani použitého papíru. Rozzuřený Filip II. v roce 1720 Johna Lawa odvolává. Dvořané pak dosáhnou vyplacení jenom zlomku svých akcií.