Domů     Na co samec sbalí samici? Na mohutný ocas i odpudivý zápach!
Na co samec sbalí samici? Na mohutný ocas i odpudivý zápach!

Když přijde období námluv, samci by udělali téměř cokoliv, aby si jich samice všimly. Ale někdy ani kdyby se postavili na hlavu, nebude to stačit. Jejich protějšky totiž mají jasno v tom, co na ně platí a složité rituály to často vůbec nejsou. A co víc: samice mohou preference odkoukat jedna od druhé!

To, co je atraktivní, se liší druh od druhu. Ale jedno mají všechny zvířata společné: samice jako atraktivní vnímají výrazné znaky. Ty se ve většině případů u samců vyvinuly právě proto, aby zaujali potencionální partnerky.

Silný samec, zdravé potomstvo

Stačí se podívat třeba na dlouhý, těžký paví ocas, který by byl při úniku před predátorem překážkou, takže funkci určenou ke snazšímu přežití mu přisoudit nelze. Zato když ho páv rozprostře před samicí a má ho bohatý, barevný a hlavně plný ok, má vyhráno.

Vybíravost některých samic se vlastně dá snadno pochopit. Ty totiž tráví svůj život březostí nebo sezením na vejcích a následně ještě výchovou mláďat. Páření s nekvalitním samcem se proto snaží vyhnout ze všech sil.

Čím více mečoun připomíná pohádkového Pinocchia s dlouhým nosem, tím má větší šance.(Foto: Naturalis Biodiversity Center / commons.wikimedia.org / CC0)
Čím více mečoun připomíná pohádkového Pinocchia s dlouhým nosem, tím má větší šance.(Foto: Naturalis Biodiversity Center / commons.wikimedia.org / CC0)

Pomůže zrak, čich i sluch

A zatímco o namlouvacích rituálech samců a jejich preferencích už bylo napsáno hodně, v opačném směru existují mezery.

Vědci z americké Florida State University si proto posvítili na sexuální výběr samic a na to, co dělá z jejich pohledu samce atraktivnějšími.

Tak třeba u orangutanů vítězí ti, kteří mají mohutné lícní valy a u mečounů se nejlépe daří jedincům s nejdelšími „meči“. Ale není to jen fyzický vzhled, podle kterého si samice vybírají své partnery. U lemurů kata mají navrch nejostřeji páchnoucí samci.

U některých druhů žab disponují samice sluchem citlivějším na nižší frekvence, přičemž ty produkují především větší a silnější samci. A mnoho druhů ve zvířecí říši se zaměřuje na ocas. Dlouhý a silný znamená dobré geny, což samicím usnadní výběr.

Pokud se od samce lemura kata šíří ostrý zápach, je pro samice více atraktivní.(Foto: Alex Dunkel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Pokud se od samce lemura kata šíří ostrý zápach, je pro samice více atraktivní.(Foto: Alex Dunkel / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Chce to něco nového

Protože zvířata se mohou učit navzájem, výzkumníci se ve své studii zaměřili i na to, zda je volba partnera založená také na sledování zkušenějších samic a jejich výběru. A ukáže se, že nejspíše ano! Ale má to svá úskalí. Může totiž docházet k omylům.

Například pokud určitá ptačí samice preferuje pestře zbarvené peří, vybere si z několika samců toho pravého podle svého kritéria.

Nezkušená pozorovatelka si myslí, že pro ni byl oproti ostatním přitažlivější například kvůli výrazné chocholce a toto zjištění si zafixuje.

Výzkum také ukáže, že když si samice vybírají samce na základě rysu, po kterém jdou ty zkušenější z nich, tento výběr se v populaci ustálí bez jakýchkoliv změn.

Ale i dokonalost začne po čase nudit, takže výrazný rys se stane díky dlouhodobé preferenci běžnou a tudíž i všední záležitostí a samice se nakonec začnou ohlížet po jiné atraktivní vlastnosti.

Orangutani bodují naducanými lícními valy.(Foto: Ltshears / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Orangutani bodují naducanými lícními valy.(Foto: Ltshears / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Ukážu ti svůj dům!

Některé namlouvací rituály ve zvířecí říši dají samcům hodně práce. Dost se nadře třeba druh ryby z čeledi čtverzubcovitých. Tento necelých 13 cm velký tvor dokáže vytvořit složité kruhovité vzorce na mořském dně. Mají okolo 2 metrů v průměru.

Samci je vytvářejí ploutvemi z úlomků lastur a sedimentů a tento proces zabere 7 až 9 dnů. Samice, které se konkrétní struktura líbí, pak klade vajíčka na hnízdiště v jejím středu.

Samečci některých druhů myší ve snaze zapůsobit na potenciální partnerku zase vydávají zvuky v ultrazvukovém pásmu, které se podobají písním. Samice jsou při výběru těchto melodií velice vybíravé.

Zato mnozí ptáci lemčíci pro změnu budují různé stavby, u některých druhů jde až o metr vysoké altánky i s předzahrádkou. Ty zdobí ovocem, květinami, listím i předměty ukradenými lidem.

Potenciální partnerky si je chodí prohlížet a o výběru partnera tak rozhodne jejich „nemovitost“.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Jatin Sindhu / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
reklama
Související články
Věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Věda a technika
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Věda a technika
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Věda a technika
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
věda a technika
Alzheimer trápí 7 milionů Evropanů. Jste v ohrožení?
Choroba, kterou poprvé popsal Alois Alzheimer v roce 1906, byla dříve považována za vzácnou, dnes jde o nejčastější příčinu demence, která vede postupně k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. Takže zpozorněte, pokud si nemůžete vzpomenout, jak se sází růže či peče váš oblíbený koláč, případně když jste našli ovladač od televize v troubě nebo mobil v lednici. […]
Kdy ztratí Saturn své prstence?
Mezi ostatními planetami ho hned poznáme – jeho odlišnost je nepřehlédnutelná! Nebo si snad dovedete představit Saturn bez jeho závoje prstenců? Myšlenka je mnohem reálnější, než by se mohlo zdát! „Saturn je nejspíš trojplaneta,“ domnívá se v roce 1610 Galileo Galilei (1564-1642). Jeho dalekohled umožňuje pouze 32násobné zvětšení, a když s ním tedy objeví zvláštní objekty napravo […]
Modrá planeta? Za 1 miliardu let už zřejmě ne…
Kvůli skleníkovému efektu by vám teploměr ukázal okolo 400 °C. Vzduch obsahuje hlavně oxid uhličitý, trochu dusíku a jen 0,1 procenta kyslíku. Vítejte na Venuši. Že je tu dost nehostinně? Přesně tak to bude časem vypadat i u nás…   Ohromné molekulární mračno se začíná měnit. Exploze nedaleké supernovy spustí tvůrčí kolaps. Vzniknou nové hvězdy […]
Vitaminy: všudypřítomná záchrana
Vitaminy jsou jako základní stavební kameny našeho zdraví, které se s jejich nedostatkem může zhroutit stejně snadno jako domeček z karet. Bohužel si je naše tělo, až na dvě výjimky, neumí samo vyrobit, a tak je tělu musíme dodávat. Pestrá strava s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny je nutností. Vitamin A Vitamin A můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s