Domů     Joaquín Archivaldo Guzmán Loera: Mistr tunelář z Mexika
Joaquín Archivaldo Guzmán Loera: Mistr tunelář z Mexika
19.1.2023

Kdysi se říkalo, že Česká republika ukázala světu, kdo jsou to tuneláři. Češi se ovšem musejí sklonit před pravým mistrem tohoto oboru. Mexický drogový boss Joaquín Guzmán se v tunelování vyzná jako málokdo jiný.

Jako malý musí Joaquín Archivaldo Guzmán Loera prokázat hodně silné vůle, aby obstál v tvrdém prostředí. Vyrůstá v chudé mexické rodině s násilnickým otcem a od začátku je mu jasné, že co si neobstará sám, doma nedostane.

A tak začíná už ve školním věku podnikat. Nejprve prodává mák a pomeranče, ale postupně plynule přesedlá na distribuci drog.

Vzestup v hierarchii končí na vrcholu

Nadějného mladíka si brzy povšimnou mocní bossové obchodu s narkotiky. Nejprve pracuje pro Hectora Palmu, významnou postavu pašování drog z Mexika do USA, pak se dá do služeb ještě výš postaveného Miguela Gallarda.

Ten mu postupně svěřuje víc a víc pravomocí a když skončí v rukou policie, je Guzmán jeho logickým nástupcem. Svůj vlastní drogový kartel pojmenovává Sinaloa podle státu, který si zvolil za své působiště.

Jeho postavením nemůže otřást ani jeho malý vzrůst, kvůli kterému si už od mládí nese přezdívku Prcek.

K čemu hluboké vzdělání?

Joaquín Guzmán vládne svému kartelu i celé oblasti Sinaloa tvrdou rukou. Mrtví kolem něj přibývají, mrtvá těla s useknutými hlavami se stávají běžným koloritem. Pro svůj rychlý vzestup v kariérním žebříčku narkomafie si Guzmán nestačí dokončit vzdělání. Ale jeho tři třídy základní školy mu kupodivu na vedení obří organizace stačí.

Přes hranice všemi způsoby

Zanedlouho už je duší mexických pašeráků drog, proniká až do USA, podléhají mu zástupy bezejmenných služebníků včetně uplacených úředníků na obou stranách hranice. A zůstávají za ním těla těch, kteří se uplatit nedali.

Jeho skladiště drog přetékají zbožím, které se distribuuje po železnici i soukromými tryskáči. Ty dopravují kokain od dodavatelů v Kolumbii a drogy pak pokračují různými způsoby do Spojených států.

Oblíbené jsou falešné hasicí přístroje, plechovky s chilli papričkami nebo dodávky vybavené dvojitou podlahou, které směřují do Arizony a poté zpravidla do Los Angeles. Guzmán takhle dopravuje do USA až tři tuny kokainu měsíčně.

Město Sinaloa je střediskem a baštou Guzmánova kartelu. FOTO: Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo
Město Sinaloa je střediskem a baštou Guzmánova kartelu. FOTO: Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo

Mexiko, země krtků

Protože pohraniční hlídky mezi Mexikem a Spojenými státy jsou stále početnější a pozornější, zaměřuje se Guzmán na budování podzemních tunelů. Guzmán tunely miluje. Jeho kartel postavil v roce 1989 úplně první podzemní trasu, takzvaný narkotunel.

Při jednom ze zátahů šéf už už končí v rukou policie, ale prchá do systému tunelů proražených mezi sedmi městskými domy. Tunelů mu samozřejmě nestačí jen pár. „Od roku 1990 jsme jen na půlmílovém úseku hranice našli přes sto tunelů.

Sinaloa na to má vlastní experty, na hloubení často pracovali i důlní inženýři,“ komentuje to mluvčí americké pohraniční stráže Andy Adams.

Operace na správném místě

Kartel má obrovské štěstí, že operuje v oblasti zvané Otay Mesa. Jen kousek dál na východ už je příliš písčité podloží, kde by se tunel rychle zhroutil, na západ zase čeká tvrdá kamenitá půda.

Zde se dá pracovat rychle a často i bez podpěr pomocí výdřev nebo betonu. Systém tunelů je tak efektivní, že než se letadla narkomafie vrátí zpět z Mexika do Kolumbie, drogy už jsou u odběratelů v Los Angeles.

Kdo jsou stavitelé supertunelů?

Většina z nalezených tunelů jsou pouhé myší díry stavěné jen na to, aby jimi jakžtakž prolezl jediný člověk.

Federální agenti registrují ale i takzvané supertunely, které mohou dosáhnout hloubky více než dvou metrů pod povrchem a poskytují relativní pohodlí při průchodu i nikterak malému pašerákovi.

Tunely většinou vycházejí z labyrintu obchodních skladišť, které vyrůstají jako houby po dešti na dohled od hraniční čáry. Tam panuje neustále takový ruch, že hluk sbíječek a pendlování aut s vykopanou zeminou se snadno ztratí.

„Pořád máme spoustu nevyřešených otázek. Například jak dokážou ty tunely stavět tak rychle a efektivně?“ diví se Tim Durst, vedoucí speciální vyšetřovací skupiny nazvané Tunnel Task Force.

Při pečlivé ostraze hranic jsou tunely jedinou cestou, jak mohou kartely pašovat své zboží. FOTO: U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo
Při pečlivé ostraze hranic jsou tunely jedinou cestou, jak mohou kartely pašovat své zboží. FOTO: U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo

Dvě směny nedobrovolných kopáčů

Ke stavění tunelů je vždycky k dispozici dost ochotných příslušníků kartelu. A když se jich nedostává, najmou drogoví bossové prostě civilisty, kteří dostanou na vybranou: kopání, nebo smrt jejich i celé rodiny.

Pracuje se zpravidla na dvě směny – denní od šesti ráno do 18 hodin večer, noční ve zbytku času až do rána. Pod dozorem ozbrojených stráží jsou dělníci schopni posunout čelo tunelu až o pět metrů za den.

Vodovodní kohoutek místo klíče

V květnu 1990 je odhalen jeden z největších tunelů pod hernou v Agua Prieta. Pod kulečníkovým stolem se skrývá vstup s rafinovaným způsobem otvírání. Stačí pootočit nenápadným vodovodním kohoutkem a hydraulický systém zvedne těžkou betonovou desku.

V podzemí se pak před překvapenými celníky otvírá prostor větší než samotný podnik nahoře. Tunel, vyztužený betonem, je 82 metrů dlouhý a 1,5 metru široký. Má elektrické vedení a přívod vzduchu. Zanedlouho policie objeví i masový hrob s těly nešťastných kopáčů.

Král tunelů je zbrusu nový

V roce 1993 je pak odhalen supertunel s dokonalým ventilačním a osvětlovacím systémem a betonovou podlahou s kolejemi umožňujícími rychlý pohyb vagonů. Měří 442 metrů a Guzmánova organizace ho ještě nestačila použít. „Nic podobného dosud nikdo nepostavil.

Tohle je Tádž Mahál mezi tunely,“ musí přiznat vedoucí celníků Terry Kickpatrick.

Další tunel kartelu Sinaloa odhalen. FOTO: U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo
Další tunel kartelu Sinaloa odhalen. FOTO: U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo

Podezřelé špinavé prádlo

V roce 1993 je sice Guzmán dopaden, ale na chod jeho organizace to nemá pražádný vliv. Vězení mu vlastně patří. Ubytování je luxusní, jídla si vybírá z jídelního lístku, objednává si ženy, pořádá bujaré večírky i porady svých zástupců.

A v roce 2001, kdy už ho tenhle život omrzí, prostě vleze do koše od prádla a nechá se dodávkou vyvézt na svobodu. Desítky zkorumpovaných dozorců v tu chvíli pravděpodobně čirou náhodou zrovna hledí na opačnou stranu.

Na svobodě zůstane Prcek dlouhých třináct let, i když za jeho dopadení je vypsána astronomická odměna sedm milionů dolarů.

Tajný východ je příliš daleko

Znovu dopaden je až v únoru roku 2014 ve vlastní luxusní vile ve chvíli, kdy láskyplně připravuje snídani své přítelkyni, bývalé miss státu Sinaloa Emmě Aispur.

Má sice v koupelně pod vanou tajný východ do tunelu, ale k tomu už doběhnout nestihne. Mexičtí policisté se pochvalně plácají po ramenou, ale netuší, že jejich výjimečný úlovek tentokrát stráví za mřížemi jen půl druhého roku.

Tunel je přesný na centimetr

Kartel Sinaloa oplývá mnoha členy s bohatými zkušenostmi z budování tunelů pod mexicko-americkými hranicemi. To se teď velice hodí. Jeden takový tunel se blíží ze vzdálenosti 1,6 kilometru k pečlivě střeženému vězení Altiplan.

Začíná u malého domku ze škvárových cihel. Poté, co je vytěženo nejméně 3250 tun zeminy, vyústí neomylně ve sprchovém koutě v rohu Guzmánovy cely, takže když je hotov, Joaquín Guzmán jím pohodlně zmizí do bezpečí.

Úniková cesta stavěná pro Prcka

Přestože Guzmánova cela je neustále pod bdělým dohledem bezpečnostní kamery, prostor ve sprchovém koutě snímán není. Na záznamu je vidět, jak se vězeň svlékne, zamíří do sprchy – a do záběru už se nevrátí.

Vězeňská služba už může pouze zrekonstruovat průběh útěku. Najde otvor vyříznutý v podlaze, kterým vězeň sestoupil do tunelu vybaveného přívodem vzduchu v PVC trubce zavěšené u stropu. Na zemi by na ni nebylo místo.

Prostor dole totiž zaujímají kovové kolejnice, na nichž stojí podivné improvizované vozidlo připomínající železniční drezínu. Je poháněna motorem z malého motocyklu.

Když uprchlík projíždí tunelem, otírá se rameny o jeho boční stěny, tak je cesta ke svobodě úzká. Ani na výšku tunel není zrovna vysoký, ale jeho stavitelé dobře věděli, pro koho jej budují.

Pouhých 162 centimetrů vysoký Prcek se v něm postaví bez problémů, protože tunel měří přesně 168 centimetrů.

Poplach v několika státech

Ministr vnitra Miguel Ángel Osorio zuří, propouští ředitele věznice a řadu dalších vedoucích pracovníků, odměna za dopadení uprchlíka činí v přepočtu 90 milionů korun a do pátrání se zapojují i úřady sousedních států Guatemaly, USA a Belize, ale k ničemu to nevede.

Nikdo neví ani to, jak se Guzmánovi podařilo přelstít elektronický náramek, který musel i ve věznici nosit. Přesto tentokrát Prcek na svobodě nestráví tolik času jako po svém prvním útěku.

Vysoká cena za slávu

Už na počátku roku 2016 je Guzmán dopaden ve městě Los Mochis ve státě Sinaloa. Nejprve se mu před zátahem podaří uniknout stokou, tedy vlastně opět tunelem, ale dopaden je chvíli poté v okamžiku, kdy se snaží ujet autem.

Zatčení se neobejde bez střelby, zabito je pět členů kartelu a o život přijde i jeden policista. Guzmán se vrací zpět do věznice, z níž před časem uprchl.

Ukáže se, že na stopu drogového bosse přivedlo vyšetřovatele jeho ego – kontaktoval totiž filmové producenty a požadoval, aby o něm natočili životopisný film.

Američané se právě dočkali vydání Guzmána do Spojených států. FOTO: ICE / Creative Commons / volné dílo
Američané se právě dočkali vydání Guzmána do Spojených států. FOTO: ICE / Creative Commons / volné dílo

K soudu v doprovodu malé armády

O vydání Guzmána okamžitě žádají Spojené státy, které se cítí být rovněž velice poškozeny jeho dlouholetou činností.

Prcek Guzmán je nakonec do Spojených států skutečně vydán a odsouzen na doživotí plus 30 let, nemluvě o propadnutí majetku v hodnotě 12,63 miliardy dolarů. Na bezpečnost během procesu Američané kladou zvláštní důraz.

Při každém převozu Guzmána k dalšímu stání u soudu je kvůli vězeňským vozidlům uzavřen i Brooklynský most a celou kolonu doprovází policejní vrtulník.

Největší výzva pro tuneláře

V lednu loňského roku je pak zamítnuto narkobaronovo odvolání, přestože argumentuje například tím, že mu nelidské podmínky ve vazební věznici znemožňovaly se řádně soustředit na přípravu obhajoby.

Dnes je Prcek jedním z obyvatel nejbezpečnější ze všech federálních věznic ve městě Florence v Coloradu. „Odtud ještě nikdo nikdy neutekl, je to absolutně nemožné,“ posteskl si obhájce Jeffrey Lichtman. Ale kdo ví. Třeba už Guzmánovi lidé začali kopat.

Foto: DEA / Creative Commons / volné dílo, ICE / Creative Commons / volné dílo, Zero Gravity / Creative Commons / volné dílo, U. S. Customs and Border Protection / Creative Commons / volné dílo, U. S. Drug Enforcement Administration / Creative Commons / volné dílo
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz