Domů     Joachim Kroll: Ženy škrtí, znásilňuje, pojídá
Joachim Kroll: Ženy škrtí, znásilňuje, pojídá
22.10.2023

Tahle kreatura si vyslouží mnoho nelibých přezdívek: Zrůda z Porúří, Kanibal z Rúr, Duisburský kanibal. Skutečné jméno téhle bestie je však Joachim Kroll.

Na svět přijde mezi světovými válkami, konkrétně 17. dubna 1933. Jeho rodina je vskutku početná, podle všeho je jedním z osmi sourozenců.

Malý Joachim je ale nejslabší z nich, a navíc trpí podprůměrným IQ. Dokončí jen taktak tři třídy základky. Vzdělání mu zjevně vůbec nevoní, a proto jde raději vydělávat. Nechá se zaměstnat na jatkách, kde se poprvé setká s krví a se smrtí.

Joachimu Krollovi nebylo shůry příliš dáno, trpěl podprůměrným IQ a sexuální deviací. FOTO: Getty Images
Joachimu Krollovi nebylo shůry příliš dáno, trpěl podprůměrným IQ a sexuální deviací. FOTO: Getty Images

Posmrtně ji rozpárá

Poprava zvířat mu vůbec nevadí, naopak. Později dokonce přizná, že ho to vzrušovalo a přinášelo uspokojení.

Jeho duši definitivně zlomí smrt jeho matky v lednu 1955. Joachim na ni byl velice fixovaný a jako jediný z dětí s ní žil pod jednou střechou až do jejích posledních dní. Neuběhnou ani dva týdny od její smrti a Joachim se vydá na svou první vraždu.

Je mu jednadvacet let, když na polní cestě u Lüdingshausenu narazí na devatenáctiletou Irmgard Strehlovou. Tu odtáhne do stodoly, kde ji bodne do krku, znásilní a uškrtí. Jenže stále nemá dost, a tak jí ještě posmrtně rozpárá břicho.

Vražedný kolotoč se rozjíždí

O rok později má zaútočit na teprve dvanáctiletou Eriku Schutleterovou. Tahle vražda mu však nebude nakonec prokázána. Zdá se, že je načase jít o dům dál, a tak se přestěhuje do Duisburgu.

Další oběť mu padne do oka až roku 1959. Je to třiadvacetiletá bezdomovkyně Erika. Ta může děkovat Bohu, že při škrcení upadne do bezvědomí a Joachim si myslí, že je mrtvá. Dívku znásilní a mizí pryč. Erika přežije.

Zato čtyřiadvacetiletá Klara Freid Tesmerová, na kterou zaútočí tři měsíce poté, už takové štěstí nemá. Kvůli téhle vraždě stráví půl roku ve vazbě nesprávný muž.

Zrodí se kanibal

V klidu ale Joachim rozhodně dlouho nezůstane. Měsíc po vraždě Klary zabije šestnáctiletou Manuelu Knodtovou. Z té si však tento již šestadvacetiletý zabiják vezme více než jen život. Prvně se uchýlí ke kanibalismu.

Ze stehen a pozadí oběti odřízne plátky masa. I z tohoto odporného mordu je obviněn někdo jiný. Pak si dá Kroll na tři roky pauzu. Nebo minimálně o žádné jeho vraždě nejsou důkazy.

V roce 1962 udeří znovu, když ze světa sprovodí dvanáctiletou Barbaru Bruderovou. Její tělo se nikdy nenajde. Zato se velmi brzy najde další tělo.

To patří třináctileté Petře Geisové, která si společně s kamarádkou vyrazí na karneval. I tady se zabiják vyřádí s nožem a opět dívce uřízne několik plátů masa, a navíc odstraní celé předloktí. K Joachimově štěstí jde opět bručet někdo jiný.

Kroll spolu s policejními vyšetřovateli na místě, kde provedl jednu ze svých vražd. FOTO: Getty Images
Kroll spolu s policejními vyšetřovateli na místě, kde provedl jednu ze svých vražd. FOTO: Getty Images

Vina padá na jiného

Je až neuvěřitelné, jaké má Kroll štěstí a někdo jiný smůlu. Když totiž o měsíc později zamorduje další dívku, i v tomto případě si policie najde jiného obětního beránka.

I přesto, že je tento muž brzy propuštěn na svobodu, neunese tlak okolí, jež ho považuje za vraha, a raději si sám sáhne na život. Jako další oběť si Kroll nečekaně vybírá milenecký pár, který souloží v autě. Muže vyláká z auta ven a bez milosti ho ubodá.

Dívce se z místa podaří ujet. Zachránila si tím holý život. Kroll však stále uniká spravedlnosti.

Má to i s nafukovací pannou

V první půli září 1966 osloví v parku dvacetiletou Ursulu Rohlingovou. Chvíli si s ní povídá, pak ji popadne za krk, odtáhne do křoví a pohodí na zem. „Škrtil jsem ji, než se přestala hýbat. Pak jsem jí sundal kalhotky a udělal jsem jí to.

Když jsem přišel domů, byl jsem stále nadržený. Měl jsem to ještě dvakrát s nafukovací pannou a párkrát jsem si to udělal rukou,“ vypovídá vrah později. Z mordu je obviněn Ursulin přítel, který také pod psychickou tíhou spáchá sebevraždu.

Děsivý vrah, který si vysloužil spoustu hanlivých přezdívek, u soudu. FOTO: Getty Images
Děsivý vrah, který si vysloužil spoustu hanlivých přezdívek, u soudu. FOTO: Getty Images

Sní i nevinné dítě

Brzy nato si Kroll najde jednu ze svých nejmladších obětí. Teprve pětiletou Ilonu znásilní, zabije a odřízne si kousky masa, které sní. Pak už to u Krolla pokračuje jako v zaseknutém filmu. Vražda, pauza, vražda, pauza.

Poslední mord přijde 3. července 1976, kdy se ztratí teprve čtyřletá Marion. A tak policisté začnou prohledávat jeden dům za druhým, až narazí na Krollova souseda.

Ten jim vystrašeně oznámí, že mu Joachim ráno řekl, ať používá toaletu v jiném patře, protože tu společnou ucpal vnitřnostmi. Když policisté vtrhnou do bytu, zabiják tvrdí, že do záchodu hodil jenom vnitřnosti z králíka.

Hůř už se mu ale vysvětluje, proč v hrnci s mrkví a bramborami vaří dětskou ruku.

Za trest čeká operaci

Pak už Kroll nic nezapírá. Popisuje, jak si vyhledával oběti, a s gustem líčí kdejaké podrobnosti. Sám si ale přesný počet zavražděných nevybavuje. Přizná se nejméně ke čtrnácti vraždám. Nakonec je mu však prokázáno pouze osm mordů.

Vyšetřovatelé mu jich však připisují daleko víc. Při svém nízkém IQ se zabiják domnívá, že jeho trestem bude jakýsi chirurgický zákrok, který jej napraví, a pak ho pustí domů. To se pochopitelně nestane. Soud jej pošle na doživotí do vězení. A tam také ve věku 58 let 1. července 1991 zemře na infarkt.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: Getty Images
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz