„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá.
Napjaté vztahy v mládí
To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen málokdo. Alkoholový problém u Schmitzera totiž nevyvstal jen tak z ničeho. Hojně se spekulovalo o tom, že za problémovým dospíváním mladíka může opuštění Jiřího matky Blanky.
Sovák se po rozchodu sice se synkem vídat chtěl, jeho matka Blanka jej však poštvávala proti němu. Ne příliš důsledná výchova ze strany matky pak napáchala další škody.
Málokoho by možná dnes vůbec napadlo, že jako mladý mohl mít problém s obezitou a šikanou ze strany spolužáků. Není proto s podivem, že si před nástupem na DAMU a v průběhu studia občas trochu „přihnul“. Ostatně, alkohol měl rád i otec Sovák.
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí.“ – Jiří Sovák
Trest mu nakonec zkrátí
Studium Jiřího Schmitzera bylo úspěšné a angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem bylo jen počátkem jeho slavné kariéry. Právě ve druhém ruce jeho působení ve studiu se odehrává osudová noc.
Ve stejných dnech probíhá také natáčení dnes již legendárního filmu Marečku, podejte mi pero. Schmitzer opojen alkoholem, odchází z divadelního baru, nasedá do auta a odjíždí domů. Jak přesně k nehodě došlo, nevíme. Vina mu je ale prokázána záhy.
Při jízdě v opilosti měl začínající herec srazit chodce, jenž je na místě mrtvý. Schmitzer si od soudu za zabití z nedbalosti odnáší trest odnětí svobody v trvání tří let ve věznici ve Vinařicích u Kladna.
Za mřížemi nakonec stráví jen rok a půl, propuštěn je za dobré chování předčasně. Nápravu vztahů mezi otcem a synem ale nečekejte, Schmitzer se neúčastní v roce 2000 ani pohřbu Jiřího Sováka.