Domů     Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky
Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky

V krbu praská dřevo a plameny osvětlují vánočně vyšňořený stromeček. Zatímco uvnitř vládne příjemné teplo, za okny rostou sněhobílé závěje. Na stole před televizí čeká sklenice mléka a několik lahodných čokoládových sušenek.

„Pro Santu,“ stojí na papírku dětským písmem. Veselý tlouštík má připravené pohoštění, na oplátku má pod stromeček zanechat dárky.

Asi každý z nás psal někdy dopis Ježíškovi, poté vyhlížel z okna mýtickou postavu jedoucí na blyštivých sáňkách. Následně většina zaznamenala zklamání, že nadpřirozená bytost bohužel neexistuje. Jak jsou na tom děti v ostatních zemích?

Dárky nosí kulak

Kdo: Děda Mráz

Kde naděluje: Rusko a země východní Evropy

Ježíšek vyrostl a zestárl. Narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz,“ říká ve vánočním projevu z prosince 1952 československý prezident Antonín Zápotocký (1884–1957). Ježíšek si ale práci vzít nenechá, a tak se Děda Mráz musí pakovat.

Na cestách s vnučkou Sněhurkou

Než začne nadělovat hodným dětem, platí za obávaného boha slovanské mytologie. Až s příchodem 19. století se ustálí v ruské kultuře jako hodná a vlídná bytost.

Velkou měrou se na tom podílí dramatik Alexandr Ostrovský (1823–1886), který o Dědu Mrázovi píše hru. Oblékne ho do bohatě zdobeného kabátu, beranice, válenek a do ruky mu vrazí kouzelnou hůl. Často bývá vyobrazován se svou vnučkou Sněhurkou.

Děda Mráz se ale postupem času stává politickým tématem, bolševici ho dokonce v roce 1928 prohlásí za kulaka. Jenže po několika letech nastává razantní obrat a startuje období, kdy Sověti začnou vlídného staříka exportovat i do socialistických satelitů.

V Československu má dokonce nahradit Ježíška! Neúspěšně. Více štěstí mají v Rumunsku, tam totiž Děda Mráz slaví úspěch. Když režimy padnou, státy se vrací zpět k národním variantám.

Dnes je postarší vousáč populární zejména v Rusku, kde je vnímán jako protějšek Santa Clause.

Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Francouzský Santa Claus

Kdo: Père Noël

Kde naděluje: Francie, Argentina a další

Jméno Père Noël je dobře známo především ve frankofonním světě. Mýtická bytost má velmi blízko k Santovi, v něčem se ale liší. V jedné z legend například naděluje dárky za asistence aligátorů!

Mrkev na posilněnou

První zmínky pochází z roku 1700, v tradici má Père Noël nad americkým břicháčem jasně navrch. Nosí sice podobně barevný plášť, ten má ale přehozený přes hlavu! Podle pověr žije na severním pólu, jeho spřežení kdysi tvoří létající oslík Gui.

Jenže s příchodem amerického vlivu mění Père Noël pohon za pohodlnější sobí spřežení. Děti navštěvuje na Štědrý den, ty mu zpravidla nechávají u krbu boty naplněné mrkví či jinými dobrotami. Původně jsou totiž pro věrného oslíka.

Père Noël jim na místě zanechá drobné dárečky! Nadělování od Otce Vánoc, jak zní jméno vánočního mužíka v češtině, se uchytí ve většině států, kde má kořeny francouzská kultura, a tak se s ním můžeme setkat v Argentině, Uruguayi či lidnaté Brazílii.

Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Na hranici!

S bizarním zobrazením se setkáváme v Louisianě, kolonii, která je pojmenována na počest krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Za dětmi přijíždí Père Noël v loďce tažené osmi aligátory!

S osobou vánočního přízraku je rovněž spojena jedna z nejznámějších francouzských koled s názvem Petit Papa Noël. První verze pochází z roku 1944 a malý chlapec v ní prosí Pèra Noëla, aby zachránil jeho otce z německého zajetí.

Po válce se nahrávky ujímá zpěvák Tino Rossi (1907–1983) a dělá z ní úspěšný vánoční hit! V moderní Francii ale postupně zaniká rozdíl mezi Père Noëlem a Santa Clausem. Postavičky se objevují téměř na každém kroku a dráždí církevní hodnostáře.

Během Vánoc 1951 například několik věřících z Dijonu zapálí před tamní katedrálou figurínu Santa Clause a obviní ho z kacířství.

Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ho ho ho, Merry Christmas!

Kdo: Santa Claus

Kde naděluje: Celý svět

Vlídný a bodrý stařík v červeném hábitu rozdává radost dětem po celém světě. Santa Claus se rychle stal symbolem Vánoc.

Delikvent v červeném

Ke jménu přichází skrze zkomoleninu holandského Sinterklaas, což je označení pro Mikuláše. Legendě pomáhají spisovatelé jako například Clement Clarke Moore (1779–1863). Zprvu Santu popisují jako starého věčně usměvavého elfa!

Časem ale nabírá na váze a velikosti. Finální vzhled má na svědomí společnost Coca-Cola, která díky reklamě ze 30. let ustálí Santovu podobu. Santa Claus zakoření v americké společnosti a vzniká de facto celý kult usměvavého tlouštíka.

Údajně bydlí na severním pólu, kde bychom našli také jeho sobí spřežení. Některé povídky uvádí, že vůz táhne devět sobů, původně jich je pouze osm, ale Santa Claus si všímá Rudolfa. Ten má červený nos a stádo ho odmítá. Santa ale nemá vždycky na růžích ustláno.

V roce 2019 ho francouzský deník Le Monde označí za delikventa. Vyčtou mu totiž některé trestné činy jako vloupání do domu, týrání zvířat či přelety nad zakázanými oblastmi. Vyměří mu trest 31 let. Naštěstí ale Santa Claus neexistuje, nebo…?

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Jonathan Meath / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Související články
Zajímavosti
Proč se na Velikonoce světí oheň a co znamená červené vajíčko?
Od nepaměti znamená oheň teplo domova. Například už v antice se rodina kolem něj schází, kdykoli chce řešit něco důležitého. Vdává-li se dívka, její matka odebere z rodinného ohniště žhavé uhlíky a jde jimi zapálit oheň v novém domově své dcery. Vyhasnutí ohně se považuje za špatné znamení. Ohně si proto všímá i Bible a považuje ho za […]
Zajímavosti
Tři pečené symboly Velikonoc: Mazanec, beránek a jidáše
„Jak pastýř pase své stádo, beránky svou paží shromažďuje, v náruči je nosí, březí ovečky šetrně vede,“ tak vystupuje Bůh ve Starém zákoně. Hebrejská tradice považuje ovci a jehně za symbol člověka jako člena Božího stáda. Nejčastější obětí Bohu se stává právě beránek, přikazuje to ve starozákonních předpisech Mojžíšův zákon. Nový zákon jako beránka označuje ukřižovaného […]
Zajímavosti
Míč: Nezbytnost stará 4500 let
O kolik nezapomenutelných zážitků by člověk přišel, nebýt jeho – dechberoucích chvílí v tenise, basketbalu a samozřejmě fotbalu. Neuskutečnil by se bez něj třeba legendární moment, kdy Antonín Panenka pošle vršovickým dloubákem kulatý nesmysl doprostřed branky a udělá z Československa v roce 1976 mistry Evropy. Dá se do něj kopat, házet ho, odpalovat nebo naopak […]
Zajímavosti
9 největších tajemství chlupatých mazlíčků. Co všechno nevíte o kočkách?
Kočky známe všichni, přesto stále existuje množství zajímavostí, které ne každý ví a zná. Věděli jste například, že kočky se domestikovaly samy? A přemýšleli jste někdy o tom, proč se říká, že má kočka devět životů? A k čemu slouží kočičí předení? Je toho totiž spousta a my se dnes podíváme na symbolických devět zajímavostí, které […]
reklama
historie
Tragédie na South Forku: Smrtící kilometry ostnatého drátu
Skupina mužů s krumpáči a lopatami neúnavně uvolňuje zanesený odtok pensylvánské přehrady South Fork na řece Little Conemaugh. Intenzivní deště ani po několika dnech neustávají. Další početná skupinka se snaží upustit vodu z přeplněné hráze vykopáním dalšího odtoku. Dílo ale nedokončí.   „Nechte toho! Přehrada už nevydrží, musíme pryč!“ křičí jeden z pracantů. Je 31. […]
Královna Alžběta II. uměla i opravit auto
V 56 letech 6. února 1952 umírá v sídle Sandringham House v Norfolku britský král Jiří VI. (*1895). Jeho starší dcera, budoucí královna Alžběta II., tehdy pobývá v africké Keni, kde zahajuje svoji cestu po zemích Commonwealthu. Zprávu o otcově smrti Alžbětě II. (1926-2022) šetrně oznamuje její manžel, princ Philip (*1921). „Je to obrovská zodpovědnost,“ uvědomuje si tehdy 25letá […]
Bujel v pravěkých Čechách kanibalismus?
Kolem ohně sedí skupinka pralidí. Nad plameny se opéká maso a jeho vůně, šířící se kolem, brzy podráždí nosy budoucích strávníků. Maso je lidské… Nevšední hostina se chystá na jihu Moravy kolem roku 1000 př. n. l. Muž se zakousne do šťavnaté pečínky z nepřítele. Ohlodává kost a její úlomky hází za sebe do tmy. Připravení […]
Na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu vypili králové 9800 litrů vína
Karlovi IV. se roku 1335 na česko-polsko-uherském summitu ve Visegrádu líbí., Karel I. Robert z Anjou se totiž ukáže jako štědrý hostitel, který oběma delegacím nabízí spousty jídla. „Na obědy českého krále se každodenně daly dva tisíce pět set chlebů a také z královských jídel bohatě,“ líčí uherský dějepisec Ján z Turca (1435–1488/1490). Lucemburkové se svou družinou […]
reklama
svět zločinu
Vrazi s andělskou tváří
Dva výrostci se baví v nákupním středisku až podezřelou zábavou. Ukradnou plechovku s modrou barvou a přemýšlejí, co dál. „Pohni, Jone, tady chcípl pes.“ „Co budeme dělat, Robe? Tolik času, domů se mi nechce.“ „Ani mně ne, ty mysliteli. Hele, koukej na toho caparta! Trochu ho potrápíme, ať je sranda.“ říká Robert a s mrazivým […]
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram.  Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah […]
Líbezná zlodějka Patty Hearstová: Když se pomíchají dobro a zlo
Provoz Sveriges Kreditbanken na stockholmském náměstí Norrmalmstorg by letního dne 23. srpna 1973 probíhal jako obvykle, kdyby sem náhle nevtrhl dvaatřicetiletý lupič Jan-Erik Olsson. „Večírek právě začal,“ vykřikne muž v dlouhém kabátě a slunečních brýlích a vystřelí samopalem do stropu. Jeden ze zaměstnanců zapne tichý alarm. Jan-Erik Olsson ho postřelí ho do ruky. Žádá o tři […]
Místo manželky dcera: Sousedé o vězněné a znásilňované dívce vědí!
Bílá košile s krátkým rukávem působí na odlehlém ostrůvku u brazilských břehů až nepatřičně. Pojišťovací agent stáhne obočí. „Tam raději nechoďte. Co mu odešla žena, nevede to dobře…,“ varují ho místní, když se chystá zamířit na nedalekou farmu. Rozuzlení případu, který bude právem srovnáván s kauzou Rakušana Josefa Fritzla, je na dosah.  Píše se rok 2010. Muž […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
enigmaplus.cz
Glore Psychiatric Museum: Straší tu labilní duchové utýraných pacientů?
V některých významných muzeích se nacházejí artefakty, které do našeho světa údajně přitahují cizí síly. V jiných se zase objevují přízraky lidí, kteří byli kdysi na těchto místech umučeni k smrti. Mn
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet