Domů     Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky
Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky

V krbu praská dřevo a plameny osvětlují vánočně vyšňořený stromeček. Zatímco uvnitř vládne příjemné teplo, za okny rostou sněhobílé závěje. Na stole před televizí čeká sklenice mléka a několik lahodných čokoládových sušenek.

„Pro Santu,“ stojí na papírku dětským písmem. Veselý tlouštík má připravené pohoštění, na oplátku má pod stromeček zanechat dárky.

Asi každý z nás psal někdy dopis Ježíškovi, poté vyhlížel z okna mýtickou postavu jedoucí na blyštivých sáňkách. Následně většina zaznamenala zklamání, že nadpřirozená bytost bohužel neexistuje. Jak jsou na tom děti v ostatních zemích?

Dárky nosí kulak

Kdo: Děda Mráz

Kde naděluje: Rusko a země východní Evropy

Ježíšek vyrostl a zestárl. Narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz,“ říká ve vánočním projevu z prosince 1952 československý prezident Antonín Zápotocký (1884–1957). Ježíšek si ale práci vzít nenechá, a tak se Děda Mráz musí pakovat.

Na cestách s vnučkou Sněhurkou

Než začne nadělovat hodným dětem, platí za obávaného boha slovanské mytologie. Až s příchodem 19. století se ustálí v ruské kultuře jako hodná a vlídná bytost.

Velkou měrou se na tom podílí dramatik Alexandr Ostrovský (1823–1886), který o Dědu Mrázovi píše hru. Oblékne ho do bohatě zdobeného kabátu, beranice, válenek a do ruky mu vrazí kouzelnou hůl. Často bývá vyobrazován se svou vnučkou Sněhurkou.

Děda Mráz se ale postupem času stává politickým tématem, bolševici ho dokonce v roce 1928 prohlásí za kulaka. Jenže po několika letech nastává razantní obrat a startuje období, kdy Sověti začnou vlídného staříka exportovat i do socialistických satelitů.

V Československu má dokonce nahradit Ježíška! Neúspěšně. Více štěstí mají v Rumunsku, tam totiž Děda Mráz slaví úspěch. Když režimy padnou, státy se vrací zpět k národním variantám.

Dnes je postarší vousáč populární zejména v Rusku, kde je vnímán jako protějšek Santa Clause.

Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Francouzský Santa Claus

Kdo: Père Noël

Kde naděluje: Francie, Argentina a další

Jméno Père Noël je dobře známo především ve frankofonním světě. Mýtická bytost má velmi blízko k Santovi, v něčem se ale liší. V jedné z legend například naděluje dárky za asistence aligátorů!

Mrkev na posilněnou

První zmínky pochází z roku 1700, v tradici má Père Noël nad americkým břicháčem jasně navrch. Nosí sice podobně barevný plášť, ten má ale přehozený přes hlavu! Podle pověr žije na severním pólu, jeho spřežení kdysi tvoří létající oslík Gui.

Jenže s příchodem amerického vlivu mění Père Noël pohon za pohodlnější sobí spřežení. Děti navštěvuje na Štědrý den, ty mu zpravidla nechávají u krbu boty naplněné mrkví či jinými dobrotami. Původně jsou totiž pro věrného oslíka.

Père Noël jim na místě zanechá drobné dárečky! Nadělování od Otce Vánoc, jak zní jméno vánočního mužíka v češtině, se uchytí ve většině států, kde má kořeny francouzská kultura, a tak se s ním můžeme setkat v Argentině, Uruguayi či lidnaté Brazílii.

Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Na hranici!

S bizarním zobrazením se setkáváme v Louisianě, kolonii, která je pojmenována na počest krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Za dětmi přijíždí Père Noël v loďce tažené osmi aligátory!

S osobou vánočního přízraku je rovněž spojena jedna z nejznámějších francouzských koled s názvem Petit Papa Noël. První verze pochází z roku 1944 a malý chlapec v ní prosí Pèra Noëla, aby zachránil jeho otce z německého zajetí.

Po válce se nahrávky ujímá zpěvák Tino Rossi (1907–1983) a dělá z ní úspěšný vánoční hit! V moderní Francii ale postupně zaniká rozdíl mezi Père Noëlem a Santa Clausem. Postavičky se objevují téměř na každém kroku a dráždí církevní hodnostáře.

Během Vánoc 1951 například několik věřících z Dijonu zapálí před tamní katedrálou figurínu Santa Clause a obviní ho z kacířství.

Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ho ho ho, Merry Christmas!

Kdo: Santa Claus

Kde naděluje: Celý svět

Vlídný a bodrý stařík v červeném hábitu rozdává radost dětem po celém světě. Santa Claus se rychle stal symbolem Vánoc.

Delikvent v červeném

Ke jménu přichází skrze zkomoleninu holandského Sinterklaas, což je označení pro Mikuláše. Legendě pomáhají spisovatelé jako například Clement Clarke Moore (1779–1863). Zprvu Santu popisují jako starého věčně usměvavého elfa!

Časem ale nabírá na váze a velikosti. Finální vzhled má na svědomí společnost Coca-Cola, která díky reklamě ze 30. let ustálí Santovu podobu. Santa Claus zakoření v americké společnosti a vzniká de facto celý kult usměvavého tlouštíka.

Údajně bydlí na severním pólu, kde bychom našli také jeho sobí spřežení. Některé povídky uvádí, že vůz táhne devět sobů, původně jich je pouze osm, ale Santa Claus si všímá Rudolfa. Ten má červený nos a stádo ho odmítá. Santa ale nemá vždycky na růžích ustláno.

V roce 2019 ho francouzský deník Le Monde označí za delikventa. Vyčtou mu totiž některé trestné činy jako vloupání do domu, týrání zvířat či přelety nad zakázanými oblastmi. Vyměří mu trest 31 let. Naštěstí ale Santa Claus neexistuje, nebo…?

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Jonathan Meath / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
reklama
Související články
Zajímavosti
Lesk a bída energy drinků
Energetické nápoje stimulují nervovou soustavu i kardiovaskulární systém k vyšším výkonům, proto jsou tak populární mezi dospělými. Málokdo si však uvědomuje i stinné stránky jejich konzumace. Obliba „energeťáků“ však roste i mezi dětmi a dospívajícími, kde už přestavuje skutečně riziko. Proč?   Občasná konzumace energy drinků dospělým osobám neškodí, ta častá však již s sebou […]
Zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Zajímavosti
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Zajímavosti
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
reklama
lifestyle
Krvavá tečka za Opus 40: Tvůrce skončí na dně vlastního lomu
Uznávaný znalec architektury Brendan Gill (1914–1997) bloumá po kamenných stupních a chodníčcích. U vztyčeného monolitu se zastaví a rozhlíží. „Tohle je jedno z největších a nejkouzelnějších děl celého kontinentu,“ utrousí fascinovaně.   Vydejte se s EPOCHOUplus.cz na území newyorského města Saugerties, kde navštívíme unikátní stavbu sochaře a herce Harveyho Fitea (1903—1976). Na úctyhodné ploše 26 […]
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
reklama
historie
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
enigmaplus.cz
Pohádkový poklad bývalého benediktinského kláštera: Bude někdy skutečně nalezen?
Bývalý bohatý benediktinský klášter Opatovice nad Labem byl vypleněn v listopadu 1415 Otou z Bergova a Janem Měšteckým z Opočna. Přestože hlavní poklad, přísně střežený v klášterním podzemí, přes vešk
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Byla jsem až moc sobecká
skutecnepribehy.cz
Byla jsem až moc sobecká
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Vymění ho za tanečníka?
nasehvezdy.cz
Vymění ho za tanečníka?
První malé neshody se mají objevovat v manželství herce ze seriálu Pod hladinou Marka Adamczyka (35) a snowboardistky Evy Adamczykové (30). Rivalita v taneční show StarDance jim prý ve vztahu nedělá
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
21stoleti.cz
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
enigmaplus.cz
Tajemná Longdendalská světla: Jde o nebezpečné bludičky?
Po osamělé silnici projíždí vůz, řízený Laverne Marshallovou. Je noc a Longdendalské údolí v Anglii tone ve tmě. Náhle ale Laverne spatří několik světel. „Vezmi tomu dítěti baterku,“ křikne dozadu, kd