Domů     Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky
Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky

V krbu praská dřevo a plameny osvětlují vánočně vyšňořený stromeček. Zatímco uvnitř vládne příjemné teplo, za okny rostou sněhobílé závěje. Na stole před televizí čeká sklenice mléka a několik lahodných čokoládových sušenek.

„Pro Santu,“ stojí na papírku dětským písmem. Veselý tlouštík má připravené pohoštění, na oplátku má pod stromeček zanechat dárky.

Asi každý z nás psal někdy dopis Ježíškovi, poté vyhlížel z okna mýtickou postavu jedoucí na blyštivých sáňkách. Následně většina zaznamenala zklamání, že nadpřirozená bytost bohužel neexistuje. Jak jsou na tom děti v ostatních zemích?

Dárky nosí kulak

Kdo: Děda Mráz

Kde naděluje: Rusko a země východní Evropy

Ježíšek vyrostl a zestárl. Narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz,“ říká ve vánočním projevu z prosince 1952 československý prezident Antonín Zápotocký (1884–1957). Ježíšek si ale práci vzít nenechá, a tak se Děda Mráz musí pakovat.

Na cestách s vnučkou Sněhurkou

Než začne nadělovat hodným dětem, platí za obávaného boha slovanské mytologie. Až s příchodem 19. století se ustálí v ruské kultuře jako hodná a vlídná bytost.

Velkou měrou se na tom podílí dramatik Alexandr Ostrovský (1823–1886), který o Dědu Mrázovi píše hru. Oblékne ho do bohatě zdobeného kabátu, beranice, válenek a do ruky mu vrazí kouzelnou hůl. Často bývá vyobrazován se svou vnučkou Sněhurkou.

Děda Mráz se ale postupem času stává politickým tématem, bolševici ho dokonce v roce 1928 prohlásí za kulaka. Jenže po několika letech nastává razantní obrat a startuje období, kdy Sověti začnou vlídného staříka exportovat i do socialistických satelitů.

V Československu má dokonce nahradit Ježíška! Neúspěšně. Více štěstí mají v Rumunsku, tam totiž Děda Mráz slaví úspěch. Když režimy padnou, státy se vrací zpět k národním variantám.

Dnes je postarší vousáč populární zejména v Rusku, kde je vnímán jako protějšek Santa Clause.

Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Francouzský Santa Claus

Kdo: Père Noël

Kde naděluje: Francie, Argentina a další

Jméno Père Noël je dobře známo především ve frankofonním světě. Mýtická bytost má velmi blízko k Santovi, v něčem se ale liší. V jedné z legend například naděluje dárky za asistence aligátorů!

Mrkev na posilněnou

První zmínky pochází z roku 1700, v tradici má Père Noël nad americkým břicháčem jasně navrch. Nosí sice podobně barevný plášť, ten má ale přehozený přes hlavu! Podle pověr žije na severním pólu, jeho spřežení kdysi tvoří létající oslík Gui.

Jenže s příchodem amerického vlivu mění Père Noël pohon za pohodlnější sobí spřežení. Děti navštěvuje na Štědrý den, ty mu zpravidla nechávají u krbu boty naplněné mrkví či jinými dobrotami. Původně jsou totiž pro věrného oslíka.

Père Noël jim na místě zanechá drobné dárečky! Nadělování od Otce Vánoc, jak zní jméno vánočního mužíka v češtině, se uchytí ve většině států, kde má kořeny francouzská kultura, a tak se s ním můžeme setkat v Argentině, Uruguayi či lidnaté Brazílii.

Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Na hranici!

S bizarním zobrazením se setkáváme v Louisianě, kolonii, která je pojmenována na počest krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Za dětmi přijíždí Père Noël v loďce tažené osmi aligátory!

S osobou vánočního přízraku je rovněž spojena jedna z nejznámějších francouzských koled s názvem Petit Papa Noël. První verze pochází z roku 1944 a malý chlapec v ní prosí Pèra Noëla, aby zachránil jeho otce z německého zajetí.

Po válce se nahrávky ujímá zpěvák Tino Rossi (1907–1983) a dělá z ní úspěšný vánoční hit! V moderní Francii ale postupně zaniká rozdíl mezi Père Noëlem a Santa Clausem. Postavičky se objevují téměř na každém kroku a dráždí církevní hodnostáře.

Během Vánoc 1951 například několik věřících z Dijonu zapálí před tamní katedrálou figurínu Santa Clause a obviní ho z kacířství.

Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ho ho ho, Merry Christmas!

Kdo: Santa Claus

Kde naděluje: Celý svět

Vlídný a bodrý stařík v červeném hábitu rozdává radost dětem po celém světě. Santa Claus se rychle stal symbolem Vánoc.

Delikvent v červeném

Ke jménu přichází skrze zkomoleninu holandského Sinterklaas, což je označení pro Mikuláše. Legendě pomáhají spisovatelé jako například Clement Clarke Moore (1779–1863). Zprvu Santu popisují jako starého věčně usměvavého elfa!

Časem ale nabírá na váze a velikosti. Finální vzhled má na svědomí společnost Coca-Cola, která díky reklamě ze 30. let ustálí Santovu podobu. Santa Claus zakoření v americké společnosti a vzniká de facto celý kult usměvavého tlouštíka.

Údajně bydlí na severním pólu, kde bychom našli také jeho sobí spřežení. Některé povídky uvádí, že vůz táhne devět sobů, původně jich je pouze osm, ale Santa Claus si všímá Rudolfa. Ten má červený nos a stádo ho odmítá. Santa ale nemá vždycky na růžích ustláno.

V roce 2019 ho francouzský deník Le Monde označí za delikventa. Vyčtou mu totiž některé trestné činy jako vloupání do domu, týrání zvířat či přelety nad zakázanými oblastmi. Vyměří mu trest 31 let. Naštěstí ale Santa Claus neexistuje, nebo…?

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Jonathan Meath / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Související články
Zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
lifestyle
Paul Newman a Joanne Woodwardová: Stvořeni jeden pro druhého
„Miluji tě,“ zašeptají jeden druhému, pak se políbí a odjedou vstříc zapadajícímu slunci. A pokud nezemřeli, žijí spolu dodnes. Každá správná pohádka končí svatbou. Bohužel ne každá svatba končí pohádkou. A pro Hollywood, kde se rodí ty nejslavnější pohádky, to platí dvojnásob. Pokaždé když člověk otevře nějaký společenský magazín, musí mít pocit, že se tu […]
Janis Joplin: Královna blues, která uhořela na hranici slávy
Drogy, sex a rock’n’roll. Život Janis Joplin, legendární zpěvačky s nakřáplým hlasem, která se stala ikonou hippies a symbolem ženské svobody, byl plný vášně, excesů a tragického konce v pouhých 27 letech.   Hudební svět ještě nestihl smířit se ztrátou Jimiho Hendrixe, a už 4. října 1970 truchlí znovu. Na předávkování drogami umírá v prokletém věku […]
Elvis Presley: Legenda na pódiu i na plátně
Elvis Presley nebyl jen hudebníkem, ale také filmovou hvězdou. Jeho písně a filmy ovlivnily generace a jeho jméno se stalo synonymem pro rock’n’roll. Podívejme se na jeho hudební a filmovou kariéru.   Roky 1968 až 1977 1977 jsou považovány za hvězdné období jeho pěvecké dráhy. Tehdy nahrává největší hity své hudební kariéry. Elvis Presley jen […]
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
reklama
lifestyle
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krémové houbové rizoto
tisicereceptu.cz
Krémové houbové rizoto
Provoňte ho aromatickými bylinkami, jako je rozmarýn nebo tymián. Ingredience 250 g kulatozrnné rýže 200 g hub, nejlépe hříbků 80 ml bílého vína 100 g másla 30 g šalotky 70 g parmazánu 6 l
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
skutecnepribehy.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Pestré barvy v říši Nomos
iluxus.cz
Pestré barvy v říši Nomos
Ikona zůstává ikonou. Co dodat? Společnost NOMOS Glashütte je již dlouho známá svou odborností v oblasti barev. A v dubnu na veletrhu Watches & Wonders v Ženevě představila svůj bestseller Tangent
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
nasehvezdy.cz
Rodinná pohoda Zuzany Vejvodové se otřásá v základech?
Hvězda seriálu Jedna rodina prozradila, že těžce zvládá synovu pubertu. To už musí být pořádný oříšek, když o něm mnohdy nesdílná Zuzana Vejvodová (43) promluvila – snad aby si maličko ulevila. „U
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
rezidenceonline.cz
Brilantní spojení bělostné elegance a mědi
Výjimečný dům, navržený renomovanou designérkou Suzannou Cot, přestavuje dokonalý příklad spojení přírodních prvků s moderním designem, kde přirozené světlo umocňuje vizuální a emocionální pohodlí jeho obyvatel. Inspirací pro tento projekt ve španělském Katalánsku byla teplá měď, která dominuje v různých částech domu. Kov charakteristický svým hřejivým odstínem a výrazným leskem je ideálním materiálem pro vytvoření
Do boje proti vodnímu kameni!
panidomu.cz
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
epochanacestach.cz
Zoo Chomutov: Zahrada, ve které můžete i bydlet
Zoologická zahrada nebo přesněji Zoopark Chomutov se mezi českými zoo může pochlubit jedním prvenstvím. Je totiž sice jednou z nejmladších, ale současně svou rozlohou 112 hektarů největší českou zoo, téměř dvakrát tak velkou, než je ta pražská. Zakladatel a jeho velký sen Přitom tradice chovu zvířat na stejném místě pochází už z předválečného období. Ve zdejším městském
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
21stoleti.cz
Geoložka identifikovala krajinu na da Vinciho obraze Mona Lisa
Tajemný úsměv Mona Lisy nedá odborníkům spát už mnoho let. Snažili se proto zjistit, kdo stál předlohou slavného díla italského renesančního umělce. Zatímco na tuto otázku již zřejmě odpověď nalezli,
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
epochalnisvet.cz
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
nejsemsama.cz
Mému životnímu vztahu předcházelo kruté ponížení!
V mládí jsem byla postavena před důležité rozhodnutí. A rozhodla jsem se správně. Měla jsem tenkrát krátce po maturitě a propadla jsem naprosto beznadějnému citu k jednomu klukovi ze sousedství, bývalému spolužákovi ze základní školy. Vzhledem ke společným známým jsme se občas setkávali a já jsem postupně zjišťovala, že Lukáše opravdu moc chci – nejvíc ze všech
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
enigmaplus.cz
Výbuch jaderné elektrárny Fukušima: Byla havárie vyvolána záměrně?
Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima je srovnatelná s katastrofou, kterou vyvolal před třiceti lety ukrajinský Černobyl! V tomto případě způsobilo únik smrtící radiace silné zemětřesení. Podle