Skip to content
reklama

Ježíšek není jediný: Další stvoření, které rozdávají dětem dárky

V krbu praská dřevo a plameny osvětlují vánočně vyšňořený stromeček. Zatímco uvnitř vládne příjemné teplo, za okny rostou sněhobílé závěje. Na stole před televizí čeká sklenice mléka a několik lahodných čokoládových sušenek.

„Pro Santu,“ stojí na papírku dětským písmem. Veselý tlouštík má připravené pohoštění, na oplátku má pod stromeček zanechat dárky.

Asi každý z nás psal někdy dopis Ježíškovi, poté vyhlížel z okna mýtickou postavu jedoucí na blyštivých sáňkách. Následně většina zaznamenala zklamání, že nadpřirozená bytost bohužel neexistuje. Jak jsou na tom děti v ostatních zemích?

Dárky nosí kulak

Kdo: Děda Mráz

Kde naděluje: Rusko a země východní Evropy

Ježíšek vyrostl a zestárl. Narostly mu vousy a stal se z něho Děda Mráz,“ říká ve vánočním projevu z prosince 1952 československý prezident Antonín Zápotocký (1884–1957). Ježíšek si ale práci vzít nenechá, a tak se Děda Mráz musí pakovat.

Na cestách s vnučkou Sněhurkou

Než začne nadělovat hodným dětem, platí za obávaného boha slovanské mytologie. Až s příchodem 19. století se ustálí v ruské kultuře jako hodná a vlídná bytost. Velkou měrou se na tom podílí dramatik Alexandr Ostrovský (1823–1886), který o Dědu Mrázovi píše hru.

Oblékne ho do bohatě zdobeného kabátu, beranice, válenek a do ruky mu vrazí kouzelnou hůl. Často bývá vyobrazován se svou vnučkou Sněhurkou. Děda Mráz se ale postupem času stává politickým tématem, bolševici ho dokonce v roce 1928 prohlásí za kulaka.

Jenže po několika letech nastává razantní obrat a startuje období, kdy Sověti začnou vlídného staříka exportovat i do socialistických satelitů. V Československu má dokonce nahradit Ježíška! Neúspěšně. Více štěstí mají v Rumunsku, tam totiž Děda Mráz slaví úspěch.

Když režimy padnou, státy se vrací zpět k národním variantám. Dnes je postarší vousáč populární zejména v Rusku, kde je vnímán jako protějšek Santa Clause.

Děda Mráz má v našich končinách nahradit oblíbeného Ježíška. Komunistům se to ale nepodaří. (Pavel Sergeev / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Francouzský Santa Claus

Kdo: Père Noël

Kde naděluje: Francie, Argentina a další

Jméno Père Noël je dobře známo především ve frankofonním světě. Mýtická bytost má velmi blízko k Santovi, v něčem se ale liší. V jedné z legend například naděluje dárky za asistence aligátorů!

Mrkev na posilněnou

První zmínky pochází z roku 1700, v tradici má Père Noël nad americkým břicháčem jasně navrch. Nosí sice podobně barevný plášť, ten má ale přehozený přes hlavu! Podle pověr žije na severním pólu, jeho spřežení kdysi tvoří létající oslík Gui. Jenže s příchodem amerického vlivu mění Père Noël pohon za pohodlnější sobí spřežení. Děti navštěvuje na Štědrý den, ty mu zpravidla nechávají u krbu boty naplněné mrkví či jinými dobrotami. Původně jsou totiž pro věrného oslíka.

Père Noël jim na místě zanechá drobné dárečky! Nadělování od Otce Vánoc, jak zní jméno vánočního mužíka v češtině, se uchytí ve většině států, kde má kořeny francouzská kultura, a tak se s ním můžeme setkat v Argentině, Uruguayi či lidnaté Brazílii.

blank
Své stvoření mají také ve Francii. (Postcard / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Na hranici!

S bizarním zobrazením se setkáváme v Louisianě, kolonii, která je pojmenována na počest krále Ludvíka XIV. (1638–1715). Za dětmi přijíždí Père Noël v loďce tažené osmi aligátory! S osobou vánočního přízraku je rovněž spojena jedna z nejznámějších francouzských koled s názvem Petit Papa Noël. První verze pochází z roku 1944 a malý chlapec v ní prosí Pèra Noëla, aby zachránil jeho otce z německého zajetí. Po válce se nahrávky ujímá zpěvák Tino Rossi (1907–1983) a dělá z ní úspěšný vánoční hit!

V moderní Francii ale postupně zaniká rozdíl mezi Père Noëlem a Santa Clausem. Postavičky se objevují téměř na každém kroku a dráždí církevní hodnostáře. Během Vánoc 1951 například několik věřících z Dijonu zapálí před tamní katedrálou figurínu Santa Clause a obviní ho z kacířství.

blank
Současnou podobu Santa Clause stvoří americká společnost Coca-Cola. (Studio Kent / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Ho ho ho, Merry Christmas!

Kdo: Santa Claus

Kde naděluje: Celý svět

Vlídný a bodrý stařík v červeném hábitu rozdává radost dětem po celém světě. Santa Claus se rychle stal symbolem Vánoc.

Delikvent v červeném

Ke jménu přichází skrze zkomoleninu holandského Sinterklaas, což je označení pro Mikuláše. Legendě pomáhají spisovatelé jako například Clement Clarke Moore (1779–1863). Zprvu Santu popisují jako starého věčně usměvavého elfa!

Časem ale nabírá na váze a velikosti. Finální vzhled má na svědomí společnost Coca-Cola, která díky reklamě ze 30. let ustálí Santovu podobu. Santa Claus zakoření v americké společnosti a vzniká de facto celý kult usměvavého tlouštíka.

Údajně bydlí na severním pólu, kde bychom našli také jeho sobí spřežení. Některé povídky uvádí, že vůz táhne devět sobů, původně jich je pouze osm, ale Santa Claus si všímá Rudolfa. Ten má červený nos a stádo ho odmítá.

Santa ale nemá vždycky na růžích ustláno. V roce 2019 ho francouzský deník Le Monde označí za delikventa. Vyčtou mu totiž některé trestné činy jako vloupání do domu, týrání zvířat či přelety nad zakázanými oblastmi.

Vyměří mu trest 31 let. Naštěstí ale Santa Claus neexistuje, nebo…?

Foto: wikimedia.commons.org Titulka (Jonathan Meath / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skončí nakonec herečka Obermaierová úplně sama?
nasehvezdy.cz

Skončí nakonec herečka...

JAROSLAVA OBERMAIEROVÁ...
Houseboat jako luxusní chata
rezidenceonline.cz

Houseboat jako luxusní chata

Není houseboat jako houseboat – rozdíl mezi...
Slavné muže bere Sára Rychlíková útokem!
nasehvezdy.cz

Slavné muže bere Sára...

Dlouho to vypadalo, že se...
Čarovná síla přesličky: Pomáhá se záněty močových cest
enigmaplus.cz

Čarovná síla přesličky: Pomáhá...

V dávných dobách byla považována za magickou rostlinu – prý...
Záhada Klubu 27: Seznam smrti se stále rozrůstá! Nový případ!
enigmaplus.cz

Záhada Klubu 27: Seznam smrti se...

Už dlouhou dobu se mluví o tom, že nezvyklý...
Rok s Věnečky Janeček: limitované edice, spolupráce s Hemingway Barem a narozeninový pop-up
iluxus.cz

Rok s Věnečky Janeček:...

Loni v dubnu otevřel v pražské Pštrossově ulici...
Sépie jsou stejně inteligentní jako lidoopi
21stoleti.cz

Sépie jsou stejně...

Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách,...
V Mostě se nudit nebudete
epochanacestach.cz

V Mostě se nudit nebudete

Ke sportu, odpočinku či...
Správná péče oddálí stárnutí pleti
panidomu.cz

Správná péče oddálí...

Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy...
Bitva třiceti: Do boje šli jen ti nejlepší
epochalnisvet.cz

Bitva třiceti: Do boje šli...

Kolik obětí by přineslo dobývání obleženého města?...
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz

Sen mě upozornil, že je paní...

Pracovala jsem v domově pro seniory...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha